23 Şubat 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Güneş Her Yerde Doğar
atakici52@hotmail.com

Amerika'da zengin bir iş adamı üç oğlunu yanına çağırıp, artık işleri sizlerin üzerinize devredeceğim, ama biriniz işin lideri olacaksınız, kim şu odayı en ilginç şekilde doldurursa, onu lider yapacağım'' demiş. Bir oğlu saman getirip odanın içerisine serpmiş, böylece odayı doldurduğunu düşünmüş. Ama baba bu tutumu beğenmemiş. Diğer oğlu ise bir balya pamuk getirip, pamukları ufalayarak odanın her tarafına dağıtmış. Baba bu oğlunun tutumunu da beğenmemiş. Üçüncü oğlu odayı temizlettikten sonra ışıkları söndürmüş ve bir mum yakıp odayı aydınlatmış. İşte tamam demiş baba hayranlıkla, lider bu oğlumdur…

 

Lider odur ki, gittiği her yeri aydınlatır! Mevlana boşuna dememiş, sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol'' diye. Kendisini aşmış gönül eri insanlar vardığı yerleri aydınlatır, etrafa güneş gibi ışık verirler. Onlar her gittikleri yerde doğarlar ve etrafa ışık saçarlar, çünkü güneş her yerde doğar.  Onlar bir odaya girdiğinde, bir topluluğa girdiğinde, bir mahalleye girdiğinde, bir köye ve şehre girdiğinde siz onları fark edersiniz… Farklı oldukları için, taşkın oldukları için, ruhları bedenlerini ve cisimlerini aşkın oldukları için fark edersiniz. Onlar Cebeli Nur dağında Peygamberimize gelen oku mesajının ne anlama geldiğinin yüksek idraki içersindeki enginlikle hareket ederek, o ilahi masajın gereği olan değerler manzumesini insanların bilgisine sunmak görevini ibadet mertebesinde telakki ederler.

İşte bu saygıdeğer şahsiyetlerden biri de, Ünye'de daha önce görev yapmış Müftülerimizden Mustafa Bilgiç Hocamızdır. Değerli Müftümüz Mustafa Bilgiç şu anda İzmir Ödemiş Müftülüğü yapıyor.''Güneş her yerde doğar'' dedik ya, Mustafa Hocamız gibi bilakis kendisi kitap kurdu olan ve sadece yazılı kitapları okumakla kalmayıp, hem yazan hem de hayatın her eksenini ve denklemini okuyan,  kendisini insanların eğitimine vakfeden bir insan olur da gittiği yerde güneş gibi doğmaz mı?  

Mustafa Bilgiç Hoca, ilk kütüphaneyi daha önce görev yaptığı Van'ın Gürpınar ilçesinde yaptırmış ve insanların istifadesine sunmuş. Yine Ünye'de Büyük Cami'nin altında kütüphane yaptırarak Ünyelilerin istifadesine sundu. Şimdi bakıyoruz, öğrenciler ve yetişkinler hergün bu kütüphanemizi ziyaret ederek hem araştırma yapabiliyorlar, hem de o mekAnda isterlerse kitap okuyorlar, isterlerse ödünç kitap alabiliyorlar.  Değerli hocamız, daha sonra da gittiği her yerde kütüphane yapılmasına, okumaya ve eğitime önem vermeye devam ederek bu konuda hep öncülük yapmış, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle eğitimin daha da ileri gitmesi için gayret göstermiş ve göstermeye de devam ediyor.

Şu anda görev yaptığı İzmir'in Ödemiş ilçesinde de aynı azimle çalışmalarını sürdürmekte olan sevgili hemşerimiz ve Müftümüz,  Ödemiş'te birinci kütüphaneyi Hamdi Bey Camiinin bahçesine yaptırıp hizmete açtı. İkinci kütüphaneyi Köşebaşı Camisinin bahçesinde açarak okuyucuların istifadesine sundu.  Yetmedi, üçüncü kütüphanenin de Üç Eylül Mahallesinde çocuk kütüphanesi olarak yapılması için çalışmalar başlattı. Burada ayrıca akıllı park yapılmasına öncülük ediyor, burası da gençlerin çok yönlü sosyal imkAnlardan istifade edebilmelerine elverişli bir mekAn haline getiriliyor.

Tabi bizde hocamızın insanlık için yaptığı hizmetler ve ortaya koyduğu değerler dolayısıyla iki sebepten dolayı seviniyor ve mutlu oluyoruz. Birincisi kendisi fahri hemşerimizdir, hemşerimizin başarıları bu nedenle bizi sevindiriyor. İkincisi ise, hocamız eğitime önem vermekle eşrefi mahlûk olan insana en güzel yatırımın yapılmasına vesile oluyor ki, Dünya'da insanlığa bundan daha büyük bir hizmet ve yatırım yapamazsınız. Bu bakımdan, bu düzeyde yüce ruhlu insanlara her zaman sahip çıkmayı ve onlara destek olmayı da vazife telakki ediyorum. 

Ünyeliler ne kadar şanslı? Kabına sığamayan Mustafa Bilgiç hocamızdan sonra Ünye'de Aydın Yığman gibi hizmet aşkıyla tutuşan, dur durak bilmeyen ve gecesini gündüzüne katarak eğitim seminerleri, konferanslar, ilerici girişimler ve çeşitli etkinliklerle toplumun daha da bilgilenmesine matuf olmak üzere elinden gelen her türlü gayreti gösteren bir müftüye sahip olduğu için. Ünye bu manada gerçekten şanslı. Bu bakımdan diyoruz ki,  Allah böyle değerli insanların yokluğunu göstermesin, iyi ki varlar.

 Bu Haber 3057 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI