13 Nisan 2013 Pazar
ARİF TAKICI
İnsanlara Yardım Etmek Sağlığın Temel Şartlarındandır
atakici 52 @hotmail. com

Bilindiği gibi mutluluk saadet, bahtiyarlık demektir. Kalben ve ruhen insanı rahatlatan her şey onu mutlu kılar, mesut eder. Vicdan huzurunun şartlarını bilip onu yerine getirenler daima mutludur.

İnsanoğlu var olduğu günden beri,  hayatının her döneminde, değişik renk ve desenler sergileyen, o periler ülkesinin altın saçlı prensesini aramış durmuştur.

Çok kimseye kaf dağının arkasındaki varlık gibi görünen bu sevgili, gerçekte karşı yamacın kır çiçeklerimden derlenen bir bahar esansı, hayat sentezidir. İnsanlığın manasındaki bütün güzellikleri mütevazı varlığında gizleyen bu sevda perisi, bilhassa kaba şehvet ve katı menfaatlerin tozu dumana kattı günümüzde, uzaklara, hayal ülkelerine itilmiş gibidir. Şu anda merak etmeye başladığınız bu aşinayı sizler de çok iyi tanırsınız. Evet, Çok defa hayaliyle mesut olduğumuz bu rüya iksirini, bir gerçek hayat mertebesine dönüştürmenin elbette bilinen şartları vardır. Sıra ile ele almayı düşündüğümüz bu şartlardan birisi de, iyilik yapma hasleti ve alışkanlığıdır.  Meşru imkAnlarımızla, varlık Aleminde yaşayan her canlıya iyilik yapmak… Onların ihtiyaçlarına cevap verebilmek. Her dertliye derman, her yaralıya mehlem olabilmek… Mutluluğun her vesilesini yaratılmışlarla paylaşmak… Derviş Yunus misali, kovanımızı yağmaya vermek… Verebilmek… Ne güzel şey değil mi? Hayır, hayır en güzel şey…

Mutluluk bu yolla, her insanın kolaylıkla derleyebileceği, maddi ve manevi yararlarını da en önce kendisinin göreceği bir can usaresi, bir hayat iksiridir. Bütün kutsal kitaplar, büyük terbiyeciler ve tıp yetkilileri mutluluğun, gerçek faziletin, yapılan iyiliklerin, bu davranışları bir alışkanlık, bir tabiat haline getirmenin ürünü olduğunda ittifak halindedirler.  Ancak, meyvesi mutluluk olan bu ekimin mutlaka bir gayret, bir feragat işi, mutlaka akıllı ve inançlı kimselerin karı olduğunda da müttefiktir, bu kaynaklar.

Mutluluk bu haliyle, hayat kumaşını mistik ve manevi motiflerle süsleyen hünerli parmakların sanatı, asalet ve mürüvvetin en güçlü habercisidir. Atalarımız: İyilik eden iyilik bulur. Kemlik eden kemlik dememişler mi?  Şair de şöyle der: İyilik ve hayırlar vesile-i umrandır. Kötülük ekenlerin Akıbeti hüsrandır. İyilik edenleri Allah'da insanlar da sever. Böyle olunca onların mutlu olmaması düşünülebilir mi? 

İşte kutsal kitabımızın buyrukları: ( Ey insanlar) iyilik ediniz. Zira Allah iyilik edenleri sever. Bakara: 195) Hayırlı işlerde acele ediniz, iyilik konusunda yarış yapınız.(Bakara 148.

Tatlı dil ve güler yüzde dAhil, bütün iyilikler aynı zamanda sadakadır ve hayırlı ameldendir.  İyilik ve hayırlar hastalık ve musibetleri gideren, ömürleri uzatan en hayırlı vesilelerdir. İhlAs ve içtenlikle yapılan yardım ve sadakaların mal ve ömrü artırdığını asla unutmayalım. Güler yüzle verilen bir selamın dahi insanlara yapılan birer iyilik ve sadaka değeri taşıdığı ve ömrü uzatmaya sebep olduğu bilinmektedir.

 Peygamberimiz buyuruyor: Yol üzerinde insanlara eza veren, bir şeyi kaldırmak dahi iyilik ve sadakadır. Keder dua ile çevrilir. Ömürler iyilik ve hayırlarla uzar. İyilik ve hayırlar imanı ve son nefesi korur. İyilik ve sadaka sıkıntıyı giderir, zafere yardımcı olur. İyilik ve sadaka ile hastalıklarınızı tedavi ediniz. İyiliğin hayırlı ve makbul olanı ihtiyaç giderenidir. Hayra delalet eden yapan gibidir ve hayır ömrü uzatır. Sana sertlikle muamele edeni yumuşaklıkla karşıla, seni mahrum edene istediğini ver. İyilik görenin sana yaptığı dua reddolunmaz. Sen bir kimseyi sevindirirsen, Allah'da seni sevindirir.

İnanın şu çağda gönüllere ferahlık verecek en etkili yatıştırıcıdan daha etkili ve mutluluk verici olan iyilik yapılmaya o kadar ihtiyaç var ki! Dünya'nın her tarafımızı madde hülyasıyla sarıp sarmaladığı çağımızın maddeyi ön plana koyan karmaşık tezatlarından silkinelim, meselelere gönül penceresinden bakalım. O zaman maddenin verdiği mutluluğun bir hiç olduğunu anlayacağız. Yeşilay arşivimden yararlandım

 

 Bu Haber 1290 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI