25 Mayıs 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Ahlak Sağlığı
atakici52@hotmail.com

İnsan gerçek hüviyeti, emek ve ihtirasları, hatta bütün bir kaderi ile şuur altı dediğimiz asıl ve benliğin esrarlı derinliklerinde yaşamaktadır.

Evet, insan denen meçhul, bütün kişiliği ile kendisinin de meçhulü olan birçok çizgileriyle, kendi şuur altına nakşedilmiş bir tablo, bir şifreler motifidir.

Fizik (beden) beden yapısı bu iç benliğin, madde ve şekiller Alemine denklemlerden ibarettir. Bir robot hükmündedir.  

Bir ulu çınarın bütün ihtişamı ile tek çekirdekçiğe motife edildiği gibi, insanoğlu da geçek benliği ve kaderi ile kendi şuur altında şekillenmiştir.

İnsan ünitesinin gerçek kişiliği; fotoğraflara yansıyan dış( fizik) yönü değil, Derviş Yunus'un: Bende bir ben vardürür, Bende benden içerü… Dediği ve varlığın en büyük esrar hazinesi olan bu iç benliktir.

Kutsi bir hadiste: İnsan benim sırrımdır>>buyurulan, bütün kAinat sırlarını içine alan en büyük sır ve kutsal makam…

Bu ben fotoğrafını çekecek veya haritasını çizecek bir makine icat edilse, acaba neler görürdük?

Ancak bazı nazarların, ilahi bir ruhsatla, bu perdeleri delip geçtikleri de bir gerçektir.

Kamiller fıçıdan sızanlarla, arifler ise bizzat fıçının içine nüfuz eden nazarlarla bu ben krokisini, insan ruhunun haritasını çizebilmektedirler.

Din sözlüğünde, kalp olarak isimlendirilen harikalar harikası manevi mekanizma budur işte…

Hayvani hayatın merkezi olan yürek'ten mülhem olarak, insani hayatın nazımı olduğu cihetle, bu organa da kalp ismi verilmiştir.

Peygamberimizin: Sizin vücudunuzda bir uzuv vardır. O, doğru( ve sıhhatli) olursa bütün aza( iç ve dış organlar) bozuk ve rahatsız olur. Dikkat edin bu uzuv kalpdir. Mealindeki hadisi şerifleri ile işaret buyurdukları, uzuv maddesi ( beyin) ve manası ( akıl ve zihin) ile akıl ile kalptir.

Yukarıda zikredilen hadisi şerif gerek beden, gerekse ruh sağlığı yönlerinden incelendiği takdirde tıbbi ve terbiyevi çok büyük gerçeklere işaret eden, başlı başına bir ilim harikasıdır.

Bu yüksek ifadeye göre: Kalp ismi verilen bu harika organ ( dimağ ve zihin) insan varlığında maddi ve manevi, fiziki ve ahlaki bütün tecellilerin, sağlık ve hastalıkların, keza her türlü alçalış ve yükselişin temel kaynağını teşkil etmektedir.

Evet, ahlaki ve fiziki bütün iyi veya kötü tecellilerin oluşumu, hareket ve idare merkezi bu sırça saraydır.

İnsan varlığında hayatın görünen merkezi beyin, görünmeyen yöneticisi akıl ve ruh, zihin ve şuuraltıdır. Fakat unutulmaması gereken gerçek ise, bütün bunlara yön veren temel etkenler kişinin tabi olduğu bilgi temeli, inanç sistemi, bu yolla gelişen ve geliştirilen arzu ve temayüller, davranış ve alışkanlıkları keza bu yolla beliren tutku ve ideallerdir.

Bu sebeple insan ve toplumların hayat ve istikballeri Terbiye kelimesinde düğümlenmektedir. İnsan ve toplumları çekip çeviren, büyütüp küçülten, yükseltip alçaltan bütün istek ve çabalar bu sihirli ve kutsal kelimede toplanmaktadır.

Altın ve demir haddehanede, petrol rafineride işlenerek medeniyete hizmet etmekte, gıdalarımız önce mutfaklarda, sonra hazım organlarında, giydiklerimizde bir yığın tesis ve tezgAhlarda yararlı kıvama girerek hayatımızın devamını sağlamaktadırlar.

Bunun gibi, varlık Aleminin en muhterem ve en haysiyetli ünitesi, şeref tacı olan insan da ancak terbiye ile kemale gelip kişiliği biçimlenmekte ve bu surette nice maddi ve manevi yücelişlere, kazançlara ve yükselişlere ulaşmaktadır. Şüphesiz varlığın ve insanlığın en büyük şeref vesilesi, en önce terbiyedir. Yeşilay arşivimden yararlandım.Bu Haber 1026 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI