25 Nisan 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kullananlar Nasıl tanınır?
atakici52@hotmail.com

ÜNYE  YEŞİLAY CEMİYETİ ÇALIŞMALARI:

 

Uyuşukluk, uykulu olma veya kendinden geçme,  kaşıntı varmış gibi vücudu kaşıma eğilimi gösterir.

 

Aile yapısındaki bozukluklar, geçimsizlikler, ahlaki, manevi zaafla yine ailelerdeki ekonomik sıkıntılar çoklukla insan normalitesini bozar. Bilhassa yokluktakini bunalıma ve intikama, varlıktaki şımarıklığa, taşkınlığa, tahribe yöneltebilir. Eğitim zafiyeti, yetersizliği, eğitimdeki yanlışlıklar ve maddeci felsefeye dayalı eğitimler insanları bencilliğe (egoizme), şahsi çıkarcılığa, cismani hazcılığa iten temeldeki sebeplerdir. Bu yol anarşi, tahrip ve kargaşa, kavga yoludur. Bu yol cemiyeti iflas ve çöküşten başka bir yere götürmez. 

Uyuşturucu kültürü: Bu kültür, toplumu ayakta tutan, yücelme ve yaşama duygusunu kazandıran, toplumun manevi, ahlaki ve hamasi değerlerini tahrip eder. Bunları çürüten, gençleri bu değerlerden soyutlayan (tecrit eden) uygulamaya, uyuşturucu (karşı kültür – hippi kültürü) gibi isimler verilmektedir…

Bu kültür erozyonu, toplumu sömürgeci devletlerin uydusu haline getiren bir soğuk harp uygulamasıdır. Bu yıkıcı kültür silindirinden geçen toplum ve ülkenin kurtuluşu çok zor veya imkAnsızdır. Dış (hasım) güçlerin, içerdeki ajanlarının ve bunlarla işbirliği yapan mafya üçlüsünün organize çalışmasıdır. Diğer bir sorun,  her zaman suç örgütlerinin ve uyuşturucu mafyasının oltasına takılabilen başıboş gençler ve sokak çocuklarıdır.

Beyazlar veya narkotik maddeler olarak da isimlendirilen uyuşturucular ve zararları nelerdir? Cevap: Kötü alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığına, aklı ve ruhi sistemimize, cemiyete yaptığı tahribat tek kelime ile korkunçtur. HAlihazırda bütün dünya ülkelerinde uyuşturucu madde kullanma alışkanlığı bir çığ gibi artmakta ve ülke sorumluları bu felaketin nasıl önlenebileceğini düşünmektedirler...

Uyuşturucu madde, silah kaçakçılığında, casuslukta, anarşik hadiselerde ve bir ülkenin diğer ülke gençlerini dejenere eden soğuk harpte, gayrimeşru kazançlarda en müessir ve en çok kullanılan tahripkar bir vasıtadır.  Bilhassa gençleri bu felaketten koruma ve kurtarmak insani ve milli bir vazifedir. Bu bataklığa saplanan gençler, tehlikeyi bilmediklerinden basit bir hevesle ve kötü arkadaşlarının telkini ile beden ve dimağlarını, istikballerini uçuruma atmış olmaktadırlar. Kötü alışkanlık: İnsanların önceden bilmeyerek veya tesadüfen başladıkları, sonradan vücutları ve sağlıkları için çok zararlı olduğunu anladıkları halde, bir türlü bırakamadıkları bağımlılıklardır.

İnsanın davranışlarında, düşüncelerinde, duygularında anormal değişiklik meydana getiren tabii ve sentetik maddelere uyuşturucu madde denir. Uyuşturucu maddelerin sayıları pek çok olmakla beraber, basında bahsedilenler, afyon, morfin, eroin, esrar, kokain, LSD gibi maddelerdir. Ünye'de bali ve tiner bağımlısı gençlerin olduğu üzüntü verici bir gerçektir.

Uyuşturucu kullananlar nasıl tanınır?

1)Kişinin ilaçları saklamaya ve gizlemeye çalışması.

2- Cilt üzerinde dövmeye benzeyen mor ve siyah iğne yerlerinin olması; bunlar deri altına iğne yapıldığına işaret eder ve ekseri kollarda, hatta ellerin üstünde olur. Yeni iğne yerleri, bazen küçük kabuk tutmuş olması özellikle önemlidir.

3) Damarlar üzerinde veya damarların satha yaklaştığı yerlerde su toplamasını andıran iltihapların varlığı.

4) Uyuşukluk, uykulu olma veya kendinden geçme( baş öne düşmek) bilhassa aynı zamanda kaşıntı varmış gibi vücudu kaşıma eğilimi. Bu bazen uyuşturucu madde veya onların sentetik maddelerinin dozunun fazla kaçırılmış olduğunu işaret eder. 

5 ) Tamamen tecrit edilmiş veya gözaltında tutulduğu takdirde müptela olduğu ilacı almamaktan dolayı bazı yoksunluk belirtileri göstermesi.

6  ) Gözbebeklerinin ebadının büyük ölçüde değişmesi.

7 ) Kişinin oturup gözlerini boşluğa dikmesi ( genç müptelalar arasında buna -dalga geçmesi- denir.

8 ) Ateşe tutmak için sapı arkaya bükülmüş çay kaşığı veya tel saplı metal bir şişe kapağı, şırınga gibi uyuşturucu kullanımında kullanılan aletlerin bulunması.

9) Uyuşturucu madde kullananların lisanı olan özel argonun bilinmesi.

10 ) Kişinin belirli zamanlarda ( genellikle 4-5 saatte bir ) ortadan kaybolma eğilimi içinde bulunması ( uyuşturucuyu kullanabilmesi için.

11 ) Kişinin kazancı ile diğer ihtiyaçları arasında dengesizliklerin olması.

12 ) Önceden güvenilir olan bir kişinin, cinayet  (kiralık katillik ), gasp, beyaz kadın ticareti, hırsızlık, zimmetine para geçirmek, kalpazanlık, fahişelik… vb, suçlara yönelmesi (uyuşturucu madde ihtiyacını karşılayabilmek için ).

13 ) Uyuşturucu bağımlıları sinirlidirler. Enjekte zamanı yaklaştığında, gözlerinin sulanması, burunlarının akması, ağrı, kaşıntı ve esnemelerin olması, göz bebeklerinin büyümesi gibi ilk belirtileri görülür.

 

GENÇLERİ UYUŞTURUCU KULLANIMINA İTEN SEBEPLER:

1 ) Bilgisizlik; tehlikelerden habersizlik ve bu sebeple konuyu hafife almak.

2 ) Özenti: Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir.

3 ) Bira- birahane- diskotek ve diğer kafa bulma ve eğlence yerleri… Bunlar beyaz ölüm değirmenin çarkları ve tuzaklarıdır. Giren büyük ihtimalle öğütülür.

4 ) Grup baskıları- kötü arkadaşâ€¦

5 ) Merak: Denerim, bırakırım düşüncesi… Fakat bir veya bir iki deneme genci belki de dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir.

6 ) Moda: Çevreye uyma gayreti…

7 ) Bozuk çevre ve hasta toplum… Bilindiği gibi hastalıklar da, alışkanlıklar da dAhilidir.

8 ) Gençlerdeki tehlike sevgisi, cinsel bozukluklar, kendini aşma dürtüsü, ispatlama içgüdüsü veya gayreti…

9 )Genetik yapının maddeye yatkınlığı…

10 ) Gençlerdeki manevi boşluk. İnanç zaafı, bozuk aile ilişkisinden ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu, gelecek karşısındaki kaygılar, strese, sıkıntıya ve yalnızlığa itiyor. Ve bundan kurtuluş için gencin ilk başvurduğu merci ise her çeşidi ile uyuşturucular oluyor. (Yeşilay köşesinden faydalandım.)Bu Haber 1166 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI