1 Haziran 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Ne Bu Asabiyet
atakici52@hotmail.com

Ülkemiz insanlarının önemli bir çoğunluğu pişt pişt sakin ol, sinirlerine hAkim ol şarkısını çalmanızla,  celallenmekten vazgeçmez. Çünkü oynatmaya az kaldı, doktorum nerde şarkısını söylemek de insanımızın sinir uçlarına hiç tesir edemediği için Doktorları dövüyor, üstüne sos olsun diye bir de sövüyor. Diyeceksiniz ki iyi ama bazıları da övüyor… Haklısınız da, ama bazıları da dövüyor. Bu sosyolojik vakıaya bakınız bakalım… Döven mi, söven mi, öven mi çok?  Hadi diyelim ki vurdunuz kantara üçü sayısal anlamda eşit çıktı… Böyle olsa bile dövmenin ürkütücü türbülansı başlı başına sosyolojik trajedi ve klinik bir vakıa değil midir?  Ne bu şiddet bu Celal? Niye bu kadar sinirliyiz biz? Doktorlara uygulanan şiddet ne olursa olsun, hiçbir şekilde haklı görülemez, gösterilemez!  Tamam, hasta yakını o anda canı burnunda ve asabi olabilir. Yakını için çok endişe duymuş, bu bakımdan da biraz sinirli olabilir… Bu durum gene de Hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza şiddet uygulanmasını makul ve haklı göstermez.

     Doktor dediğimiz kişi de etten kemiktendir. Onun da dertleri sorunları vardır. O, herkesin keyfine baktığı ve laylaylom yaptığı gençlik çağlarında ders çalışmaktan kitap okumaktan gençliğini yaşamaya vakit bulamadan şimdide hastalara şifa dağıtıyor iken, bunca hayat meşakkatini bir cahil gelip kendisine şiddet uygulasın diye mi çekti? Radyo programıma çoğunlukla Doktor konuklarım geldiği için, yaptığımız sohbetlerden ve kendi izlenimlerimden, doktorluğun ne kadar zor ve meşakkatli, fedakArlık isteyen,  oldukça zor, ama kutsal bir meslek olduğunu biliyorum.

     Kendilerine ayıracakları vakitleri çok az oluyor. Siz sıcacık yatağınızda mışıl mışıl uyurken, o acilen çağırıldığı için gecenin yarısında hastasına gitmek zorunda kalıyor. Sonra da daha sonraki gün belki de mükemmel dinlenemeden yine hastaları ile ilgilenmek zorun oluyor.  Sonra sen ruh olgunluğunu tesis edip geliştirememiş düşünce özürlü insan olarak sinirlerine hAkim olamayacak, hastanede Ali varan baş kesen olacak, terör estireceksin… Yok öyle yağma!!!  Mülki idare Amirinden aklı başında vatandaşa kadar hekimlerimize sahip çıkmak ve onurlu mesleklerini rahat ve güvenilir ortamda yapmalarını sağlamak zorundayız. Haa,  Hekimlerimizin hataları olmaz mı? Olur, tabi ki... Hepimizin hataları olabilir. Onu da adam gibi kendilerine bildirmeyi bileceğiz… Ama şiddet yok… O kadar!!!   Doktora şiddet… Çocuğuna şiddet… Kadına şiddet. Oraya şiddet, buraya şiddet… Ne oluyor böyle?  Basın yayın organlarında şiddet haberlerinden geçilmiyor. Ülkemiz insanlarının psikoloji analizlerini yapmak,  beyin tomografilerini, ruh emarlarını çekip sosyolojik çekap mı yapmak lazım acep? Her Şehirde Psikiyatrik, sosyolog, ruh bilimci, ilahiyatçı ve eğitimcilerden oluşan heyetler oluşturup aziz milletimin gerekli olanı kadarının genetiğini ve ruh haritasını analiz edip ona göre sosyal projelerle iyileştirme çalışmaları mı yapmak lazım acep?

    Varsaydığımız bütün şiddet dalgalanmalarının altında yatan sebepler neler olabilir? Teknoloji bağımlısı olmamız ve bu yüzden aile içi iletişimi kuramamamız, aile dışında sosyal münasebetlerin eski değerlerini yitirmesi ve adeta bir birimize yabancılaşmış olmamızın etkisinin asabi olunması ve şiddet travması yaşanmasında ne ölçüde olumsuz etkisi vardır, acaba? 

       Yaptığımız kanunların caydırıcı olmamasının, bu yüzden de insanların cinayet işlemekten, alkollü araba kullanmaktan, hatta alkollü araba kullanıp birinin ölümüne sebep olmaktan, Doktorlara king boks denemesi yapmaktan, magandalık yapmaktan, çocuğuna ve eşine rahatça hiç çekinmeden şiddet uygulamaktan hiç çekinmemesi arasında ne tür etkilenişimler vardır acaba?  Acaba kanunları birçok ülke hukukunu inceleyerek yapmamıza rağmen, o ülkelerdeki kadar başarılı uygulayamamış olmamızın temelinde, kanunları güzelce yazıp klasörlere yerleştirdikten sonra eğitim tarafının zayıf kalmasının, onun için de yasaları bir türlü hayatla buluşturamamış olmamızın ne kadar olumsuz etkisi Vardır?  Bunların cevabını rahatça verebilmek için, iyi bir analiz yapmak ve geleceğe projeksiyon tutmak gerekiyor sanırım! Ya sizce?

 Bu Haber 1135 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI