28 Aralık 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Taş üstünde ev olmak...
musakiroglu@mynet.com

Başarılı, hamarat, gayretkeş kişiler için ‘taş üstünde ev olur' denir ya…

 

Tam da buna örnek Ünye'de kocaman bir başarı göstergesi var; Memur Kent sitesi…

 

Dün, yolumuz düştü eşimle birlikte Çınarlık Camisinin arkasındaki sokaktan yukarı siteye giden ve yeni asfaltlanan yoldan buraya çıktık.

 

Sitenin yapıldığı fındık bahçesini önceden biliyordum. Sahibi olan değerli büyüğüm ayakkabıcı esnafı Hicabi Yıldıran'la yıllar öncesinden bir iki kez gitmiştim.

 

Bölgenin, Ünye'ye ve çevre manzarasına hakim bir tepe olduğundan ta o zamanlardan haberim vardı.

 

Dün ise bu tepede kurulan Memur Kent Sitesi'nin bahçesinden baktım. Şehir, deniz, çevre yamaç ve sırtlar, dağlar sanki elini uzatsan dokunacakmışsın gibi duruyordu önümüzde.

 

Tabi biz sitenin bahçesinden, yerden baktığımızda bu böyleydi.

 

Ya sitede oturanlar… Hele üst katlarda oturanlar daha bir başka görüyordurlar bizim gördüklerimizi.

 

Bu arada bir şeye vurgu yapmadan geçmeyeyim. Bakıp gördüğümüz muhteşem manzara içindeki tek renk uyumsuzluğu şehrin görüntüsüydü. Şehirde tıkış tıkış olmuş, çoğu boyasız-renksiz, çatısız binaların harap hali iç burkuyordu.

 

Memur Kent Sitesi'nin dördüncü blokunun inşaatı da bitmek üzere… Burası da bittiğinde sitede 170 aile oturacakmış.

 

Çevre düzenlemesinin de sürdüğü sitede oturanları çok şanslı bulduğumun altını çizeyim.

 

Memur Kent Kooperatifi idarecilerini ve üyelerini adeta ‘taş üstünde ev olma' misali gerçekleştirdikleri bu güzide site için kutluyor, konutlarında güle güle oturmalarını diliyorum.

 

Benim de arsa alım-satımı sırasında yaşanan bir anlaşmazlıkta hakemlik yapıp sorunun çözümüne katkı yaptığım Memur Kent Sitesi aslında Ünye'de çok daha önemli bir duruma önderlik yapıyor, emsal teşkil ediyor.

 

 

Biliyorsunuz Ünye doğu ve batı yönünde deniz kenarı boyunca uzayıp, ‘ip' misali büyüyen bir şehir.

 

Sanırım 2. Ünye Kurultayı idi. Konuşmacılardan bir şehircilik uzmanı “Ünye 45 km'lik sahil boyunca bu şekilde ‘ip' misali büyüyerek şehir olamaz. Çünkü dünyanın bütün modern sahil şehirleri deniz kenarını turizm alanı olarak bırakıp içeriye doğru büyüyüp geliştiler.

 

Ünye bu çarpık büyümenin önüne geçmeli, güney yönünde büyümenin yollarını açmalıdır.”

 

Uzman bu sözleri söyleyeli 15 yıl oldu. Ama değişen bir şey olmadı, Ünye o gün bugün doğu ve batı yönünde ‘ip' gibi yanlış büyümesini sürdürüyor.

 

Hiç unutmam, TOKİ konutları için yer arama çalışmaları sırasında bu konutların güney yönünde, iç bölgelerden bir yere yapılması için birkaç haber-röportaj yaptık. Ben de köşemde birkaç yazımla değindim.

 

O sırada dört tane belediye meclis üyesi geldi. Dediler ki; “Yanlış düşünüyorsun. Ünye'deki TOKİ konutları çevre komşulardakinden çok farklı olacak. Deniz kenarına yakın bir yerde ‘prestij' konutlar olarak yapılacak.”

 

Nitekim TOKİ konutları bu günkü yerinde üstelik arsasına çok büyük para verilerek yapıldı. Yapıldı da ne oldu? Ünye'nin zaten sıkışmış bir bölgesi hepten sıkıştırıldı. Bina ve insan yoğunluğuna yenisi eklendi.

 

Halbuki güney bölgesinde manzaraya hakim, havadar bir noktada yapılmış olsaydı, TOKİ sakinleri Ünye şehir merkezine bugünkü gibi 10 km mesafede değil 1, bilemedin 2 km mesafede olacak… Memur Kent'te oturanlarla aynı keyfi süreceklerdi.

 

Bayramca, Karşıyaka, Çınarlık, Saraçlı, Saca Mahallesi'nin yamaç ve sırtları, Çatalpınar'a doğru uzanan bu bölge Ünye'nin yeni büyüme alanları olarak düzenlenmeli, planlanmalıdır.

 

Kaldı ki çevre yolu da artık bunu böyle gerektirmektedir.Bu Haber 1974 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : konut Tarih : 28 Aralık 2012 / Pazar Üye Adı :mehmet
cok dogru dusunuyorsunuz.avrupada yapllan insaatlar hep tepe yerlere yapilir .duz araziler hep tarim alani olarak birakilir.birde hic bir bina birbirinin goruntusunu engellrmez.bizde ise herkers birbirinin manzarasini kapatmak icin yarisir
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI