18 Mayıs 2013 Pazar
ARİF TAKICI
İman Hayatın Kuvvetidir
atakici52@hotmail.com

İman büyük şeydir. Her şeye can veren odur. Bir insan veya bir Millet, bir defa inanmaya başladı mı çabucak büyür, yükselir ve yükseltir. Yenilmez bir kuvvet olur. CARLYLE

İnsan, tabiat Aleminin en güçlü canlısıdır. O, aklı ve zekAsı sayesinde dağları, taşları devirir, kendisinden büyük ve güçlü canlıları emrine alır. Gökteki kuştan, denizdeki balığa kadar her şeye hükmeder. Fakat gün gelir gözle görülmeyen küçücük bir mikroba mağlup olur. Bir sivrisinek karşısında acze düşer.

İnsanoğlunun gücü sınırlı, aczi ve ihtiyaçları ise sınırsızdır. Bu sebeple kuvveti aczine hiçbir zaman galip gelemez. Bu zaafın sebeplerinden birisi de hudutsuz hayalleri, emel, i ve bitmez tükenmez arzularıdır. İşte çok defa husulüne imkAn olmayan bu emel ve arzuları sebebiyle ömrü boyunca elem ve ıstıraptan kurtulamaz. Feryat ve figanla doğar, şikAyet ve mücadele içinde büyür, teessüf tehalüklerle yaşar, ıstırap ağıtlar içinde göçüp gider.

Sınır tanımayan bu istek ve arzular yüzünden, insan daima bir çaba ve bekleyiş içendedir. Daima halden şikAyetçidir ve bütün varlığı ile de ümide ve istikbale dönük olarak yaşar. Bütün teselliyi istikbalde ( gelecekten ümitli olmakta bulur. Bulabildiği tek ve sürekli saadet ışığı ve kapısı varsa o da budur.

Ümidini kaybetmiş olanın, başka kaybedecek şeyi yoktur. BOİSE.

Akıllı ve uyanık olun, sizi ümitsizliğe götüren hadiseler, saadete de götürebilir. DELAUNAY.

Güçlük, kolaylıkla beraberdir; kendine gel, ümidi bırakma! Akıllı insan bilir ki, ölümün arkasında bile daha güçlü bir hayat beklemektedir. HZ. MEVLANA.

En büyük felaketler içinde dahi ümidini kaybetme. Unutma ki, ilik en sert kemiğin içinden çıkar. ŞİARZLI HAFIZ.

Ve gerçekler Aleminin en yetkilisi açıklıyor: Allah bir kapıyı kaparsa bin kapıyı açar.(Ümitsizlik niçin?) HADİS-İ ŞERİF.

Evet, insanlar umutsuz yaşayamaz. Ümitler ise istikbalin koynundaki tohumlardır. Bunları besleyip büyütecek, onları bizim için birer hayat iksiri haline getirecek  olan manevi güneş ise imandır, fazilettir. Yani, güzel ve doğru inançlar, iyilikler, dualar ve ibadetlerdir. Bu sebeple; Akıl ve fikirden nasibi olan hiçbir kimse imandan beri duramaz. İmanın faydası ise, inanılan şeylerin sıhhat ve kıymetine bağlıdır > denilmiştir.

Ruhun gücünü ve beden üzerindeki hAkimiyetini inkAr etmek imkAnsızdır. Günümüzde, psikoloji ve ruh hekimliğindeki gelişmeler, insan varlığında en büyük gücün ruhtan kaynaklanan ( psikolojik) kuvvet olduğunu, bu gizli kuvvetin önce ruhi dengeyi ve ruh sağlığını, bu yolla da fiziki dengeyi ve beden sağlığını koruduğu gerçeğini kesinlikle ortaya koymuştur.

Bu tespitleri pekiştiren sayısız deney ve olaylara ek olarak, telkinle tedavinin yaygınlığını ve sağladığı müspet sonuçları keza, ilmi araştırmalar ortaya koymuştur.

İnsan sağlığının ve başarılarının en büyük kaynağı ve dayanağı- iradedir. İrade ise telkin ve telkin gücü demektir. İradeyi güçlü ve köklü inançlar besler ve yönlendirir. Dua ise en büyük telkin vasıtasıdır. İmanlı insan dua ile küçük iradesini, KÜLLİ İRADE< adı verilen Allahın sonsuz kudret denizine raptetmiş olur. Şartlarına uyarak yapılan bir duanın nasıl harikalar yarattığı ve nasıl mucizevî şifaları gerçekleştirdiği beşer hafızasını süsleyen vakadır.

Bu sebeple Cenabı Hak benden isteyiniz… Ben isteyen kulumu severim, buyurmuşlardır. Büyük Peygamberimiz ise: dua etmekten bıkmayınız. Çünkü dua ile beraber olan hiç kimse helak olmaz, buyurmuşlardır.

Evet: Yolar nasıl en yüksek dağların üzerinden aşarsa, gerçek iman da öylece her zorluğun üstesinden gelen, ilahi bir güce sahiptir. Yeşilay arşivimden yararlandım.

 

        Bu Haber 1046 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI