1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu nasıl oluyor ki... Ünye'de ekmeğin kilosu 2.5 TL, Sivas'ta ise 1.6 TL...
musakiroglu@hotmail.com

Birkaç ay oldu, Sivas'tan Trabzon'a geçen bir arkadaşım yol üstü yapıp Ünye'ye bana da uğramıştı.

 

Arkadaşımla şehir içinde dolaşırken fırın camlarındaki ekmek fiyatları dikkatini çekmiş, bana dönerek;

-Sizin burada, ekmekte rekabet mi var? Aynı gram ekmek bazı fırınlarda 75 kuruş, bazı fırınlarda 50 kuruş, dedi.

 

O zaman ekmek gramajı henüz indirilmemiş, 400 gram üzerinden ekmek fiyatında fırınlar arasında kıyasıya bir rekabet başlamıştı. Ben de arkadaşa;

-Evet Cihangir rekabet var, aslında bizde 400 gram ekmek 1 TL, ama rekabet olunca fiyatlar böyle alt-üst oldu, dedim.

 

Bunun üzerine arkadaşım çok ilginç bir şey söyledi, bakın ne dedi…

-Yahu sizin burada ekmek ne kadar pahalı. Sivas'ta 250 gram 40 kuruş, burada 400 gram ekmek 1 TL. Nerdeyse iki katı…

 

Ünye ile Sivas'taki ekmek fiyatlarını karşılaştırmak için, bu iki şehirde 1 kg ekmeğin kaç lira olduğunu hesapladık. Bir de ne görelim, Ünye'de 1 kg ekmek 2.5 TL, Sivas'ta 1 kg ekmek 1.6 TL.

 

Şimdi tutar bazıları der ki, Sivas buğday deposu, orda ekmek tabi ki ucuz olur.

 

Ben onu-bunu bilmem. Bu iş benim kafamı karıştırdı ve de bunun üzerine, tuttum diğer bazı illerdeki ekmek fiyatlarını araştırdım.

 

Bakın bizim gibi Karadeniz kıyısındaki Sinop'ta ekmeğin kilosu kaç lira biliyor musunuz? Orda da aynen Sivas gibi1.6 TL.

 

Ünye'de biliyorsunuz geçen hafta bir değişiklik yapıldı, ekmeğin gramı 400'den 300'e çekildi, fiyatı da 1 TL'den 75 kuruşa düşürüldü. Aslında değişen bir şey olmadı, ekmeğin kilosu Ünye'de yine 2.5 TL.

 

Geçen hafta sonu bu son değişiklik yapılmadan önceydi, Ünye'deki bu garip durumu bir kaç fırıncıya sordum. Bunlardan birisi ki, bu fırıncı ekmek 1 TL iken, yüzde elli indirimle 50 kuruşa ekmek satıyordu. Ona, “Nedir bu işin sırrı, sen yüzde elli indirim yaparak ekmek satıyorsun, kurtarıyor mu?” dedim.

 

O da, “Milletin ekmeği ile oynuyorlar. Ben bunlara alet olmayacağım, milletin ekmeği ile oynanmasına fırsat vermeyeceğim. Bu fiyat beni kurtarıyor, para da kazanıyorum” diyerek, enteresan bir açıklama yaptı.

 

Bu adam herhalde aklını ekmeğe katık yapıp yemedi. Ünye'de yılların fırıncısı,             hesabını-kitabını da iyi yapan birisi, öyle tanıyorum.

 

İyi de, o zaman bu ekmek fiyatı nasıl oluyor da Ünye'de böyle bu kadar yüksek açıklanıyor?

 

Bir şey daha öğrenmek istiyorum. Ünye'nin ekmek fiyatını Ordu'daki Fırıncılar Odası belirliyormuş. Geçen hafta sonu açıklanan değil de, bundan önceki ekmek zammında, Ordu'daki bu oda yetkilileri Ünye'de ekmeğin kilosunu 2.5 TL ilan ederken, Ordu'daki ekmeğin fiyatını niye 2 TL olarak açıklamıştı? Ünyeliler neden yıllarca, ekmeği Ordu'ya göre % 25 zamlı yemek zorunda bırakıldı?

 

Bu ekmek işini Ünye Belediyesi pek gözden ırak tutmamalı. Ünye'de ekmek üzerinde bu tür spekülasyonlar, fazladan açıklanan fiyat, olmadık fiyat oynamaları, rekabet, vs. hiç eksik olmadı. Bu yüzden milletin ekmeğiyle belediye çok yakından ilgilenmeli, kontrolü elden bırakmamalıdır.



Bu Haber 1579 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI