11 Ocak 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Anneler Neler Doğurmuş!

Geçtiğimiz Cumartesi günü (5 ocak 2013) Halil Efendi tesislerinde, Ünye Müftülüğünün hafızlığını tamamlamış çocuklar için hazırladığı “Hafızlık Tacı Giyme” Töreni vardı. Son derece duygulandık. 23 kız ve 14 erkek olmak üzere toplam 37 gencimiz hıfzını tamamlamış, belge almayı hak etmişlerdi. Müthiş bir merasimdi. Bu gönüller dolduran merasimi bütün Ünyelilerin ve özellikle de annelerin görmesini, seyretmesini  çok isterdim. Anneler neler doğurmuş! Aferin çocuklara!

***                        ***                        ***

        İlçe müftümüz sayın Aydın YIĞMAN Bey, açılış konuşmasında “…Dile kolay, 600 küsür Sayfa Kur'an sayfasını ezberledi  bu çocuklar…..” diye tanıttı genç hafız ve hafızeleri. Pırıl pırıldı çocuklar. Kur'anın nuru yüzlerine vurmuştu. Anneler, sevinç ve mutluluğun bütün çeşitlerine doymuş görüntüleri ile sanki cennet bahçelerinden birinde piknik yapıyorlar gibiydi.

***                        ***                        ***

       “İkra=oku” emrinin geniş bir yorumu ile, bu toplumu cennet bahçelerinde bir gezintiye çıkaran Hatibe Belgin AYDIN Hanımefendi, sanki bu tür merasimler için özel olarak yetiştirilmiş “Haza” bir konuşmacı idi. Bayan bir konuşmacı olarak bu merasim için daha çok etkili idi. Erkek konuşmacıların bukadar etkili olmadığını geçmişte görmüş, tanık olmuştuk. Hele, Hanımefendinin konuşma aralarında duygulanarak ağlamaklı anlatımları, annelerin oluk oluk gözyaşlarını coşturdu. Hitabelerde bu bir sanattır. Ve çok önemlidir. İnsanları güldürmek veya ağlatmak çok kolay şey değildir. Hitabetin etkinliğini arttırmak için bu sanatı kullanabilen hatipler veya hatibeler, kitlelerin sevgilisi  ve aranan şahsiyeti olur.Vaaz  kürsüsünde ve hutbe okurken minberde ağlama nöbetine tutulan Fethullah GÜLEN Hoca'nın İzmir sokaklarına sığmayan Cuma cemaatlarını çok iyi hatırlıyorum. Bu manzaradan rahatsız olanların, Hoca Efendiyi sürekli, görev yerini değiştirerek rahatsız ettiklerini de unutmuyorum.

***                        ***                        ***

       Merasimin duasını yapan hafize kızımız Hatice ÇUBUK Hanım, bir harika idi. YÜZ İFADELERİ, YAPTIĞI DUALARDA İSTEDİKLERİNİ Allah'(c.c) dan zorla (yani Allah'ı adeta mecbur bırakacak bir yakarışla) alacak bir görünümde idi. Bunu yetiştiren değerli hocaları tebrik ediyorum, kutluyorum. Ben, çok kolay ağlayan birisi değilim. Ancak bu hanım kızımız beni de ağlatmayı becerdi. Yetiştiren anne-babayı da kutluyorum.

***                        ***                        ***

       Değerli okuyucularım!...

       Başta İlçe Müftümüz Aydın YIĞMAN Beyi, şahsında bütün hafızları yetiştiren değerli hocaları ve bu çocukları yetiştiren anne-babaları şahsım adına tebrik ediyor, Allah(c.c) ın rızasına muafık olmalarını diliyorum. Acizane bir tavsiye olarak da bu çocuklara tek hedef gösterilmek süretiyle ilahiyat fakültelerine yönlendirilmelerini ve rehberlik yapılmasını öneriyorum. Aksi halde, verilen emeklerin boşa gittiğine tanık olduklarımız var.

       Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1193 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI