8 Mart 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Dünya Kadınlar Günü mü, Dünyada Günün Kadınları mı ?

Kur'an'da kadın “Nisa” kelimesi ile anlatılır. Nisa, “Çok çabuk uyum sağlayan” demektir. Bu anlamdan hareketle “Dünya Kadınlar Gününü” değerlendirmek istiyorum.

Bugün ”Dünya Kadınlar Günü” dür. Tüm dünya kadınlarının gününü kutluyorum. Ayrıca ülkemiz kadınlarının gününü özel olarak kutluyorum. Nedenini biraz sonra açıklayacağım.

Kadınlar gününden bahsedebilmemiz için günün kadınlarını bir gözden geçirmemiz gerekiyor. Kadını, yaradılış ölçülerinde değerlendirmek daha isabetli olacaktır. Bana göre kadının yaratılışında en belirgin özelliği “Anne” oluşu ve annelik duygusu ile yaratılmış olmasıdır. O halde dünya kadını bugün “ Annelik zevkini” yeterince yaşayabiliyor mu? Annenin mutluluğu annelik özlemini yeterince yaşayabilmesine bağlıdır. Dünyayı ve ülkemizdeki yaşam şartlarını kısa bir değerlendirdiğimiz zaman kadının mutluluğunu görebiliriz.

***                      ***                   ***

Günümüz dünyasında insanların bütün önceliği, ekonomi ile sınırlanmıştır. Her şey ekonomiye bağlanmış durumdadır. Çok kazanmak ve öncelikle aile ekonomisini düzene koymak zorunluluğu, birçok önceliği de geri sıralarda bırakır durumdadır. Annenin de bu ekonomi yarışında yerini almak zorunluluğu, onun annelik görevlerine yeterince zaman ayıramamasını doğurur.

Birkaç örnek verirsek:

1)                    Kırsal kesimdeki bir annenin tarla işlerine koşarken anneliğe ayıracağı zamanı düşünelim ve onun mutluluğunu dikkate alalım.

2)                    Devlet işinde veya şahıs işlerinde çalışan bir kadının koşturmalarını gözlerimizin önüne getirelim ve bu koşturma yarışı içinde anneliğe ayrılan zamanın verdiği mutluluğun ölçüsünü görelim.

3)                    Ticaretle uğraşan bir iş kadınının koşturmalarını hayal edelim ve anneliğe ayrılabilecek vakit içindeki mutluluğu düşünelim.

4)                    Bir de özürlü olanları, hasta olanları, özürlü çocuğu olanları düşündüğümüz zaman işin içinden çıkılmaz hale geliyor.

 

Ayrıca;

Yetişmiş çocukların problemleri, anneyi daha çok sarsıcı ve etkileyici oluyor. Bunu da örneklersek:

a)                Okula giden çocukların çeşitli sorunları

b)                Ergenlik devresi, problemleri,

c)                Askere gidenlerin sorunları; terör olayları, savaşlar ve benzerleri

d)                Evli çocukların sorunları

e)                Yankesiciler,

f)                  İşyeri sorunları, iş kazaları

g)                Eşlerin geçimsizlikleri ve tacizler

Ve daha neler neler…

Bir sürü sorunlar yumağı içerisinde kadın olmak, huzur bulmak ve mutlu olmak.

Ne zor şey…

Ben bir parça Avrupa'yı da gezdikten sonra şunu çok rahat söylüyorum: Dünyanın en mutlu kadınları, bizim Anadolu kadınıdır. İstisnai durumları öne çıkararak abartırsak bir yere varamayız. Ülkemizde çok tatsız şeyler oluyor. Ancak bunların yüzdesi çok azdır. Daha aza indirme çalışmaları da güzeldir. Umutluyuz.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1111 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI