25 Ocak 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Hızla Büyüyen Ünye'de Migros!

2001 Yılında, Almanya ‘ya ilk defa gittiğim zaman, orada küçük çaplı esnaflık yapan Türk insanları vardı. Zaman zaman iş yerlerine gider, çaylarını içer ve dertleşirdik. Durumları çok iyi idi. Hatta bazı işçiler, çalıştıkları iş yerinden ayrılarak esnaflığı tercih ediyorlardı. Ancak ben, 2005 yılına kadar, aralarda kesintiye uğrasa da Almanya ile bağlantım devam etti. Gidip geldim ve oralarda bir süre kaldım. Derken, o esnaf olan bizim insanlarımızla temasım devam etti. Bu arada, dünyanın her tarafında hızla yayılmağa devam eden, büyük iş yerleri açılması (marketler ve benzerleri) Almanya'da da çok hızlı şekilde yayılıyordu. Son olarak 2010 yılında Almanya'ya gittiğim zaman gördüm ki o küçük esnaf (Alman olanlar da dahil) devreden  hep çıkmış, büyük mağazalar her tarafı sarmıştı. Bizim insanlarımızdan da çok sayıda büyük iş yeri sahibi olanların sayısı bir hayli çoğalmıştı.

***                      ***                   **

Hızla gelişmekte olan ülkemiz ve güzel Ünye'miz de, dünyanın gidişatına uygun olarak, aynı Almanya'da gördüklerimi şimdi yaşıyor. Hem ülkemizin hem de Ünye'mizin her tarafa hızla yayılan mağazalar zinciri ile dolduğunu görüyoruz. Küçük esnaf devreden çıkıyor ve feryad ediyorlar: “Belediyelerimiz bize niçin sahip çıkmıyor, o büyük mağazalara niçin ruhsat veriyorlar?” diye bağırıyorlar. Ancak, bu konuda belediyelerin  yapacak bir şeyi olmadığını belirtmem gerekiyor.

Çünkü ticarette “serbest rekabet piyasası ekonomik modelini” uygulayan bir ülke olarak, piyasa yarışına çıkmak isteyen bir ticaretçiyi engelleme yetkisi yoktur belediyelerin. Peki, belediyeler bu durumdan memnun mudur? Küçük esnaf adına elbet ki üzgündürler. Belediyelerin en iyi destekçisi küçük esnaftır. Ancak, bir gerçek de var ki, hiç birimiz inkar edemeyiz; Büyüyen dünyanın bir parçası olabilme yarışında, büyütecek iş yerlerine de ihtiyaç vardır.

***                      ***                   ***

Son söz olarak diyorum ki küçük esnaf grupları birleşerek birlikte büyüme, büyük iş yerlerini birlikte oluşturma yolunu mutlaka tercih etmek zorundadır. Özellikle bizim bu bölgenin insanı, kişisel beceriler çok güçlü olmasına karşın birlikte iş yapma noktasında, zayıf kalıyor. Buna da alışmak durumunda olduğumuzu belirtmek isterim. Bugün açılışı yapılan Migros mağazasının Ünye'mize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2007 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI