5 Ocak 2013 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
2013 Miladi Yeni Yılınız Hayırlı Uğurlu Olsun
msiddikoz@gmail.com

01 Ocak 2013 Salı günü MİLADİ yeni yıla girdik. 2013 yılının herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu yılbaşı bizim ülkemizde de il ve ilçelerimizde alkol(içki), kumar, çılgın eğlencelerle kutlandı. Bu kutlamalara 02 Ocak 2013 Salı günkü ulusal gazetelerde ve TV ekranlarında hemen herkes şahit oldu. Tabii olarak bu alkol denizinde yüzenler marifetiyle birçok kazaların, kavgaların, vurgunların, tacizlerin olduğunu da yine gazete ve televizyonlardan öğrendik. HAlbuki bu tür içkili, uyuşturuculu çılgın eğlencelerle batı adet ve geleneklerinin (yılbaşı kutlamalarının) doğru olmadığı, bizim inanç ve kültür değerlerimizle bağdaşmadığı yıllardır yazıldı çizildi, anlatıldı, söylendi. Bu yıl da son Cuma günkü Cuma namazı hutbesinde, tüm şehir, köy, kasaba camilerinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülükler talimatları ile okundu, anlatıldı. Bizim asıl kutlamamız gereken yılbaşının Hicri 01 Muharrem ayının olduğu belirtildi. Bu hicri yılbaşlarında da Kur'an okunarak namazlar kılınarak kutlanılmasının gerektiği anlatıldı.

%99 u Müslüman olan ülkemizde Cuma namazı kılmayanlar çok azdır. Bu Müslümanların kahir ekserisi(büyük çoğunluğu) bu miladi yılbaşı kutlamalarının doğru olmadığını bu yıl da duydular dinlediler. Böyle olmasına rağmen bu gibi yılbaşı kutlamalarını çeşitli eğlence mekAnlarında hatta evlerinde düzenledikleri eğlencelerle, partilerle kutladılar.

Tüm yurtta bu çılgın eğlenceler yapılırken, yine yurdumuzun üç yüze yakın noktasında, il ve ilçelerinde yılbaşı gecesinde değişik kutlamalar yapıldı. Anadolu Gençlik Derneği tarafından yapılan bu kutlamalar, aynı tarihe denk gelen “Mekke'nin fethi” kutlamaları idi. Bu kutlamalarda çekilişlerle katılımcılara çeşitli hediyeler verilirken (laptop, cep telefonu, fotoğraf makinesi v.b.) her il ve ilçede de bir katılımcıya umre seyahati hediye edildi.

Yakın zamanda gelip geçen (15.Kasım 2012 Perşembe günü) Müslümanların Hicri 01 Muharrem yılbaşından pek kimsenin sesi çıkmadı. Birkaç İslamcı denilen gazetelerin kutlama ve duyurma gayretlerinden başka.

     Bizim Ünyeli çoğu genç olan( 30 -40 yaşlarında) okumuş aydın olmaları gereken(!) 80 -100 kadar; doktor, avukat, mühendis, mimar, amir, memur,müdür, işadamı, mürekkep yalamış hemşerilerimizin bir internet mail grubu var.Benim gibi bazı 55 -65 yaşlarında da birkaç kişi de bu grupta okur ya da yazar bazen.Ünye Gönüllüler Grubu (unyeluler-grubu@googlegroups.com). Ben de geçtiğimiz 01 Muharrem Hicri yılbaşında                                (15.Kasım.2012.Perşembe gün.) bu gruptan Hicri yılbaşı hakkında ses çıkmayınca, bir hatırlatma babında gruptaki arkadaşların, gençlerin ve tüm Müslümanların Hicri yılbaşını kutladım. Bir iki gün sonra üç beş kişi bu kutlamaya katıldı. Yine birkaç gün sonra bu kutlamadan rahatsız olan birkaç kişi de alaylı, sitemli ve bu kutlamayı yapanları cahillik ve gericilikle hatta dangalaklıkla(!)  suçladı. Bunların manevi şeyhi de Okyanus ötesinden yazan çokbilmiş, aydın, çağdaş(!) fakat kendi ifadesiyle de (öğünerek)dinsiz olduğunu ifade eden bir ÜNYELİ.  HAlbuki bu grubun prensip kararlarında siyaset yapmamak, dini konularda bilip bilmeden ihtisası olmayanın konuşmaması, yazmaması hatta hiç dini konulara değinmemek vardı. Tabii bu prensipler çok defa delindi, hiçe sayıldı ve gayri ciddi bir biçimde gırgıra – alaya alınarak yazıldı çizildi.  Bu gruptaki aydın gençler Ünye hakkında zaman zaman iyi ve güzel şeyler yazdılar, faydalı tekliflerde bulundular. Ne yazık ki çoğu zamanda geyik muhabbeti yaparak dalga geçerek gönül eğlendirdiler. HAlbuki iletişim çağındaki bu teknolojiden istifade ile kendilerine, dost ve arkadaşlarına ve de Ünye'mize memleketimize önemli faydalar sağlayabilirlerdi.  Umarım bundan sonra böyle yaparlar. Hicri ve Miladi yılbaşı kutlamalarından yola çıkarak bu hatırlatmaları yapmak geldi içimden. Yine ümit ederim ki bu Acizane uyarılarımdan bu aydın genç kariyerlerimiz gücenmezler. Hem yarası olan gocunur. Akıllı usturuplu ve faydalı ve dahi ciddi yazanları tenzih ederiz elbette. (Mimar Yakup Halıcı İle Mühendis İsmet küçükoğlunun şaka ve muhabbetleri konumuz dışında ve istisnai mahiyetindedir.) Hepinizin yeni yılları kutlu, mutlu, hayırlı ve uğurlu olsun. Kalın sağlıcakla.

 

 

 Bu Haber 1429 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : 2012 yılının iki önemli olayı Tarih : 9 Ocak 2013 / Pazar Üye Adı :İsa SARI
Değerli kardeşim. 2012 yılında gözden kaçan iki durum yaşadık. Bunlardan birincisini sizin gözden kaçırmadığınız anlaşıldı. Sizi tebrik ediyorum. İkincisi ise 2012 yılında Babalar günü ile Miraç kandili aynı güne rastladığı halde bu köşelerden yazı yazan ilahiyatcılar o günlerde siyaset tellallığı yapmakla meşgul idiler Bu vesileyle selam ve saygılarımı sunarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI