4 Mayıs 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Gençlik Tutulmaz Elle; Geçirme Boş Emelle
atakici52@hotmail.com

Gençlik hayata girişin başı ve baharı, ömrün sabahıdır. Atalarımız, Günün sonu seherinden, yılın sunu baharından belli, olur. Demişler. Tıpkı bunun gibi hayatın rengi ve sonu da evvelinden, yolların başlangıcı demek olan çocukluk ve bilhassa gençlik döneminden belli olur.

Gelişen renkli duyguların, pembe hayal ve tatlı duyguların, çekici güzelliklerin ve türlü oyun ve maceraya çağırışı.

  Gerçekçi aklın ve akıllı büyüklerin gözünde ise gençlik, hayat boyunca insana lazım olacak yararlı bilgileri, güzel alışkanlıkları kazanma dönemidir. Hayatın temel karakteri olan mücadele yeteneklerini geliştirme ve kazanma devresidir.

  Bu sebeple bu devre, genel anlamda, yönlerin belirdiği, yolların ayrıldığı, kadere yön verecek ilk adımların atıldığı dönemdir.

 İlim ve irfan beldesinin altın kapısı HZ Ali' ye sormuşlar:

-Ey irfan büyüğü, kime başvurduksa hepsi ‘' Sonumuzdan korkarız… Dediler. Siz ne buyurursunuz bu cevaplara?

- Evet, herkesin sonundan korkması doğrudur. Çünkü hüküm sonadır. Son karne esastır. Fakat ben önümden korkarım. Çünkü son öne, iniş çıkışa, bitiş başlayışa bağlı ve tabidir, buyurmuşlardır.

 Evet, günün sonu nasıl seherinden belli oluyorsa, ömrün devamı ve sonu da öylece başından, gençlik döneminden değerlenmeye başlar ve bu sebeple hayatın başı olan gençlik dönemi çok önemlidir.

 Gençlik hayata giriş ve başlayış tavrının belirdiği ve şekillendiği dönemdir.

 Büyük ve tecrübeli kumandanlar için muharebenin kaderi başlangıç tavrına bağlıdır. Ve bu sebeple en büyük maharetlerini, bu noktada toplamaya çalışırlar. Çünkü birlikler savaş hattına girdikten ve çatışmalar başladıktan sonra tavır ve vaziyet değiştirmek çok zor veya imkAnsızdır. Artık muharebenin alın yazısı, kader sayfalarına intikal etmeye başlamıştır.

Bu çok önemli sebeplere bakarak bir düşünürün şu sözünü bir temel terbiye kanunu olarak kabul ediyor ve tekrarlıyorum:

Gençliğin eğlenceye mahsus olduğunu söyleyenler ahmaklar  (yahut düşmanlar)dır. Gençlik yılları hayat mücadelesine hazırlanma, diğer bir değişle; hayat mücadelesinde gerekli bilgi ve alışkanlıkları kazanılma çağıdır.

 Günleri kazanmanın temel şartı nasıl seherleri kazanmaksa, hayatı kazanmanın temel şartı da gençlik yıllarını kazanmak ve değerlendirmektir. İnsanların mefhumları değerlenmelerinin, onlara bakış tarzlarına bağlı olduğunu hepimiz biliriz. Bunun yanında en yararlı değerlendirmenin de gerçeklerin ışığında yapılan değerlendirme olduğunda şüphe yoktur. Öyle ise bu konudaki gerçekleri ortaya koymalıyız ve önce şunu bilmeliyiz: Hayat baştan sona bir mücadele alanıdır. Ancak gerçek insan bu mücadelesini, kendisine yakışan yöntemlerle ve yine kendine yakışan zaferlerle sürdürmeli ve şerefle bitirmelidir. Bunun için de, bütün gücünü ve imkAnlarını, bu mücadele de lazım olacak bilgi ve becerilerin en güzellerini kazanmaya tahsis etmelidir.

-Zamanı kazanan her şeyi kazanır, zamanı kaybeden her şeyi kaybeder. Alman Atasözü

- Lüzumsuz şeyler öğrenenler, lüzumlu şeylere kulaklarını tıkamış olurlar. BÜRKE

- İmkAnsız, ancak aptalların sözlüğünde bulunan bir kelimedir. NAPOLEON

- Gençlik ve sağlığın kıymeti bunlar elden gitmedikçe bilinemez. HZ ALİ

 Bu Haber 1457 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI