11 Mayıs 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Ünye'de Yeşilay çalışmaları...
Ülkemizde Yeşilay Teşkilatı’na bağlı olarak çalışan 60 Şube ve Temsilcilik, büyük fedakarlıklarla çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu gönüllü ordusunun bir mensubu olarak ben de, uzun yıllardır Ünye’de Yeşilay çalışmalarını severek, gururla sürdürmekteyim.

Bazen, “Siz ne kadar maaş alıyorsunuz?” diye soranlar oluyor. Kamuoyunu bu konuda bilgilendirme zarureti gördüğümden yazıyorum… Yeşilay Teşkilatında ücret yoktur! Bizim Genel Başkanımız bile maaş almıyor. Eski Genel Başkanımız rahmetli Selahattin Kaptanağası‘nın vefat ettiğinde maddi olarak nesi vardı biliyor musunuz?  Üsküdar ‘da bir apartmanın birinci katında bir dairesi. Evet,  ,sadece bir dairesi vardı. O daireyi de, albaylıktan emekli olduğunda aldığı ikramiye  ile aldı! Yani anlıyacağınız  ‘'Yeşilay faaliyetleri ‘' hiçbir maddi beklenti olmaksızın, gönüllü  esaslara dayalı  olarak  yürütülen çalışmalardır.

 

Ünye ‘deki Yeşilay faaliyetlerimiz,  başarılı denebilecek bir boyutta  sürdürülmektedir.

Ne  tür çalışmalar yaptığımıza dair bilgiler vermek isterim! Ünye  merkezde ve beldelerimizdeki  okullarda , madde bağımlılığına yönelik  bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz .Talep eden okullularımıza  broşür, afiş  ve doküman veriyoruz .  İstekler doğrultusunda  dershanelere, cazaevine, özel  sektör ya da kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme programları yapıyoruz . Ayrıca ,Şirin Ünye ve Ünye Kent  gazetelerindeki Yeşilay Köşemde madde bağımlılığına yönelik yazılar yazıyorum. Oney Flaş Radyosu'nda, her Salı  akşamı saat 18 -19  arası  ,Yeşiay sağlık, kültür ve eğitim programı sunuyoruz. Bölgemizdeki televizyonlarda  açık  oturumlara katılarak, bağımlılık yapan maddelerin zararlarına yönelik açıklamalarda bulunuyoruz .

Tabi bütün bunları hangi ekonomik kaynakla yürüttüğümüzü  merak ediyorsunuz değilmi ?   Yeşilay Cemiyeti tıpkı Kızılay ve Türk Hava Kurumu gibi kamu hizmetlerine hadim kuruluşlardan biri olmasına rağmen, devlet desteğinden mahrum bırakılmaktadır. Yeşilay Cemiyeti faaliyetlerini gönüllü kuruluşların, işadamlarının, duyarlı belediye başkanlarının ve mülki idari amirlerinin destekleri ile sürdürmektedir. Dolayısı ile, ben de Ünye'de Yeşilay faaliyetlerimi başta sayın Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın ve iş adamlarımızın destekleriyle sürdürmekteyim. Bu bakımdan ben buradan Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve değerli iş adamlarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu yazımda yakında uygulayacak olduğumuz bir çalışmadan haber vermek istiyorum! Sayın Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın himmetleri ile birlikte Yeşilay olarak Samsun'dan uyuşturucu konusunun işleneceği tiyatro getirteceğiz. 18 Mayıs günü saat 14'te Belediye Kültür Sarayı'nda öğrencilere yönelik olarak sahnelenecek olan tiyatro oyunu, akşam saat 20'de sivillere yönelik olarak tekrar sahneye konacaktır. Tiyatro gerek öğrencilere gerekse sivillere ücretsizdir. Tüm halkımızı bu tiyatroya davet ediyoruz.Bu Haber 1606 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI