8 Haziran 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Paylaşmak İstediklerim
atakici 52@ hotmail.com

Ünye çamlığına fidan dikimi 1953 yılında rahmetli Hüsref Beyin Belediye Başkanlığı döneminde Belediye Meclis üyesi olan merhum Musa güven'nin gayretleriyle başlatılmış olup, o zamanki kıt imkAnlara rağmen, kısa sürede fidan dikim işlemi bitirilerek bu güzel mesire yeri Ünye'ye kazandırılmıştır.  Ünye çamlığına dikilen fidanlar Samsun gelemen Devlet çiftliğinden getirtilmiştir.  Bu aşamayla birlikte Çamlık fidanlarının bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili olarak görevlendirilen babam Yusuf Takıcı, Belediye personeli olarak emekli olana kadar çamlığın bakımını yapmış, sağlıklı bir şekilde çamlık ormanının günümüze olaşmasına hizmet etmiştir. Ancak şu anda çamlıkta sürekli sorumluluk alacak görevli olmaması anlaşılabilir bir olgu olarak görülmemektedir!

Belediye Başkanlığı çamlıkta önemli çalışmalar ve düzenlemeler yapmaktadır. Bu iyi. Çamlığın temizliği belediye görevlilerince sürekli yapılmaktadır… Bu da iyi.   Ancak ben çamlıktan sürekli sorumlu olacak birinin istihdam edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.  Bir de yaz döneminde sürekli bir zabıta memurunun görevlendirilmesi de önem arz etmektedir. Çünkü muayyen zamanlarda kuralların ihlal edilmesine karşı uyarı ve caydırıcı yaptırımların uygulanması gereği hAsıl olmaktadır.

 

Çocuk oyun alanları:

Belediyemiz birçok mahallede çocuk parkları tesis etmektedir. Bu güzel çalışmayı daha da yaygınlaştırmak suretiyle her mahallede gençlik parkları ve sosyal alanları yaparak gençleri internet bağımlılığından kurtarabiliriz. Ancak çocuk parkları ile ilgili dikkat çekmek istediğim bir husus var:  Kırmızı toprak serilerek yapılan çocuk parklarından aileler pek memnun değiller… Zira kırmızı toprağın hem çocukların üst başlarının kirlenmesine yol açtığı, hem de çocukların bir taraflarının incinmesine yol açtığı dile getiriliyor. Bu parkların zeminlerinin yumuşak kauçuk malzemeden döşenmesinin çocuklar açısından daha sağlıklı olabileceği düşünülmelidir.  Böylece çocuk parklarının hem temiz, hem de sıhhi ve ufak tefek burkulmalara sebebiyet vermeyen mekAnlar olmalarını sağlamış oluruz!

 

Kuru yemiş kabukları:

Kuru yemiş kabukları ile ilgili çoğu yazar arkadaşlarım bıkmadan usanmadan birçok kez yazdılar, ben de birkaç kaç defa yazdım… Ama hem yetkililer tarafından bu konuda yaptığımız önerilere aldırış edilmediğini, hem de çekirdek çıtlatanların yediklerinin kabuklarını kaldırımlara atarak dekor yaratmaya çalıştıklarını görüyoruz. Yani aynı tas aynı hamam misali, uyarı ve önerilere pek aldırış edildiği yok. Bu konu böyle gelmiş böyle gider menzilinden bakılan değerlendirme içersinde geçiştiriliyor ama bu Ünye'mizin ve yerel yönetimimizin büyük ayıbıdır!  Hiç insan gezdiği yerleri pisler mi? Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok… Çok ayıp, çok! Git köyünde ya da bahçen de istediğin yeri pisle… Ama benim yaşadığım şehri pislemeye hakkın yok kardeşim… Benim göz zevkimi bozmaya hakkın yok. Ben temiz kaldırımlarda gezinmek istiyorum. İnsanların birden bire bu olumsuz ve anlaşılmaz alışkanlıklarından vazgeçmeyecekleri aşikAr.  Benim ise onların kendi kendilerine düzelmelerini bekleyecek kadar fazla vaktim yok… O zaman insana yakışmayan bu yanlış davranışı düzeltip de kim temiz kaldırımlarda gezme hakkımı bana sağlayacak?  Tabi ki yerel yönetim! Nasıl sağlayacak? Bunu çeşitli defalar ifade ettik… Önce bir geçiş süreciyle eğitim çalışmaları ve uyarılar yapacak, sonra da gözünün yaşına bakmadan yaptırım uygulayacaksınız… Bizim vatandaşın cebinden para çıktığında kurallara uyma refleksi gelişiyor… Avrupa'da Hans'ın kurallara çok uyması sadece gördüğü eğitimden değil, kanunların caydırıcı mahiyette kesin uygulanışından kaynaklanmaktadır.

 

 Bu Haber 1119 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI