9 Şubat 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara ve Alkol Kullanımında Reklamların Rolü
atakici52@hotmail.com

Hükümetler, madde bağımlılığına karşı çocukların ve ergenlerin ‘Hayır' diyebilmesi için yoğun çabalar göstermelerine rağmen, 25 milyar dolarlık bütçeye sahip sigara ve alkol reklamları bu maddelerin kullanılmasına ‘Evet' demek için var güçleriyle çalışmaktadırlar. Bunun yanında TV programları ve filmler kayda değer ölçüde bu maddeleri teşvik edici unsurlara yer vermektedir. Geleneksel reklamcılığın aksine, yasal madde kullanımına ilişkin medyadaki tasvirler genelde olumlu yönde servis edilmekte ve bu durum hiçbir tepki ve eleştiri çekmemektedir. Sonuç olarak bu reklamlar madde kullanımına dair karışık ve bulanık mesajlar içermekte ve gençlerin madde kullanmasına yol açmaktadırlar.

 

Bağımlılıkta Reklamların Etkisi

Reklamların çocukları ve gençleri madde kullanmaları yönündeki etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Yoksa reklam kampanyaları ve şirketleri bağımlılık yapan bu maddelerin kullanımına teşvik için milyarlarca dolar yatırımda bulunmazlardı. Çoğu reklamlar gençleri cezbeden çekici genç yıldızları, rock müziği modellerini ve kutlamaları kullanmaktadır. Reklamlar madde kullanımını normal bir uygulama gibi göstererek, gençleri kurnazca madde kullanmaya yönlendirmektedir. Araştırmalar, sigara ve alkol kullanan gençlerin %30'unda reklamların sorumlu olduğunu göstermektedir.

 

Sigara Kullanımı

Yaklaşık 15 milyar dolarlık bir pay ile sigaraya ayrılan reklam bütçesi başka hiçbir maddeye harcanmamaktadır. Tütün endüstrisi sigara kullanım yaşını daha gerilere çekmek için yıllardır çok yoğun ve sistematik çalışmalar yapmaktadır. En son araştırmalar tütün endüstrisinin bu konudaki başarısını göstermektedir. 2009'da yapılan ‘Geleceğe Bakış' adlı çalışma, %20'sini 8. sınıfların oluşturduğu 13-19 yaş aralığındaki tüm gençlerin yarısının sigara kullandığını göstermiştir. Sigara kullanıcıları genelde medyada ‘Özgür, Sağlıklı, Maceracı ve İsyankAr' olarak resmedilip servis edilmektedir. Oysaki sigara kullanmanın olumsuz sonuçları asla gösterilmez. Sonuç olarak ABD Sağlık Dairesi Başkanlığı, sigara reklamlarının madde kullanım riskini artıran bir faktör olduğunu söylemektedir. Çok yoğun bir şekilde servis edilen sigara markaları da ayrı bir popülerliğe sahiptir. Sigara reklamları güçlü bir profile sahip bir ebeveynleri koz olarak kullanabilmektedir. 1965'ten beri gençlere yönelik çıkarılan dergi ve benzeri mecmualar git gide artan bir oranda sigara reklamlarını içermektedir. Birçok araştırma bu reklamlara yakından ilgi gösteren gençlerin ileride potansiyel madde kullanıcıları olacağını ortaya çıkarmıştır.

 

Alkol Kullanımı

Alkol reklamlarına yılda ortalama 6 milyar dolarlık bir pay ayrılmaktadır. Bira üreticileri, sigara reklamlarına benzer bir şekilde çocukları ve gençleri madde kullanımına özendirmek için eğlenceye düşkün, cinsellik üzerine kurulmuş olan motifleri kullanmaktadır. Sigara reklamlarının aksine alkol reklamları birtakım kısıtlamalarla karşılaşmaktadır. Tütün endüstrisi 1960'larda sigara reklamlarını bırakmaya başladığında, bira ve şarap gibi alkollü içecekler TV'de en önemli zamanlarda gösterime girmişti. Bu nedenle gençler de yılda ortalama 1000-2000 civarında bu içerikte reklama maruz kalmıştır. Reklamların çoğu ise gençleri merkeze alan spor ve diğer gençlik programlarında kullanılmıştır. Amerika'da Gençlik merkezli dergi ve mecmualar %48 oranında bira reklamı, %20 oranında sert içki reklamı ve %92 oranında da sert olmayan içki reklamı içermektedir.

Yeşilay arşivinden yararlandım.                                             

 Bu Haber 1543 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI