22 Aralık 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkolün zararları
atakici 52 @hotmail .com

Alkol bağımlılığı, kişinin yaşam süresini 10-15 yıl kadar kısaltmaktadır ve alkol, her yıl binlerce ölüme ve öldürücü olmayan yaralanmalara yol açmaktadır. Alkol, karaciğer, pankreas, beyin ve dolaşım sistemine zarar verir. Alkolün beyin ve sinir sistemi üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkileri vardır, geçici bir bellek kaybına da sebep olabilir. Alkol kullanımı uygun hijyenini bozar, beynimizin aktivitesiyle hafif ve orta uyku derinliği süreçlerinden, rüya gördüğümüz uyku dönemine geçeriz. Bu dönemi REM (hızlı göz hareketleri) dönemi olarak adlandırırız. REM döneminin gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığımız açısından önemi büyüktür. Maalesef, alkolün anestezik etkisi beynin yeterince REM uyku sürecini oluşturmasını etkiler ve bu durum da alkol kullanan kişilerin sabahları yorgun uyanmasına sebep olur.

İnsan vücudundaki gerek biyolojik gerekse sinir ve ruh bozukluklarına ve bağımlılık gibi hastalıklara karşı, bireyleri bu hastalıklardan kurtulma ve korunma yolları konusunda doğru ve isabetli mücadeleyi gerçekleştirmede, gerekli tedaviyi uygulamada ve denetlemede en büyük görev sağlık mensuplarına aittir.

Özellikle, insanın ruhunu ve bedenini teslim alarak, dünyasını karartan bağımlılığın, her çeşidiyle mücadelede, tıbbi ve psikolojik anlamda sağlık görevlileri büyük ve ağır sorumluluk üstlenmektedirler. Hastalığın adı ne olursa olsun, bireyin tedavi konusunda arzu ettiği tek şey, güven duyacağı bir sağlık elemanına gitmek ve onun uygulayacağı tedaviyle sağlığına kavuşmaktadır.

Bağımlı bireyler çevrelerinden çok çabuk etkilenirler, çünkü bağımlılara hAkim olan ruh hali; irade zayıflığı, kararsızlık, tavır koyamamak ve çabuk kanmaktır. Bu nedenle, bağımlıların çevresi onların bağımlılıktan kurtulmalarına da devamına da sebebiyet verebilir.

Bağımlı kişiler, zaman zaman bu hastalığın pençesinden kurtulamayacaklarını ruhlarının derinliklerinde hissetseler de, içlerindeki ümit kuşuna yenik düştüklerinde, onların bu illetten sadece sağlık mensuplarının kurtaracaklarına inanırlar. Bu inanç, sağlık görevlilerini onların gözünde mükemmel kılar.

Bu nedenle, her sınıftan sağlık mensubunun bağımlı hastalara karşı oldukça dikkatli, ölçülü ve örnek davranışlar çerçevesinde, öncelikle bağımlı kişiye güven vermelidir. Bir sağlık mensubu, tedavi için gelen bir bağımlıya yaklaştığında, alkol veya sigara kokuyorsa, bu paradoksik durum karşısında, hasta iyileşeceğine dair beslediği tüm ümidini kaybeder. Çünkü karşısındaki sağlık görevlisi görüntüsü, aslında tedaviye muhtaç bir bağımlıyı perdelemekten öteye geçememiştir. İnsanlığa hizmet konusunda ağır sorumluluklar yüklenen her sınıftan sağlık görevlileri, öncelikle akla gelebilecek bütün bağımlılıklardan uzak durmalı, hastalara karşı örnek yaşantılarının ışığında inanarak konuşmalı ve hastalarıyla aralarında güven köprüsü kurabilmelidir.

Hareketlerinin sözlerini yansıttığı böyle bir sağlık görevlisinin uygulayacağı tedaviyle, bağımlılık; maziye gömülen acı bit hatıra olarak bir daha hiç alevlenmeyecek şekilde küllenmeye mahkûm olur.

Unutulmamalıdır ki; bütün bağımlılıklar pişmanlıkla sonuçlanır.

Yeşilay arşivinden yararlandımBu Haber 1540 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : alkol zararları Tarih : 22 Aralık 2012 / Pazar Üye Adı :Hulagu & Sultan YILDIZ
tebrik edriz. düşüncülerinize katılıyoruz. alkolün zararları ancak bu kadar doğru bir şekilde anlatılabilir. yazılarınızın devamını takip edeceğiz. teşşekürler..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI