26 Mart 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi
atakici52@hotmail.com

18 Mart Pazartesi günü Şehitler günü ve Çanakkale zaferi olarak kutlanacaktır. Dünya dünya olalı tarihinde böyle bir savaş görmemiştir. Silah üstünlüğüne sahip düşman kuvvetleri, dünyanın dört bir tarafından topladıkları müstemleke askerleriyle Çanakkale'ye tüm güçleriyle yüklenmişler, boğazları geçerek,  Müslüman ülkelerin güvendikleri tek kale olan ve Hilafetin de temsil edildiği başkenti, İstanbul'u işgal etmeye çalışıyorlardı. Bir taraftan da ülkemize getirdikleri alkol ve diğer bağımlılık yapan maddeleri gençlerimize ulaştırmaya çalışarak, milli mukavemeti kırmaya çalışıyorlardı.  İşte bu sorun hat safhaya varınca, Türk vatanseverleri 5 Mart 1920 tarihinde uyuşturucuyla mücadele edebilmek için Yeşilay Cemiyetini kurdular. Çanakkale tarihiyle ilgili çok şey yazılmıştır. Çanakkale tarihiyle ve şehitler günü ile ilgili yazı yazmak benim karım değildir. Ancak Bir Kıbrıs Gazisi ve şehit torunu olarak bazı duyguları dile getirmek isterim.

Dünya devletleri Çanakkale savaşında Türk Milletinin sadece savaş taktiği ve cesaretine şahit olmamışlardır… Bu savaşta, Milletimizin hem üstün savaş meziyeti ve kahramanlığı, cesareti, hem de her şeyden önce mertçe erkek gibi dövüşmesi ve yeri geldiğinde düşmanına bile merhametli davranışı, tüm dünya tarafından hayranlıkla izlenmiştir. Fransız Generalinin gazetecilere anlattığı, kendi derin yarasına rağmen Fransız askerinin yarasını sarmaya çalışan asil ruhlu ve merhametli Mehmetçik, dünyaya insanlık dersi vermiştir. Ağır yarası nedeniyle orta yerde çektiği acıdan bağıran İngiliz teğmeni sırtlayıp korkmadan yürüyerek siperlerdeki İngiliz askerlerine teslim eden Mehmetçik ve binlercesi, dünyaya cesaret ve merhamet dersi vermişlerdir. ( O teğmen savaş sonrası Avustralya Genel Valisi olmuştur).  Yunan kuvvetlerinin İzmir'den denize dökülmesinin ardından, İşgal sırasında yunan Kralının kaldığı eve girişinde üzerinden geçmesi için önüne serilen yunan bayrağını çiğnemeyip kaldırtan Mustafa Kemal, dünyaya insanlık dersi vermişlerdir. Yani, erinden en yüksek rütbeli komutanına kadar, Türk Milleti Dünya tarihine hem cesaretini, hem de medeniyetini yeniden tescil ettirmiştir

Çanakkale de Türk Milletinin gösterdiği kahramanlığın temelinde, komutanlarımızın üstün savaş taktikleri ve tecrübeleri ve Mehmetçiğin üstün cesaretinin yanı sıra, inançlı bir ruha sahip olunmasının büyük hikmetleri vardır.  Bakınız 257 kilo top mermisini tek başına kaldıran Seyit Onbaşı ne söylüyor:  Müstahkem mevzi komutanı Cevat Paşa ödül olarak Seyit'e Onbaşılık rütbesi verdi, merminin bir defada kendi huzurunda kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Seyit Onbaşı Cevat Paşaya şu cevabı verdi: Ben bu mermileri kaldırırken gönlüm, Allahın feyziyle doldu. Ancak bu kuvvet o anda Allahın bana ihsan ettiği bir vergi idi. Bu ağırlığı kaldıracak kadar bir makama varmışsam, bu dua ve rıza ile olmuştur. Ancak şimdi kaldırmam mümkün değildir Kumandanım!

Çanakkale savaşında bir bulutun gelip yuttuğu İngiliz alayını ise bir hikmeti ilahiden başka ne ile ifade edeceksiniz? 

Aynı manevi tablo Cumhuriyet tarihinin tek savaşı olan Kıbrıs savaşında da birçok yerde tezahür etmiştir. Kıbrıs harekAtı başlamış, paraşütçüler papatyalar gibi gökyüzünü kaplamıştı. Rauf Denktaş, o ateş altında Kıbrıs'a henüz inmiş olan Kor General Nurettin Ersin'e hoş demeye gitmişti. Bir keçiboynuzu ağacının altındaki tahta masada harekAt planları üzerinde çalışma yapan General Ersin'den ayrıldıktan sonra, paraşütçülerin toplanmasını gözleyen bir subayla Denktaş arasında şu konuşma geçti: Altınızda alevler içinde yanan tarlalar var, her yerden ateş ediliyor. Bu cehennemin içine atlarken korkmadınız mı? 

Subay gülümsedi:

Korkmadık. Size bir şey söyleyeceğim, inanmayacaksınız. Ben boşluğa atladığımda etrafımda beyaz atlar üzerinde, yalın kılıç, 1571'in askerleri vardı. Onlarla birlikte indim buraya.

Denktaş'ın tüyleri diken diken oldu. Sarılıp ağladı.   

Çanakkale ile ilgili anlatılacaklara kütüphaneler dolusu kitaplar kifayetsiz kalır. Ancak benim anlayamadığın bir şey var… Başta Anzaklar olmak üzere, Çanakkale'yi ve Ülkemizi işgal etmek için gelen emperyalist güçlerin torunları, neden her yıl binlerce kilometre mesafelerden gelerek bu kadar önem veriyorlar bu kutlamalara? Bu konu başlı başına bir yazı konusu!

Yurdumuzun savunulması adına şehit ve gazi olan ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

 

 Bu Haber 1229 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI