1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Geçen yıl yapılan Ünye-Niksar Yolu toplantısının akibeti nedir?
musakiroglu@mynet.com

Bakın hatırlatayım, bundan bir sene önce Ünye'de son derece önemli ve tarihi bir toplantı yapılmıştı.

 

Önemli bir toplantıydı, çünkü toplantının konusu çok önemli, Ünye-Akkuş-Niksar-Tokat Yolu'ydu.

 

Tarihi bir toplantıydı, çünkü böyle bir toplantıya ilk kez bu yolun kendileri için çok önemli olduğunun farkında olan bölgenin bütün Ticaret Odası ve Borsası temsilcileri katılmıştı.

 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirilen o toplantıya katılan oda ve borsa başkanları ile belediye başkanları ve siyasiler şunlardı: “Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Hakkı Kara, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarıtaşlı, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şöhretoğlu,  Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Başak, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüseyin Berberoğlu, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Tanrıkulu, Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Tokat Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Çeltek, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, Zile Ticaret Borsası Başkanı Ferruh Köknel, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu Akkuş Belediye Başkanı Lütfü Efil, Yenikent Belediye Başkanı Hasan Hamarat, İnkur Belediye Başkanı Mehmet Okuyucu, Hanyanı Belediye Başkanı Bahattin Taş, Pelitliyatak Belediye Başkanı İlhan Keçeli ile Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat.

 

Toplantı yapıldı, güzel sözler edildi. Ünye-Niksar-Tokat yolunun bölge ve ülke ekonomisinde yaratacağı imkanlar dile getirildi.

 

Yolun bir an önce iyileştirilmesi, duble yol olarak düzenlenmesi konusunda mutabık kalındı.

 

En önemlisi, bu yolun Karadeniz'den Akdeniz'e inen en kısa yol olduğunun altı kalın kalemle çizildi.

 

Toplantıda alınan kararların ilgili yerlere ulaştırılması, takip edilmesi kararlaştırıldı.

 

Yine böyle, bu şekilde toplantıların ara vermeden düzenlenmesi, gelişmelerin değerlendirilmesi, duruma göre yeni kararların alınması belirlendi.

 

Daha ne olacaktı, bir toplantı ancak bu kadar olur, katılım ve alınan kararlar bu kadar güçlü ve yerinde olabilirdi.

Ancak o gün bugündür izliyorum, aha şimdi bir şeyler olur, yapılan çalışmaların ele alındığı ve gelinen noktanın değerlendirildiği bir toplantı yapılır, diye öyle bekliyorum.

 

Ama nafile, bir yıldır nafile yere bekliyorum, tık yok, yaprak kımıldamıyor adeta. Toplantıya katılan onca temsilcinin hiç birisi çıkıp iki kelam etmiyor.

 

O toplantıda Milletvekili Sayın Mustafa Hamarat bir müjde vermiş, yolun iyileştirilmesi için çalışmaların başlayacağını belirtmişti. Geçende, en son geçtiğimde gördüm, Yenikent Beldesi'nin ilerisinde 50 metrelik bir mesafe içinde bir yıldır süren bir çalışma var. Daha da başka bir şey yok.

 

Ama geçen bir senenin sonunda aslında başka yerlerde enteresan çalışmalar var. Bakın haberin birisinde ne yazıyor: “Ordu ve Sivas Akdeniz yolu için bir araya geldi. Ordu ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odaları, Akdeniz yolunun bir önce hayata geçirilmesi için ortak hareket etmek adına bir araya geldiler. "Dereyolu" olarak bilinen ve Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak yolun yapım çalışmaları devam ederken, güzergah üzerinde bulunan Ordu ve Sivas illeri ortak hareket etme kararı aldı. Bunun için ikili görüşmelerde bulunmak amacıyla Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Ordu'ya geldi.”

 

         Bunun üzerine soruyorum; bir yıl önce Ünye'de Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde o çok önemli ve tarihi toplantıyı gerçekleştirenler, toplantıda alınan kararlarla ilgili olarak geçen süre içinde ne yaptılar? Son durum nedir, yeni bir toplantı ne zaman yapılacak?

 

          Lütfen bir açıklama yapsınlar, kamuoyu merak ediyor, konuyu yakından izliyor.Bu Haber 2224 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI