18 Ocak 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Saray Caddesi, Eso-es Veriyor!

Çocukluğumda, köyden atlarla pazara fındık getirirken Aynıkola'dan tepeye gelir oradan saray caddesini takip ederek Cumhuriyet meydanına inerdik. At nallarından çıkan seslerin nakaratı halen çocukluk hatırası olarak kulaklarımda çınlıyor. Saray Caddesi o zamanlar bir kağnı yolu idi. Halen o yol, kenarlarından biraz kırpılarak genişletilmiş şekli ile Ünye'nin en işlek yollarından birisi olarak işlevini sürdürmeğe devam ediyor. Ancak, resmen bağırıyor; “Ben artık bu yükü çekemiyorum!” diye.

***                      ***                   ***

Çamurlu Mahallesinin Tepe arkasına Çakırtepe Özel Hastanesi yapıldıktan sonra Saray Caddesinin taşıma kapasitesi on kat, belki daha fazla arttı. 24 saat, iki yönlü trafik sürekli hareket halinde. Yol kenarındaki aileler çocuklarını evlere hapsetmek zorunda kaldı. Çünkü, yol kenarlarında kaldırım yok. Kapıdan çıkan çocuk , doğrudan yola, arabaların önüne fırlıyor. Öyle büyük tehlike var ki, Allah korusun, çok sürmez tatsız haberler gelmeğe başlar. 12 Aralık 2012 tarihinde Ünye Kaymakamlığı tarafından düzenlenen ve Belediye Başkanımızın da iştirak ettiği Mahalle toplantısında, Mahalle Muhtarı Altan YILMAZ tarafından konunun vahameti gündeme getirilmişti.

***                      ***                   ***

Tehlikeyi yetkililere vakitli olarak duyuruyorum. Ve şöyle bir öneri de sunuyorum:

Çakırtepe Hastanesi tarafından gelen araçların, Çamurlu Mah. Tepede bulunan su deposunun sağını takipederek N.Polvan ilkokulunun önünden. Soysal Camiinin yanından Dere sokağa ve oradan Dörtyol kavşağına tek yönlü olarak geliş; Aynıkola ve hastane tarafına giden araçların normal Saray Caddesini takip ederek tek yönlü olarak devamının sağlanması, geçici bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. Yolun en az bir tarafına da kaldırım yapılır. Çok sayıda yaya, arabaların arasından tehlike saçarak yürüyor. Hele öğrenciler için daha büyük tehlike var. Doğrusunu Belediyemiz ve ilgili trafik komisyonu daha iyi bilir. Ben olaya acilen el atılması gereğini hatırlatıyorum.

***                      ***                   ***

Güzel Ünye'miz çok büyüdü ve sürekli de hızlı büyümeğe devam ediyor. Bu, bizler için şeref vesilesidir. Çünkü sevilen ve tercih edilen bir şehirde oturmanın ortak keyfini yaşıyoruz. Her nimetin bir külfeti olacaktır. Büyüdükçe bazı sıkıntılar artıyor ama katlanmak durumundayız. 2013 yılında doğalgaz dağıtımı yapılacakmış. Önemli ölçüde bir rahatlık ve huzura kavuşulacağı kesin. Ancak, onun da bir sürü külfeti var. Evlere tesisat döşemek  (olmayanlar için), yakıt masrafının çoğalması gibi maddi külfetlere katlanmak gerekecek. Rahat etmek istiyorsak bedeline rıza göstermek durumundayız.

***                      ***                   ***

Sevgili okuyucularım !

Yeniliklere, gelişmelere, asrın gereği olan değişime ayak uydurmak zorundayız. Aksi halde, acımasız gidişatın ayakları altında ezilmek durumunda kalınıyor. Ne kutsal değerin kalıyor, ne kimliğin kalıyor; ne de rahat ve huzurun oluyor. Eski yollarımız olduğu gibi dursun; biz bahçemizden odun getirip yakıyoruz. Bize kimse dokunmasın, deme şansımız yoktur. Modern yaşamın kurallarına uymak ve medeniyetin nimetlerinden yararlanmak ortak görevimizdir.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1152 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI