1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İyi de bu MHP'li Belediye Meclis üyeleri ne yapıyor böyle...
musakiroglu@mynet.com

Bu dönem Belediye Meclisi'ne seçilen MHP'li Belediye Meclis Üyeleri, Meclis'in daha ilk iki toplantısındaki halleriyle kafaları iyiden iyiye karıştırdılar.

 

Bu Meclis Üyeleri henüz daha yeni olmalarından mıdır, yoksa aralarında iyi organize olamadıklarından mıdır, nedir, çelişki üstüne çelişki yaşıyorlar.

 

Çakırtepe'de yapımı süren inşaatla ilgili olarak Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'nun “İçime sinmiyor” açıklamasıyla birlikte buradaki inşaatla ilgili yeni bir süreç başlatıldı.

 

Ben bu yazımda, Çakırtepe'deki inşaatın doğruluğu, ya da yanlışlığı üzerinde durmayacağım. Çünkü bu konudaki kanaatlerimi daha önce yazmıştım.

 

Asıl üstünde durmak istediğim konu MHP'li Meclis Üyelerinin söz konusu bu inşaatla ilgili olarak, bugünü yarına uymayan karar ve davranışlarıdır.

 

Bilindiği gibi Belediye Başkanı'nın önerisi üzerine, Meclis'in Nisan ayındaki ilk toplantısında, bu inşaatla ilgili olarak araştırma, inceleme yapmak üzere İmar Komisyonu'na havale edilmesi için oylama yapılmıştı. Bu oylamada, Belediye başkanı dahil 19 AKP'li Meclis Üyesi'yle birlikte 6 MHP'li üye “Evet gönderilsin” diye parmak kaldırırken, bir MHP'li üye “Hayır gönderilmesin” diye parmak kaldırmıştı.

 

İşin İmar Komisyonu'na havale edilmesiyle birlikte MHP'li bir üyenin de yer aldığı Komisyon, inşaatla ilgili çok detaylı bir inceleme ve araştırma yapmış, alınan kararlar yine bu MHP'li üyenin de katılımıyla oybirliği ile geçen Salı günü Meclis'te oylamaya sunulmuştu.

 

Meclis'teki bu oylamada ise, Komisyon Raporu'na “Evet” diyen MHP'li üye dahil, bu partiye mensup üyelerin hepsi, bu sefer tuttular, karar değiştirdiler “Çekimser” oy kullandılar.

 

Şimdi bakın, bu oylamalar sürecinde konu tek ve bilindiği gibi Çakırtepe'deki inşaat.

Ancak, bu tek konuda MHP'li üyeler öyle farklı oylar kullandılar ki, yeri geldi “Hayır” diyeni oldu, yeri geldi “Evet” dediler, yeri geldi ‘çekimser' kaldılar.

 

Bu nasıl iş ki böyle… Anlayan biraz beri gelsin anlatsın bize. Anlatsın ki, bizim olsun, kamuoyunun olsun karışan kafasını düzeltsin.

 

Tabi, bu konudan birinci derecede sorumlu olan ve bir açıklama göreviyle karşı karşıya bulunanlar Belediye Meclisi'nin MHP'li üyeleridir.

 

Ancak, burda MHP İlçe Teşkilatı'nın da görev ve sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki, MHP İlçe Başkanı Sayın Nedim Can, bu gibi konularda hassas birisi olmakla tanınır, bilinir.

 

Başkan Can, partisine mensup Meclis Üyelerine bu konuyu sormuş, gerekli bilgileri almış, ikna olmuş, ya da olmamış mıdır, bilmiyoruz. Ancak, Sayın Can'ın da kamuoyuna bu konuda yapması gereken bir açıklaması olduğunu düşünüyoruz.

 

Aksi takdirde, bu dönemde CHP'nin yerine Belediye Meclisi'ne, muhalefet yapmak üzere seçilen MHP'li üyeler kendilerine duyulan güveni daha işin başında kaybetmek üzereler.

 

Burada bir MHP'li üyelere önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Geçen dönemde CHP'den Meclis'e giren 7 üyenin gösterdikleri böyle çelişkili kararlar sonucunda partilerinin oyunun, geçtiğimiz seçimde %33'ten % 10'a düşmesindeki payları çok büyük olmuştur. Hele, deniz dolgusu oylamasında “Evet” oyu kullandıktan sonra, “Bizi kandırdılar, o yüzden evet dedik” demeleri hala bütün tazeliğiyle hafızalarımızdadır.

 

MHP'li Meclis Üyeleri şunu iyi bilsinler ki, Ünye öyle yapılanın gizli kaldığı, ya da umursanmadığı bir yer değildir. Çok zinde ve etkin bir kamuoyu vardır. O yüzden muhalefet görevlerini; önceden aralarında müzakere ederek, yapıcı, tutarlı, konuları derinliğine araştırarak, doğruyu-yanlışı iyice birbirinden ayırt ederek sağlam bir duruşla yerine getirmelidirler. “Evet” derken de inanarak, bütün kararlılıklarıyla demeliler, “Hayır” derken de…

 Bu Haber 1663 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI