27 Nisan 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Çalışmak Dertlerin Devasıdır
atakici52@hotmail.com

Dertler için bir tek deva vardır. Dünyanın bütün ilaçlarından üstündür; çalışmak.

Günümüzde fazla çalışmanın yıpranma sebebi olduğu inancı demode olmuştur. Şimdi, hareket ve faaliyet, ruh ve beden sağlığını, bünyeyi dinç ve genç tutabilmenin en güvenilir yolu kabul edilmektedir. Zamanımızın sağlık prensibi: Yaş ilerledikçe aşınmayı paslanmaya tercih etmektir.  Çünkü çalışan, aşınır.  Fakat duran paslanır. Pas ise insanı çalışmaktan çok daha fazla eskitir.

Değerli yazar Normard:  İşsiz insan durgun su gibidir. Çabuk bozulur ve kirlenir.

Bittabi, çalışırken ruhi bunalıma düşmemek şartıyla. Bu da ancak çalışmayı sevmekle, işini zevk haline getirmekle mümkündür. İsteksiz iş ve hizmet sinir ve bunalıma neden olduğu gibi, aynı zamanda rahatsızlık ve başarısızlık sebebidir. Okulda ve hayatta başarı gösterip, eserler vermiş olanlar kesinlikle çalışma zevkine ermiş kimselerdir. Sevmek, istemek yapmak demektir. Sevgi ve arzu dinlendirici, aynı zamanda rahatlatıcıdır. Çalışmalı, planlı olmalı, aşırılıktan sakınmalı, yerinde koşup, yerinde durmasını bilmelidir, diyor uzmanlar.

Evet, tembellik ve rahatlık sevgisinin yanlış ve zararlı, çalışmanın, bilhassa planlı ve ölçülü çalışmanın, her konuda yararlı olduğu kesinlikle binmelidir.

Kiev Geriontoloji Enstitüsünün, Kafkasya'da 100 yaşını geçen kişiler üzerinde yaptığı araştırmalar, çalışmanın uzun ömre büyük ölçüde yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Aynı yetkililer bu arada huzurlu bir yaşamın, erken kalkıp, muntazam bir çalışma temposu terkibinin, ölçülü bir gıda rejimi ve temiz havanında bunlara eklenmesini tavsiye ediyorlar: Sağlıklı bir yaşam için en büyük şartın; beden ve zihin faaliyetinin hayat boyunca devam ettirilmesi olduğu asla unutulmamalıdır, diyorlar. İnsan hiçbir zaman benden geçti akıntısına kapılmamalıdır. Gençlik, irade ve cesaret meselesidir. İrade telkin gücü, cesaret ise teşebbüs ve hamle gücüdür.  Bir işi yapacağına inanan insan her iki güce de sahip demektir.   İnsanlar gerek irade, gerek hamle gücünü imanlarından alırlar. Bunun için iman ve inançlar her şeydir. Etrafımıza bakarsak, 70 yaşında hayat ve enerji dolu, dinç insanların yanısıra, 40- 45'inde yaşama ve hamle gücünü yitirmiş ihtiyarlar görürüz. A.Saip Ece 92 yaşında, vefat ettiği dakikanın bir saat öncesine kadar, yurduna 14'ncü ilkokulu nasıl yapacağının ümit ve heyecanı içinde idi.

Uzmanlar sağlık için hareket ve çalışmanın şart olduğunu söylüyorlar. Bu arada en yararlı ve kolay hareketin ise yürüyüş olduğunu, keza, günde hiç olmazsa normal süratle bir saat yürümenin alışkanlık haline getirilmesini tavsiye ediyorlar. Önemli bir kalp krizi geçiren George Buşuyev isimli Rus'a, hekimler hareket etmesini öğütlemişler. George de Baltık Denizinden Japon denizine kadar yürüyerek Sibirya'yı yaya geçmiş. Azimli Rus,  tam 8 ay yürüyerek 680 mil yol kat etmiş. Netice olarak, insanlar yüzlerinin buruşmasıyla yaşlanmazlar, insanları yaşlandıran ruhların buruşmasıdır!!! Gazetemiz yazarlarından 80 yaşını aşmış İrfan Işık hocam, yaptığı araştırmaları ve bildiklerini yılardır yazarak, okuyucularla paylaşıyor. En son, Anılardan taşan yıllar 20. YÜZYLDA ÜNYE adlı kitabını yazarak okuyucuların istifadesine sundu. Bu kitap hocamız tarafından Ünyelilere hediye edilen tarihi eser niteliğindedir.  Kitabın okunması çok rahat ve sıkıntı vermeden okunabilmesiyle de özellik arz ediyor. Şimdi siz, sürekli aşama kaydeden örnek insan İrfan Işık, 110 yaşına da gelse ona yaşlı diyebilir misiniz?  Var olun İrfan Işık hocam, sizi bütün kalbimle tebrik ediyorum, sağlıklı ömürler diliyorum. Ne olur bizi yazılarınızı okumaktan mahrum etmeyin!  Not. Yeşilay arşivimden de yararlandım.

 

 Bu Haber 1027 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI