9 Mart 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Gençlerin Akran Arkadaşlık Tesiri
atakici52@hotmail.com

Akran yaş, meslek, cinsiyet,  sosyo-ekonomik veya sağlık durumu bakımından ortak özelliklere sahip, aynı sosyal gruba dAhil insanlar demektir. Akran eğitimi ise, sosyal etkileşim içersinde olan, statü bakımından birbiriye eşit durumda olan,  dil tutum ve davranış açısından benzerlik gösteren gruplarda, yaklaşım, davranış ve bilgiyi motife etmek ve gençlerin kendi sağlıklarını koruma bilincini kazanmaları amacıyla gerçekleştirilen planlı, programlı bir eğitim yöntemidir.  Akran eğitimi, küçük gruplarla veya bireysel iletişim yoluyla, işyerleri, dini mekAnlar, okullar, kulüpler, üniversiteler gibi gençlerin bulunabileceği birçok farklı mekAnlarda gerçekleştirebilir.

        Akran eğitimi, belirli konularda gönüllü ve öncü gençlerin eğitilmesi ve bunun sonucunda kazanılan bilgilerin akranlarla paylaşılmasına dayanır ve toplumda örnek davranış modeli oluşturulmasına yardımcı olur. Gençlerin birçok bilgi ve davranışı akranlarından aldığı düşüncesini dikkate alınması sonucu, son yıllarda birçok alanda akran eğitimi yoluyla eğitim modelleri gelişmeye başlamıştır. Orta öğretim öğrencileri ile yapılan bilgi yarışması, rol – oyun veya hikAye gibi etkileşimli metotlar kullanarak sergilenen programlar gençlik küplerin de sergilenen tiyatro oyunları ve oyun sonrasında gerçekleştirilen grup tartışmaları akran eğitimi etkinliklerine birer örnek olarak gösterilebilir.

   

Günümüz de akran eğitimi, Dünya çapında HIV- AIDS savaş ve üreme sağlığı programların da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca akran eğitimi madde kullanımını engelleme ve birçok sağlık konularını kapsayan büyük bir bulmacanın önemli bir parçası olarak düşünülmektedir. Bu nedenle, akran eğitimi toplumun tamamını kapsayacak ciddi bir gayret ve tutumun parçası olmalıdır.

 

 Niçin akran eğitimi gereklidir?

 

Genç bir bireyin tutum ve davranışları üzerin de akran grubunun önemli derece de tesiri bulunmaktadır. Genç fertlerin özellikle hassas veya kültürel bakımdan tabu olarak kabul edilen birçok konularda, önemli bilgilerin büyük bir kısmını akranları vasıtasıyla elde etmesi tahminlerin ötesinde değildir. Akran eğitiminin temelin de yer alan önemli bir husus, akran eğitimcilerinin zamanla hedef kitleleri tarafından kazandıkları, takdire değer konumdur. Akran eğitimin de rol alan genç bireyler, dilin kullanımı, müzik anlayışı, toplumsal roller( öğrencilik, kulüp arkadaşları vb.) Açısından ortak ilgi alanlarına sahip olunduğundan bilgi transferinin daha kolay olduğu gerçeğini ve akran grubunda gençlerin görüş açılarının genişlediğini de belirtmektedirler.

  Akran eğitimci birey genç olmanın anlamının, sorumluluklarının ve zorluklarının farkında olan, birçok konularda akranlarına oranla daha donanımlı ve dolayısıyla çevresine telkin ve tavsiyeler de bulunan bir arkadaş olarak algılanmaktadır.

 

Akran eğiticisinin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

 

Etkili bir etkileşim ve dinleme yeteneğine sahip olmalıdır. Liderlik potansiyelini sahip olmalıdır. Gerekli zaman istek ve enerjiye sahip olmalıdır. Yargılayıcı bir tutum ve davranış için de olmamalıdır. Akranları açısından örnek bir birey olma potansiyeli taşımalıdır. Hedef kitle tarafından kabul gören ve saygı duyulan bir birey olmalıdır. Eğitimler de programda ki planlamalara göre tam katılımı sağlamalıdır. Yeşilay arşivinden yararlandımBu Haber 1379 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI