8 Şubat 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Çiçekte Görünen Fındık

Koyun üreten Anadolu insanının “sürüye koç katımı” diye bir adeti vardır ve bazı yörelerde bu adet, büyük törenlerle yapılır. Çünkü sürüye koç katılımı; sürünün çoğalması, kuzu üretimi, bereket ve zenginlik demektir. Sürüde koç olmazsa, kuzu beklemek hayal olur, boş bir bekleyiş demektir. Erkeği olmayan dişinin, kendiliğinden üretme şansı yoktur. Allah'ın değişmez yasası budur.

  

Fındık üreticisi olan Karadeniz insanı için son günlerdeki hava durumu, adeta Anadolu insanının koç katım mevsimi gibi. Fındık, çiçek mevsiminden geçiyor. Çok güzel bir tozlaşma havası var. Fındık bahçelerinde erkek çiçek tozuna boğuluyor insan. O toz tanecikleri, halk  arasında “karanfil” olarak adlandırılan pembe renkli dişi çiçek iplikciklerinin üzerine konarak, iplikciklerin özüne inen erkek çiçek embriyoları dişi çiçeği döllemiş olur. Döllenen iplik sayısı kadar fındık tanesi oluşur. Mevsim ne kadar iyi olursa fındık o kadar çok olur. Tozlaşmayı sağlayan hava güzelliği olmadığı zaman, çiçek ne kadar çok olsa da fındık olmaz. Kur'an-ı Kerim'in Ra'd sûresinin üçüncü ayetinde Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Yeri döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada bütün meyvelerden ÇİFTER ÇİFTER yaratan O'dur. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor. Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler (dersler) vardır.” Ayrıca Hicr sûresinin yirmi ikinci ayetinde de, “Biz, rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten bir su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık…”

 

Değerli okuyucularım!

Görüyoruz ki Allah (c.c.) sebepleri ve vasıtalarını birlikte yaratmış. Çiçekler açılarak hazır olacak; ılık ılık esen rüzgarlar, o çiçeklerin birleşmesini sağlayacak ve insanlar için mahsûl olacak. Bütün ortamı yaratan Allah'tır. Kul olarak insanların görevi, mahsûl için güzel ortamın yaratılması konusunda bolca dua etmesi ve Allah'tan istekte bulunması gerekir. Ancak kulun (yani biz insanların), vasıta olma görevi vardır. Eskilerin ifadesi ile “Esbaba tevessül” şarttır.

  

Nasıl?

1-                      Gübreleme yapmak ve bahçelerin bakımı, insanların görevidir. Bakımlı bahçelerin çiçeklenme durumu ve meyvelerin beslenme gücü, bakımsız bahçelere göre daha farklıdır.

2-                      İlaçlama yapmak da kulun görevidir. Esbaba tevessüldür. Allah, her canlı için düşmanlar, mikroplar, hasımlar da yaratmış. Onlarla mücadele etmek, kulun görevidir.

3-                      Müslümanlar için ilim (zamanın tekniğini) öğrenmek farzdır. Her insan için de gereklidir. Yani, yetiştirmekte olduğumuz her mahsûlün de teknik bilgilerine sahip olmamız gerekiyor.

4-                      Ortam hazırlamak seçme görevi de kulun görevidir; esbaba tevessüldür. Yani Allah (c.c), her bölgeye göre farklı bitkiler yaratmıştır. Ilıman iklim bitkisi ve meyvesi olan fındığı, çok soğuk veya sıcak bölgelerde yetiştirmeye çalışmak da boşuna emek olur.

 

Sonuç olarak şunu belirtmek istiyorum: Fındığın çiçek mevsimi iyi geçiyor. Ancak iş sadece iyi tozlaşma ile bitmiyor. Afetleri de var. Bundan sonra, yaprak açma zamanındaki çok soğuk veya yaz aylarında esecek ve halk arasında “sam yeli” olarak adlandırılan yakıcı rüzgarlar, fındık için birer doğal afet olduğu gibi böcek vurması da bir afettir. Bir de insan afeti var ki, belki üretici için en ağır olanı da budur. Şöyle ki: Fındık borsası halen Almanya'dadır. Yani “Davul bizim boynumuzda asılı, tokmak başkasının elindedir” Fiyat ayarlamak için şimdiden çiçek saymağa başladılar. Dalda fındığı görünce, piyasadaki fındık fiyatları düşürülüyor. Ayrıca, üreticinin kuruluşu olduğu söylenen Fiskobirlik, üreticiye sırtını dönmüş ve dolambaçlı yollardan Fiskobirlik'in (yani fındık üreticisinin) paraları Fiskomar'lara kaydırılarak üretici kendi haline terkedilmiştir. Üreticinin bilinçli mücadelesi, yasal haklarını araması, bu afeti bertaraf edecektir.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1410 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI