4 Mayıs 2009 Pazar 10:41
ARİF TAKICI
ANALİZ
Değerler labirentinde ortak akıl dumura uğrarsa, o zaman mantık paydos eder, tatile gider! Son yerel seçimleri sosyal bilimciler incelemişler midir, bilmiyorum. Çünkü henüz akademik bir değerlendirmeye rastlamadım! Ama ben yeterince kullandığımdan şüphe duyduğum aklımla, kısa bir analiz yapıp kendi çapımda seçimleri tahlil etmek isterim.

Ülkemizde ,yaklaşık yirmi yıldan bu yana , oya tahvilli hediye verme kültürü geliştirildi!..Bu kısır ve vaziyeti kurtarma cin oğlu  cinliği,  konjöktürel bir siyasi olgu olarak benimsenip siyasetçilerce çok sevildi !!! Peki  öyle de biraz sahip olduğumuz demokrasimize ne oldu? Ne olacak, tarumar  oldu!! Demokrasiye işkence çektirildi. Demokrasinin ırzına geçildi! Demokrasi, ortak aklın ufkundan ışık alacak güneşle aydınlanamadı. Demokrasi, fırtınalı deryalardan pozitif limanlara yelken açamadı! Yani mantık tatile gitti!!  Bu meselede o suçlu bu suçlu demiyorum. Fetvalık düşünce kirliliğiyle kirlenmiş demokrasi havuzunun bulanık suyunda, kim akseden resmini nasıl görüyorsa, gerçek odur. Objektif bakılırsa, işte gerçek orada… Sırıtarak yansıyor, görmüyor musunuz? Bu işte hepimizin suçu var! Anlamıyor musunuz?                                                                                                                        

   Saddam Irak'ında Baas Partisi vardı. Herkes korkudan oyunu bu partiye vermek zorunda kalıyordu. Söyler misiniz?  Korkutarak oy almakla, hediye vererek olmak nasıl bir şey? Her ikisi de insanların özgür iradelerini bir şekilde etkilemek, demokrasinin kalbine hançer sokmak değil midir? Bu millet çarığının altında birkaç delik, elbisesinde kırk yamalık varken bile haysiyetinden taviz vermiyordu da ne oldu ki, “Milletim iradesini hediyeye tahvil edip oyunu satılığa çıkardı?” Bu milletin iradesi nasıl bu kadar tarumar edildi? Sosyal bilimlerle ilgili olanlar lütfen tüm bunları incelesin ve kamuoyunu bilgilendirsinler. İnsan haklarına, demokrasiye, mantığa, hakkaniyete sığmayan bu kısır döngüyü sorgulayalım! Bakınız, lütfen hadise sığ mecralara çekilmesin. Çünkü ben, o parti, bu parti, ya da şu şahıs demiyorum. Ancak, lütfen ‘'Çağdaş Dünyayı‘' bu komik seçimler yüzünden kendimize güldürmeyelim! Çünkü onlar henüz bu tutumumuzu yeterli derecede bilmiyorlar. Yapılacak olan şudur… Bütün partiler ortak düşünce ekseninde yapılacak düzenlemeyle mevcut yasalar yetiyorsa mevcut yasalarla, yok mevcut yasalar yetmiyorsa ilave yasalarla seçimleri öyle bir hale getirsinler ki, seçimlere üç  ay kala hediye  verme  alışkanlığı devşiren  partiler çeşitli cezalar alsın , ‘'Hatta ‘seçimden men edilsinler. Yahu muhtarları bile alıştırdılar bu rüşvet, pardon (hediye ) verme kültürüne…  

   Umalım ki, partilerin adayları  ve  muhtar adayları seçimleri hediyeler vererek  değil, meziyetleriyle, çalışmalarıyla, program ve projeleriyle  kazansınlar.Bu Haber 1506 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI