27 Mart 2013 Pazar
İSMAİL SARI
"El Biti Hocam, El Biti"

Benim mahalle komşum ”Osmanlı Anası” dediğim bir ninem vardı. Allah rahmet etsin. Halkın saygı duyduğu, değer verdiği, akıl sorduğu ve tecrübe dolu öğütlerini dinlediği bu Osmanlı anası bir gün ,“ Hoca, sen akıllı bir adamsın, Belediyemiz veya Kaymakamlığımız okullarda zaman zaman ilaçlama yapsalar. Torunum okuldan bit getirdi. Bunu siz söylersiniz. Biz ne varabiliriz ne de kendimizi dinletebiliriz” dedi. Ben de, “Osmanlı anam, çocuklar okulun sıkıcı ortamında kendisi bit olabilir. Okulun getirdiğini söylüyorsunuz. Torunun kendisi bit olmaz mı?” dedim. Osmanlı anayı kızdırdım, Bana bağırarak “ El biti Hoca, el biti!” dedi. Daha fazla konuşursam biraz daha bağıracağını düşünerek sesimi kestim.

 

El Biti

 

İnsan olsun başka canlılar olsun, yetersiz beslenme, bakımsızlık, ekonomik yetersizlik, harb zamanı sıkıntıları gibi güçsüz devrelerde “BİTLENİR”. Bu durumlardan kurtulunca da bitini temizler ve iyileşir.

 

Toplumlar ve Devletler de Böyledir.

 

Toplumların veya devletlerin “BİTİ” de törör olayları, isyanlar, ayrılık talepleri, bölücülük hareketleri, iç karışıklıklar ve benzeri, toplumun birliğine ve ortak gücüne darbe vuran, ekonomik gücünü kıran her türlü olumsuz davranışlardır.

 

 Türkiye Cumhuriyeti Devletlerinin ve Türk Halkının düşmanı çoktur. Coğrafi konum olarak çok stratejik bir yerde oturuyoruz. Her sarsıntılı dönemlerimizde bitlerimiz yaylım ateşine başlıyor, hepsi “EL BİTİ”, yani dışarıdan siparişli iç karışıklıklar. Yalnız, bu büyük millet, hepsini bertaraf etmesini becermiştir. Şu anda milli bir hamle ile, güç birliği yaparak “TERÖR BELASI” bertaraf etme yolunda önemli hamleler yapılmaktadır. Başarılı olunacağına inanıyorum.

 

Türkiye Devleti son BİTİNİ Silkeliyor.

 

Terör belasından kurtulma konusunda bu sefer olduğu kadar hiç halk mütabakatı böyle güçlü olmamıştı. Halkın gücü, Devlete güven ve Devlet gücüne güvende kaynaklanmaktadır. Şu anda Devlet de güçlü halk da güçlüdür. İki güç bir olunca “BİT” silkelemenin tam zamanıdır. Ve olacaktır. Bu birliğe katkı sağlamayanların sonra pişman olacaklarını düşünüyorum.

 

Haydi millet, Haydi Devlet!.. Kolay gelsin.

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…

                                                                                                                              

 

 

 

 Bu Haber 1937 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Aman dikkat edelim Tarih : 28 Mart 2013 / Pazar Üye Adı :Bilgin Hasdemir
Sevgili Sarı, Bit'i ve bit'le yaşamışlığı bilirim... DDT adlı bit-pire ilacını da Avcı Gadirlerin dükkanında çok sattım... Bit'ten kurtulmak kolaydır da, silkelerken insanın bir başka yerine yapışıp orayı kaşındırır. İşin kötüsü çaktırmadan bir de tifus-humma gibi hastalıklara yol açar... Bitleri silkelerken tifus; ya da hummaya yakalanacağız diye korkuyorum. Büyük eycem -halam- rahmetli bit'ten kurtuldum diye sevinmişdi; tifus'dan hayatını kaybetti... Ülkemin kaderi halamın kaderi gibi olmaz umarım...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI