26 Nisan 2013 Pazar
İSMAİL SARI
"Aman Ölme, Geriye Gelmek Yok!.."

Kendisi ölümlü olan dünyada, ne kadar dirensek netice ölümdür. Çünkü bu evrenin kurucusu olan Allah (c.c) ın hükmü kesindir. Ankebüt (örümcek) süresinin 56.-57.ci ayetinde Allah'ın hükmü açık olarak belirtilmiştir. Ve şöyledir:

 

        56-“ Ey Allah'ın inançlı kulları! Şüphesiz ki dünya geniştir. (istediğiniz gibi özgür iradenizle istediğinizi yapabilirsiniz). Ancak ( bu özgürlük sizi aldatmasın), bana karşı kulluk görevinizi mutlaka yapınız.

 

       57- (Çünkü) Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.”

      

       Ölümsüzlük için çalışanlar olmuştur. Günümüzün bilim insanları da çalışıyorlar. İlmin önü açıktır. İtirazımız yok. Olamaz da! Ancak, biz biliyor ve inanıyoruz ki, bu gezegende yaşayan varlıkların hepsi ölümlüdür. Bu gezegen ( yani dünyamız) kendisi ölümlüdür. Bunu,  bilim insanları da söylüyorlar. Fakat, bilim insanları bunu bildikleri için  dünya dışında ki gezegenlerde hayat olup-olmadığını araştırıyorlar. Ve şunun peşindeler : “Acaba bir başka gezegene göçerek insanın ölümsüzlüğünü sağlama şansımız var mıdır?” İlimde sınır olmaz. Çalışmalar ve araştırmalar devam edecektir ve etmelidir de. Ama biz diyoruz ki, insanlar için ölümsüzlük vardır. Hem de ebedi ölümsüzlük vardır. Yalnız, bu gezegen için yaratılmış olan dünyalık vücudumuzdan ayrılmamız gerekiyor. Bu vücutla ebedilik kazanma şansımız yoktur. Yani ölümden sonraki “Ahiret Hayatı” ölümsüzdür. Yunus Emre'nin ifadesi ile “ Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm”. İnsanın aslı, bu dünyalık vücuttan ibaret değildir. Dünyalık vücuda giydirilmiş olan asıl insan, bu vücuttan kurtulduktan sonra “Ahiret Vücudu”na girecektir. Ne zaman olacaktır bu olay? Vel-Ba'sü be'del-mevti hakkun= öldükten sonra tekrar dirilmek haktır, diyoruz ve inanıyoruz ya; İşte, ikinci bir sûr (İsrafil isimli büyük meleğin komutun)dan sonra mahşerde tekrar dirilme olayı gerçekleşecektir. İnsanın aslı olan RUHU, ahiret vücuduna girecek ve bir daha hiç ölmeyecektir. Peygamberimiz (a.s), bu olayı şöyle anlatıyor:

 

            “Otlar gibi yerden biten ahiret vücutlarına salıverilen ruhlar, sürüye salınmış kuzulardan her birinin kendi anasını bulduğu gibi her ruh kendi cesedini bularak ona girecek ve yeniden dirilme olayı meydana gelecektir. Bu esnada, büyük arı sürülerinin çıkardığı gibi bir ses çıkaracaktır ruhlar.”

 

            İnsan öldükten sonra ruh bedenden ayrılır. Kabir sualinden sonra ruh, göklere yükselerek her ruh için hazırlanmış yerine yerleşir. Berzah (kıyamete kadar bekleme) hayatı başlar. Mahşerde tekrar dirilme olayından sonra da “Ahiret Hayatı” başlar. Tekrar dirilme olayı ile ilgili de Allah (c.c), Yasîn sûresinin 77, 78, 79.cu ayetlerinde şöyle buyuruyor.

 

            Ayet:77) İnsan görmez mi ki, biz onu nutfeden (döllenmiş yumurta hücresi) yarattık. Bir de bakıyorsun ki apaçık düşman kesilmiş.

 

            78) Kendi yaratılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve “şu çürümüş kemikleri kim diriltecek?” diyor.

            (Not: Öldükten sonra dirilmeyi inkar eden Übey b.Halef (Halefin oğlu ubey), çürümüş kemik alıp elinde ufaladıktan sonra Peygamberimize dönerek: “Allah'ın bu çürümüş kemikleri tekrar dirilteceğine mi inanıyorsun?” dedi. Resûlûllah (s.a.v.): “Evet, seni diriltecek ve cehenneme sokacak” diye cevap verdi. Bunun üzerine bu ayetler gönderildi.)

 

            79) (Ona şöyle) söyle (Ey Peygamber): Onları ilk defa yaratmış olan (tekrar) diriltecektir. Çünkü O, her türlü yaratmayı gayet iyi bilir.

 

            Yazıma başlık yaptığım tırnak içindeki söz, bir arkadaşa aittir. Hastalanmış yatarken, onu ziyarete gelen bir arkadaşı ona söylemiş. O da gülerek bana anlatınca bu yazıyı yazmama sebep oldu.

 

            Öldükten sonrası için insanlar, tarih boyunca iki grupta toplanmıştır. Ahiret hayatının varlığına inananlar ve inanmayanlar. Günümüz insanları da aynıdır. Bu iki, gruptan bir kısmı okur, araştırır aklına yatmaz inanmaz veya mantığına uygun gelir inanır. Ancak büyük çoğunluk ne okur ne araştırır ne de sorar. “Uydum kalabalığa” mantığı ile hareket eder. Doğru olan, araştırıcı olmaktır. İnancın sağlam olması gerekir. Pamuk ipliği gibi zayıf  inançla bir yerlere varılmaz.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1144 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI