29 Aralık 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde Kullanımını Önlemede Uygulanan Etkili Stratejiler
atakici52@hotmail.com

Okullar, madde kullanımını önlemede kilit rol oynayan aktörlerden biridir. Araştırmalar; okula bağlılığın, kitlesel organizasyonlara/aktivitelere katılımın ve kurumların (okul veya dini kurumlar) gençlerin koruduğunu ve sigara, alkol gibi madde bağımlılıklarını da azalttığını göstermiştir. Bunun yanında yine araştırmalar göstermektedir ki sınıf-merkezli önleyici programlar sigara ve alkol gibi bağımlılıkları kayda değer bir seviyeye düşürmektedir. Okulların madde kullanımını önlemede etkili olduğu kanaatinin adil ya da gerçekçi olup olmamasından ziyade, uzmanlar madde kullanımını önleyici stratejilerin etkili bir şekilde kullanılmasında hem fikirdirler. Öğrenciler okula kendinden geçmiş bir vaziyette gelseler de madde kullanımı genelde okul dışında gerçekleşir. Bu da okul dışı ortamların madde kullanımında ki etkin rolünü açıkça göstermektedir. Hem aileler hem de toplum okulla birlikte organize çalışmalı ve hareket etmelidir ki okulda edinilen normlar ve kazanılan yetenekler hem evde hem de toplumun bulunduğu ortamlarda desteklensin ve pekişsin. Yani koruyucu stratejiler, gençlerin vakit geçirdiği tüm ortamlarda etkili bir şekilde uygulanmalıdır. Ayrıca uzmanlar bu stratejilerin; karar verme, problem çözme, amaç edinme ve iletişim becerileri gibi yeteneklerin çocuklar tarafından kazanıldığını ve bunun için çocukluktan başlayarak hayat boyunca bu tür eğitimlerin onlara verilmesi gerektiği savunulmaktadırlar.

Kuzey Bölge Projesi

Bu proje, alkol kullanımında arz ve talep meselelerini adres göstermek üzere tasarlanmış etkili bir koruma programıdır. Bu programa Kuzey Merkez Amerika'dan 20 kadar topluluk katılmıştır. Alkol satan tüm öğrenciler, aileler ve tüccarlar bu programın hedefi olmuştur. Bu koruyucu programın en önemli müdahalesi, güçlü akran liderliğinin olduğu sınıf programları kurmak ve öğrencilerin kendi evlerinde ebeveynleriyle birlikte yapmış olduğu aktiviteleri oluşturmak olmuştur. Evde yapılan çalışma kılavuzları doğrudan ebeveynlere e-posta olarak gönderilir. Alkol konusunda aileler ve öğrenciler arasındaki haberleşmenin daha etkili ve kolay olması için esprili/komik karakterleri içeren materyaller %94-98 i ev-merkezli koruma programına katıldıklarını bildirmiştir. 3 yıllık sonuçlar, 6, sınıftan beri projeye katılan 1901 öğrencinin %27 sinde alkol ve sigara kullanımında düşüş olduğunu göstermiştir.

Sosyal Kalkınma Projesi

 Sosyal Kalkınma Projesi madde bağımlılığını önlemek için tasarlanmış bir başka projedir.1, sınıfta olan çocuklar tutarlı organizasyon tarafından geliştirilen ‘Kişilerarası Bilişsel Problemlerin Çözümü' müfredatındaki araştırma faaliyetleriyle ilgilenirler. Bu program; iletişim becerileri, karar verme ve sorun çözme gibi sosyal becerileri geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu müdahale programı, 2. Sınıf çocuklarda disiplin ve şiddet sorununu en alt düzeye indirmede de çok etkilidir. 5. Sınıfa kadar bu programa müdahil olan öğrenciler okulda daha başarılıdırlar, daha az sorun yaşarlar, daha az şiddete eğilim gösterirler ve alkol kullanım oranları ise daha düşük seviyelerde olur.  Yeşilay arşivinden yararlandım. Değerli okurlarım, yeni yılınızı kutlar, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi dilerim

 

 

 Bu Haber 1327 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI