18 Mayıs 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay, felaketten önce, Kızılay, felaketten sonra...
Son zamanlarda Yeşilay’ı yeniden fark etmeye başladık hepimiz …Yeşilay’ı görmeye, fark etmeye başladığımıza göre, sanırım Kızılay’a yeterince bakmış bulunuyoruz! Yeşilay ile Kızılay asırlık iki kardeş kurumdur, ikisi de çok önemlidir.

Kızılay'ı seviyoruz, çünkü nerede kan ve acı varsa Kızılay orada.  Ancak Yeşilay ,Kızılay'dan, ya da  Türk Hava Kurumu'ndan daha az önemli bir kurum değildir!  Misal; delikanlı motosikletine binip hız yapmış ve kafasını patlatmış, Kızılay hemen yardıma koşar. NE GÜZEL…Fakat yaralının, önceden başına takması gereken kask, ‘Yeşilay' idi!  Çünkü, Yeşilay, sürücü koltuğundaki  ‘'emniyet kemeri'' gibidir!  Kızılay diyor ki, “Canın yandığı zaman yanında ben varım!” Yeşilay diyor ki, “Canın hiç yanmadan tedbir alalım!”  Yeşilay'ı bir cümle ile özetlersek; Yeşilay canlar ve camlar kırılmadan olaylara neşter vuruyor. Çünkü, canlar ve camlar kırıldıktan sonra iş işten geçmiş oluyor ve işte o zaman iş Kızılay'a kalmış oluyor !!

Sizlerle bir şaşkınlığımı paylaşmak istiyorum. Yeşilay içki, sigara, uyuşturucu ile mücadele eder, ama içki, sigara, iskambil kağıdı, at yarışı bilet vs. ücretlerinden, kurbandan ayrılan pay Kızılay'a  ve Türk Hava Kurumu'na gider..! “Yangınların  çoğu sigaradan çıkıyor” diyen  Orman Bakanlığından, “Okullarda uyuşturucu ve alkol tehlikesi  var” diyen Milli Eğitim Bakanlığından, “Kumar  uyuşturucu ve  alkolle mücadelemiz var” diyen İçişleri Bakanlığından, “Sigara, uyuşturucu, alkol en büyük düşmanımız''diyen  Sağlık Bakanlığından …Yani kısacası, Yeşilay, devletten tek kuruş  yardım alamaz bu güne kadar!

Vakıflardan 3 yıldan beri yer talep ediliyor… Bir türlü alınamıyor. Daha az faaliyeti olan bir çok kurulaşa  yer bulunurken, Yeşilay'a yer bulunamaması anlaşılır gibi değil!  Ünye'de de Yeşilay'a acil bir yer ihtiyacımız vardır … Ben duyarlı, sportif  ve kültürel faaliyetlere, daha doğrusu gençliğe önem veren Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'nun, Yeşilay'a Dönerçeşme Meydanı'ndaki binadan yer vereceğine  inanıyorum. Yerel yönetimlere sunulan projelerin kabul görmesi veYeşilay'a destek verilmesi,  geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza destek verilmesi şeklinde telakki edilmelidir. Yeşilay, pırıl  pırıl  ekibiyle genliğimizi kötü alışkanlıklardan  korumaya çalışmaktadır. Yeşilay Genel Başkanlığı bu yıl uluslararası uyuşturucu konferansına ev sahipliği yapmıştır. Aklın yolu kaç bilmiyorum! Ama çıkmaması için önlem almak, çıkmış yangını söndürmekten daha iyi değil midir? İşte…Yeşilay'da  tam bunu yapıyor ! Yeşilay'a “sözde‘'değil, özde destek olamaz isek, gazetelerin 3. sayfalarındaki cinayet, gasp, soygun, hırsızlık, kaza, felaket haberlerini görmeye, daha çok devam ederiz.

Bir Bakanımıza ve bazı Milletvekillerimize, Yeşilay'a devlet desteği verilmesi ile ilgili yasal düzenlemenin ivedilikle halledilmesi gereği noktasındaki hassasiyeti çok güzel anlattım!!  Genel Başkanımız da mütemadiyen anlatıyor. Ancak, çok üzgünüm, çünkü hassasiyetlerimize yeterli karşılık alamıyoruz . Saygılarımla. 

 

 

 

 Bu Haber 1547 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI