19 Nisan 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Meslekler ve Kisveler

Her mesleğin kendisine göre belirli tanıtıcı işaretleri, rumuzları, rozetleri veya kisveleri vardır. Bazı işaretler veya kisveler, mesleğin “ Olmazsa olmazı” dır. Örnek: Bir yargıcı, yargı kürsüsünde cübbesiz olarak göremezsiniz. Emniyet görevlileri ve benzerleri kendilerine özel, tanıtıcı kıyafetlerini görev esnasında giymek zorundadır. O kisve veya kıyafetler onlara ayrıcalık, farklılık ve bazı hallerde de caydırıcı özellik kazandırır. Gereklidir ve faydalıdır.

 

***                      ***                   ***

 

14 Nisan 2013 Pazar günü, Ünye kapalı spor salonunda, Ünye Müftülüğümüzün organize ettiği çok güzel bir “Kutlu Doğum Haftası” programı vardı. Düzenleyenlerden, katılımcılardan, sunanlardan ve geri destek ekibinden Allah razı olsun; teşekkürlerimizi sunuyoruz. Konuşmacı Hatip 19 Mayıs üniversitesi Tefsir Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan Beyefendinin “ Hz. Peygamber ve insan onuru” konulu konferansı çok hoştu ve Sayın Hocamız konuyu bir saatlik süre içinde son derece verimli olarak özetledi.  Katılanlar için çok verimli olduğuna inanıyorum. Sayın Mehmet OKUYAN Hocamıza da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

 

***                      ***                   ***

 

Programın geneline söylenecek bir söz yoktur. Ancak, bir iki noktaya dikkat çekmek için özeleştiri yapmak istiyorum. Amacım, kimseyi eleştirmek ve incitmek değildir. Kendi bakış açımdan daha güzele varmak için şu önerilerimi sunuyorum:

1)                    Din Görevlilerimizin birer kisvesi var. Kitleler karşısında kisveleri ile görev yapmaları, manevi yönden daha etkili oluyor. Dini görevlerin ağırlığının manevi yönlü oluşunu hepimiz biliyoruz. Kisvesiz yapılan görevler çok yüzeysel kalıyor. Beni belki bu konuda şekilcilikle eleştirenler olabilir. Ama ilgisi yok. Kisvelerin şekilcilikle bir ilgisi yoktur. Başlangıçta Veysel KILIÇARSLAN Hoca, güzel bir Kur'an tilaveti yaptı. Çok hoştu. Ancak Veysel Hoca'da bir kisve aradık. En azından başında bir bere olmalıydı. Cübbeli ve sarıklı olsa çok daha etkileyici olurdu. Hocaya bir heybet, okunan Kur'an'a bir letafet ve dinleyicilerin gönüllerine iğneleyici bir nüfuz oluştururdu. Yüzeysellikten kurtulur, derinlere nüfuz eden bir nur enerjisi meydana gelirdi.

2)                    İlahi korosunun programı çok uzadı. Usandırıcı oldu. Ya program aralarına                serpiştirilse veya seçme parçalarla kısa tutulsa daha güzel olurdu. Ama, ekibi tebrik ediyorum; güzel hazırlanmışlardı. Hepsine teşekkürlerimi sunuyorum

3)                    Müftülüğümüzün programlarında, hediye ve plaket dağıtımları genel olarak program sonlarına bırakılıyor. Diğer kurumlar bu bölümü; programa katılan bürokratları tedirgin etmemek, başka acil işlerinin de olabileceğini düşünerek program aralarına sıkıştırılıyorlar. Bana göre, daha uygun oluyor gibi.

 

***                      ***                   ***

 

Değerli okuyucularım!

 

Sayın Prof. Dr. Mehmet OKUYAN Hoca'nın konferansının özetini ben şu sözleri ile özetliyorum.

“ Allah'ın insanlar için sunduğu üç kitabı vardır:

1)                      İlahi Kitabı olan Kur'an-ı Kerim (daha önceki kitapları da Kur'an'da anlatılıyor). Hem okumalı hem anlamalıdır

2)                      Kainat Kitabı: Okumasını bilen ve becerenler için Allah'ın yarattıkları bir kitap gibidir.

3)                      İnsan: Bütün canlılara karşı insan, farklı bir yaratıktır. Çünkü Allah, insana “ HALİFEM” dedi. İnsan, kendisini iyi tanırsa yani okuyabilirse yeterlidir”.Yunus Emre'nin ifadesi ile söylersek ;

İlim, ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmez isen

Bu nice okumaktır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1537 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI