6 Nisan 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Kanser Haftası
atakici52@hotmail.com

Her yıl 1-7 Mart arası Kanser Haftası olarak etkinlikler yapılmak suretiyle idrak edilmekte, hafta boyunca çeşitli konferans ve programlarla kanserin tehlikelerine dikkat çekilmektedir.

Teknolojinin bu denli yükse seviyede olmasına karşın, insanoğlunun kanserle mücadelede hala tam başarı kazanamadığı ve korkunç hastalıkla baş edemediği, ancak erken evrede birçok kanser türlerinde tedaviye cevap alınabildiği görülmektedir.

Kansere yol açan sebeplerin başında sigara, kirli hava, stres, aşırı hormonlu yiyecekler, yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallar ve yanlış beslenme kültürünün yol açmış olduğunu biliyoruz.

Meseleye ülkemiz açısından bakacak olursak, son otuz yıl içersinde kanser, tansiyon, şeker, diyabet ve kalp damar hastalıklarının bir hayli yüksek seviyede olduğunu görürüz. Bunda kuşkusuz hareketsiz yaşamın, stresin, kirli havanın ve beslenme alışkanlıklarının payı var… Ancak sigaranın, aşırı tuz kullanmanın, yanlış beslenme kültürünün ve spor kültürü eksikliğinin payı oldukça yüksektir. Öncelikle ifade etmek isterim, çok aşırı tuz tüketen bir milletiz. Çoğumuz yemeğin tuzuna bile bakmadan tuz serpiyoruz. Turşu kültürümüz düşman başına.  Sonra gelsin unlu mamuller şekerli yiyecekler. Peki, yediklerimizi yakıyor muyuz? Ne gezer! Üstüne birde sigara tüketiminde dünyada üçüncü milletiz! Eh kansere bu kadar cüretkAr bir şekilde davetiye çıkarınca, kanser de çalmadan kapıyı vücudumuzda yapılanıyor, çoğalıyor ve bulunduğu organda kansere yol açıyor, bununla kalmıyor sorun kısa sürede diğer organlara sirayet ediyor.

Öncelikle Şafi olan Allah'tan tüm insanlığa sağlık diliyorum. Allah hastalık çeken insanlara yardım etsin, şifalar versin, inşallah.  Ancak Cenabı Allahın, (ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın) uyarısını da dikkate almamız lazım değil mi? Peygamberimizin, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, ölüm gelmeden önce hayatın, hastalık gelmeden önce sağlığın kıymetini biliniz… İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Bunlar, sıhhat ve boş vakittir, buyurmuşlardır. Yine Peygamberimizin, sofradan doymadan kalkmamız yönündeki tavsiyesi de hayatımıza uyarlamamız gereken davranış biçimi olduğu takdirde, sağlığımıza önemli katkı sağlayacağı muhakkaktır. Özellikle başta kansere ve çeşitli hastalıklara yol açan sigara ve diğer zararlı maddelerden uzak durmak, sağlığımıza yapacağımız en önemli yatırım olacaktır. Sağlığa yatırım dedik de; bir gün ülkemizde ki sigorta şirketleri sigara ve diğer zararlı maddeleri risk payı hesabına katıp, madde kullananlardan daha fazla sigorta pirimi ödemesini isterlerse, hiç şaşırmayın!  İnanın bir gün bu olacaktır.

 

Gelin sağlığımıza yatırım yapalım. Bakın değerli hemşerim ve dostum Feridun tosun gırtlak kanseri oldu. Kendisine Allah'tan acil şifalar diliyorum.  Feridun kardeşimle rahatsızlığı hususunda konuştuk. Kırk yıldır sigara içtiğinden dolayı o kadar pişman ki, beni gerekirse okullara götür, anlatayım gençlere sigaranın ne berbat bir madde olduğunu diyor. Beraber basının karşısına geçtik, sigaranın zararlarını basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaştık…  Keşke hiç denemeseydim, sigaraya hayatımda hiç yer vermeseydim, gençler ve yetişkinler, kurtulun şu illetten, ben ettim siz etmeyin, diyor Feridun Bey. Feridun Bey şu anda Ankara'da kemoterapi tedavisi görüyor. Gırtlağı delindi, eskisi olma ihtimali yok, bundan sonraki hayatı için kendisine sağlık ve huzur diliyorum… Ama değerli tiryaki kardeşlerim, uyarılara kulak vermenizi ve sigara illetinden kurtulmanızı da diliyorum.

 

 Sağlığınız için:

 1-  Hiçbir zararlı maddeye, istediğim zaman bırakırım gibi beyhude düşüncelerle yaklaşmayın,(çünkü başlayanlarda nasıl olsa bırakırım) diye başlamışlardı. 

2- Sigara içilen ortamlardan ve kirli havadan uzak durunuz, yanınızda sigara içilmesine izin vermeyiniz.

3-Aynı öğünde çok fazla yemek yemeyiniz, yemekten tam doymadan kalkınız

4- Hiçbir zararlı maddeyi vücudunuza sokmayınız.

5- Erken yatın, erken kalkın.

6- Üzüntülerinizi yakınlarınızla, Allah ile paylaşın, dua edin, rahatladığınızı göreceksiniz.

7- İyilik yapın, iyilik etmek en iyi yatıştırıcılardandır. 

8- Her şeye rağmen hekimlere gitmekte gecikmeyin, erken teşhise fırsat tanıyın.

9- Mutlaka, ama mutlaka spor yapın, hiç değilse yürüyüş yapın, her gün 7-8 bin adım atın. Sağlıklı günler dileğiyle.

                                        Bu Haber 1427 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI