31 Mayıs 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Barış Süreci ve Sağduyu

Sağduyu, (doğru, akla uygun yargılar vermeyi sağlayan yetenektir. Eski ifadesi ile “aklıselim”)  herkesin çokça kullandığı bir kelimedir. Uygulama alanına bakınca birçok insan kendisini sağduyudan uzak tutuyor.

Yılların belası olan terörden kurtulmak için Devlet-Millet elele vermiş “Barış süreci” diye bir hamle başlatılmış; adeta “Ne barışı, biz kavga istiyoruz” dercesine yırtınanlar var. Bu yırtınanlara, siyasetciler de çanak tutuyor; hatta öncülük ediyorlar. Hele hele siyasi liderler, halkı adeta baş kaldıraya çağırır gibi laflar ediyorlar. Beni en çok üzen de bu tavır oluyor. Bizler, seksen ihtilali öncesi ülkeyi kasıp kavuran terör olaylarını yaşıyarak bugünlere gelmiş insanlar olarak bu kışkırtıcı ifade tarzlarınu duyunca, özellikle de siyasi  liderlerden işitince tüylerimiz diken diken oluyor. Hiç mi ders almadık. Biz, hiç iflah olmıyacak mıyız? Bu, nasıl gaflettir; yazık değil mi, o hiç uğruna toprağa verdiklerimze? Rahmetli Ecevit, çıkardı televizyon ekranlarına; “Faşistler!..” Rahmetli Türkeş, çıkardı ekranlara; “Gomonistler!..” Kularları çınlayası Demirel, çıkardı ekranlara; “Yollar yürümekle aşınmaz”.. Rahmetli Erbakan ise daha farklı bir söyleme tarzı ile; “Bunların hepsi Batı- Kulüp, bir yumurta ekizleri gibi; Bunların hepsi bir tarafa, biz bir tarafa!” derdi.

Bunları dinleyen halkın kafası karışır, ne tarafa meyledeceğini şaşırırdı. Bu şaşkın kafaların çocukları da birbirini kırardı. “Heyyy… gidi günler hey!..” diyerek ürperiyor ve Allah (c.c) öyle günleri bu millete bir daha yaşatmasın, diye dua ediyoruz. Ediyoruz ama o günlerin halen özlemini çekenleri de içimizde ibretle seyrediyoruz. Sayın Bahçeli, “ Vur, demenin de zamanı gelecek,” diyor. Sayın KILIÇDAROĞLU, Başbakanı, kendi halkını resmen katleden Beşşar Esat'la aynı kefeye koyarak Avrupalıları bile kızdırmıştır. Bu barış sürecinde Sayın Başbakanın muhalefete karşı ifadeleri de, olması gerekenden ağırdır.

***                      ***                   ***

Lafı uzatmadan, eğip-bükmeden ve dolandırmadan diyorum ki; halka sürekli sağduyudan bahsedenlerin, sağduyulu olmaları gerekmiyor mu? Geçmişi, tekrar yaşamak istemiyoruz. Halkın kahir ekseriyeti “Barış” yanlısıdır. Özellikle terörden çok çekmiş olan bölge halkı, artık “Barış” istiyor. O insanlara barışı çok görmemeliyiz.

Sevgi, saygı ve selamlarımla..Bu Haber 1182 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI