23 Şubat 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Zaruri Bir Açıklama

25 Ocak 2013 tarihli gazetemizde çıkan “Hızla Büyüyen Ünye'de Migros” başlıklı yazıma kritik yazan Sayın Mustafa Kemal BABACAN'a ve onun arzusu üzerine dolayısıyla Ünye halkına zaruri bir açıklama yapıyorum.

 

Öncelikle Sayın BABACAN ile ilke bazında ayrı düşüyoruz. Benim yazımın özünde, Ünye'nin büyümesi, gelişmesi ve buna katkı sağlayan kurum, kuruluş ve şahıslar hedefleniyordu. Sayın BABACAN'ın yazısında karalama, suçlu arama, ideolojik karşı durma gibi duygular seziliyor. Yani benim derdim üzüm yemek; Sayın BABACAN'ın amacı bağcıyı dövmek, olduğu anlaşılıyor.

Olayı kısaca anlatayım:

1-           Migros, burada kiracıdır, mülkiyet sahibi değildir. Orada olmazsa bir başka yerde yerleşme serbestisi vardır. Yani orada inşaata ruhsat, Migros olduğu için verilmiş değildir.

2-           Asıl mülkiyet sahipleri, çok hisseli olan o mülkiyetin hissedarlarından tek tek hisseleri satın alarak tek mülkiyet haline getirmişlerdir.

3-           Bu hisselerden birisi de cami yeri olarak, vatandaşın isteği üzerine işaretlemişken, resmi prosedürleri tamamlanmadığı (Yani tapusunun ayrılarak Diyanet Vakfı, Belediye veya Vakıflar gibi resmi bir kuruma tescili yaptırılmadığı) için, kağıt üzerinde işaretleme, cami yerini kurtaramadı.

4-           Cami yeri olarak belirlenmiş olan hisse, yaklaşık üçyüz metrekare bir yer iken bölünmüş yol çalışmaları esnasında karayolları, ikiyüz metrekaresini işgal etmiş, ses çıkaran olmamış. Geriye yetmiş metrekare bir yer kalmıştı. Ben şahsen, konu ile ilgili bir hayli uğraştımsa da başarılı olamadım. Çünkü, Sayın BABACAN'ın hemfikir olduğu Demokrat Sol Parti Genel Başkanı merhum Sayın Bülent ECEVİT'in Başbakan olduğu hükümet döneminde cami yapımlarını zorlaştırmak için çıkarılan ve şu anda da yürürlükte olan yasaya göre cami yapılacak yerin en az iki buçuk dönüm (2.500 m2) olması gerekiyor. Bu nedenle yetmiş metrekare yere cami yapma şansı olmadığından takibi bıraktım. O yerin ne olduğunu da araştırmama gerek kalmadı. Çünkü cami yeri olarak kullanma şansı yoktur. Belki şu anda mevcut binanın yol tarafında duruyordur veya onu da asıl mülkiyete katmışlardır.

 

Kısacası:

 

Sayın okuyucularım!

 

Sayın M. K. BABACAN'ın iddia ettiği gibi, Migros adına Ak Parti Belediye meclis üyelerinin aşırdığı bir şey falan yoktur. BABACAN ile birlikte çalıştığımız meclisin aldığı kararlardan sonra, bahsedilen yer için özel olarak alınmış bir karar da yoktur. Cami yeri olarak yeterli olmayan yerin ne olduğu da bizi ilgilendirmemektedir.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1245 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Hocam Diyorsa Doğrudur Tarih : 25 Şubat 2013 / Pazar Üye Adı :OZAN-52
Sn. İsmail Sarı Hocam Migros mağazası ile ilgili gereken cevabı verdiğini düşünüyor, Ünye lilerde bu vesile ile kafalarını karıştıran soru işaretlerinden kurtulduğunu düşünüyorum. Saygılar Hocam..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI