5 Nisan 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Para ve İnsan

Atalarımız, “mal canın yongasıdır” demişler. Hiç birimiz inkar edemeyiz ki dünya hayatı varlıksız olmuyor. Yani bir başka ifade ile, parasız olmuyor. Günümüz dünyasının sıkıntılarla dolu insan hayatı, “Ekonomi... Ekonomi… Ekonomi…” diyerek nefes alıyor.

 

Bireysel ekonomi, aile ekonomisi, toplum ekonomisi ve devlet ekonomisi gibi zincirleme birbirine bağlı olan ekonomik hayat, insan yaşamını kafes içine almış. Ekonominin el verdiği kadar kafesin genişliyor veya daralıyor. Cebinde ekmek parası yoksa, aç kalıyor insan. Kişisel merhamet, hayırseverlik, şefkat duygusu, sadaka duygusu yavaş  yavaş piyasadan elini çekiyor. Bu anlayış, toplum yapısına da yansıyarak toplumsal vicdanlar körelmeye yüz tutuyor.

 

***                      ***                   ***

 

Bütün ilişkiler, menfaat esasına doyalı olarak gelişiyor. Daha çok batı toplamlarında gördüğümüz bu anlayış, bizim toplumumuza da sirayet etti ve gitgide kökleşiyor. “Bizim toplumumuz” ifademle bir anlamda “İslam dinine bağlı olan” toplumu anlatmak istiyorum.

 

İslam toplumunda sadaka ( karşılıksız yardım ) kültürü son derece yaygın iken her geçen gün zayıflamaktadır. Sadaka anlayışının içinde zekat kurumu da gizlidir. İnançlar zayıfladıkça veya yüzeyselleştikçe sadaka anlayışı darbe yemektedir. Bir başka anlatımla; ilişkiler menfeaat esasına dayalı olarak yerleştikçe, dinimizin farz olan emri bile dikkate alınmaz hale geliyor. Bu gidiş, çok büyük toplumsal felaketlerin habercisidir. Bazı üniversite öğrencilerimizin, maddi sıkıntı yüzünden Hıristiyan misyonerlerin tuzağına düştüğünü ve din değiştirdiğini duyuyoruz, haber organlarından öğreniyoruz. Müslüman toplumları için bu, bir toplumsal felakettir. Müslümanlar gereği gibi  zekatlarını vermiş olsalar, hiçbir üniversite öğrencisi böyle durumlara düşmez. O halde bu açık örnekten sonra;

 

Para ve Müslüman:

      

Diyerek bir Müslüman için paranın önemini ve müslüman'a olması gereken mesafesini belirtmemiz gerekiyor. Yazımızın baş tarafında yer verdiğim atasözünde, “mal canın yongası” olarak belirtiliyor. Yonga nedir; bütünün parçasıdır, aslı değildir. Öyle ise Müslüman, parçayı aslın yerine koyarak parayı, yani menfaati bütün görevlerinin ve varlığının birinci sırasına yerleştiremez. Parçayı, parça olarak tutmayı bilmeli ve yeri gelince derhal atması gereken yere atabilmelidir. İslam tarihinde bunun çok sayıda örnekleri vardır.

 

Sadece bir tane örnek:

 

Peygamberimiz (s.a.v) in sahabesinden Ebu-Zer, fakir ve o ölçüde de sağlam bir Müslüman'dır. Halife Hz. Ömer, ihtiyaçlarını karşılasın diye kölesi ile bir miktar para gönderir Ebu Zer'e. İhtiyacım yok, diyerek geriye göderir. Halife Ömer, köleye “Halife Hz. Ömer gönderdi dersin” diyerek tekrar gönderir. Ebu zer, “Halife Ömer'e selam söyle ve ihtiyacı yokmuş de!”  diyerek, o da tekrar geriye gönderir. Halife Ömer, bu sefer köleyi yakınına alır ve sıkı sıkı tenbih eder; “Eğer bu parayı Ebu Zer'e kabul ettirebilirsen seni azad edeceğim (yani özgür bırakacağım)” der. Çünkü Halife Ömer iyi bilir ki, Ebu Zer çok muhtaçtır, kırk kanaat geçinir. Köle, azadolacağım diyerek sevinçle Ebu Zer'e koşar ve yalvarır; “Ya Eba Zer! Sen bunu kabul edersen ben özgürlüğüme kavuşacağım! Ne olur kabul et!..” Ebu Zer, sert ve hırçın bir bakışla köleye bağırır;

 

-Hey be sersem adam! Sen özgür olacaksın diye ben esir mi olayım?” Köle, üzgün ve mahcup olarak geriye döner ve parayı Halife Ömer'e teslim eder.

 

***                      ***                   ***

 

Para esareti; gözleri kör, kulakları sağır eder ve kalbi katılaştırır. Merhamet, hoşgörü, yardımseverlik ve insancıl davranma özelliklerini kaybettirir. Müslümanlar, ölçüyü kaçırmamalıdır. İslam tarihi, Ebu Zer örnekleri ile doludur.

 

Not:  Yazılarıma yorum yazan değerli okuyucularım OZAN-52, Süleyman, Cihan UÇAR ve Bilgin HASDEMİR Beylere teşekkürlerimi sunarım. Basın hür, yorum serbesttir. Sayın Bilgin HASDEMİR! Tarihi, cesur insanlar yazdırmıştır. Korku imparatorlukları kuranların hiçbir eseri yoktur. Onun için cesaretle halkın önüne geçenleri destekliyoruz.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1555 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI