8 Ocak 2013 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yeter ki yol yapılsın, güzergah önemli değil...
musakiroglu@mynet.com

Bir süredir dikkat çektiğim Ünye'de geri kalan, yapılmayan ya da yarım bırakılan işlerle ilgili yaptığım hatırlatmalara bugün de devam edeceğim.

 

Bu yazımda, geçen hafta hatırlattığım ve 2013'te artık başlaması gerektiğini ifade ettiğim Ünye-Niksar yolu ile ilgili olarak birisi Niksar'dan gönderilen iki mesajı kısaca dikkatlerinize sunmak istiyorum.

 

Niksar'dan Erhan Almus tarafından gönderilen mesajda; Ünye-Niksar yolu ile ilgili olarak Ünye-Ordu bölgesinin ‘gevşek' davrandığı dile getiriliyor, şöyle deniyor:

 

“Bu yolun Niksar'dan sonrası Tokat'a kadar yapımı sürüyor. Tokat'tan sonrası ise ta Akdeniz'e kadar zaten yapıldı, bitti. Tek Ünye-Niksar arası kaldı.

 

İşin kötüsü bu bölüm yapılmadıktan sonra biten diğer bölümlerin pek bir kıymeti olmuyor. Yol Akdeniz'i Karadeniz'e duble yol olarak bağlasın ki bir kıymeti olsun.

 

Ancak Ünye-Ordu bölgesi yol ile ilgili sıkı davranmıyor. Gevşeklik var.

 

Bunun sonucu olarak ta; yolun bu bölümünün yapımı uzuyor ve daha da uzayacağa benziyor.”

 

Doğru söylüyor Sn. Erhan Almus, Akdeniz'deki limanla Ünye'deki Limanı birleştirmeyen yol güzergahı görse görse şehirler arası yol güzergahı görevi görür.

 

Şehirler arası güzergahlarda ise zaten çok bir eksiklik yoktu.

 

Asıl ihtiyaç bölgelerarası güzergah… Akdeniz-Karadeniz karayolu güzergahı.

 

O yüzden diyoruz ki Ünye-Niksar duble yolu için artık harekete geçilsin.

 

Gelelim diğer mesaja;

 

İstanbul'da yaşayan Ünyeli Durmuş Bahtiyar gönderdiği mesajda; “Ben 1970 yılından bu yana Ünye-Niksar arası yolu biliyor, yol ile ilgili haber ve gelişmeleri takip ediyorum.

 

1974 ile 1977 yılları arasındaki pazarlamacılığım sırasında stabilize olan bu yolu çok gittim geldim. Çok zorlu yolculuklar yaptım, tehlike ve kazalar yaşadım.

 

Sonra yolda bakım yapıldı, asfaltlandı, tabi o derece de rahatladı.

 

Ama artık gelişmeler bu yolun bu halde kalmasına izin vermiyor. Bu hattın duble yol olması şart.

 

Bir de güzergah değişikliğinden bahsediliyor. Daha iyi olacaksa değişsin tabi.

 

Ama beklenmesin işe başlansın.

 

Bir de şunu hatırlatayım. Bölgedeki siyasi güç hep böyle kalacak diye bir garanti yok. Bu işte elimizi ne kadar çabuk tutarsak bölgemiz için hayati önemdeki yolu yapar, hayata geçirebiliriz.

 

Yoksa ‘vah' demek para etmez.”

 

Mesajlarda işte böyle deniyor, ilginç noktalara işaret ediliyor.

 

Bir de şunu belirteyim, geçen hafta hatırlattığım Ünye-Niksar yolu yazısıyla ilgili çok sayıda mesaj geldi… Telefonla arandım… Ünye'de yoluma çıkanlar “Aman ne olur, hatırlatmaya devam et. Artık şu yol başlasın, duble yol yapılsın” diyorlar.

 

Ayrıca, yukarıda mesajını yayınladığım Sn. Durmuş Bahtiyar'ın da dile getirdiği gibi Ünyeliler yolun hangi güzergahtan yapılacağı konusuyla ilgili değiller. “Yol yapılsın da hangi güzergahtan yapılırsa yapılsın… Yeter ki yapılsın…” görüşündeler.Bu Haber 2554 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI