14 Haziran 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Okullar Tatile Girerken…

Bu gün, 2012-2013 eĞitim-öĞretim yılı sona eriyor ve öĞrencilerimiz yaz tatiline çıkıyor. ÖĞretmenlerimiz için de haliyle tatil başlayacak. Hem öĞretmenlerimiz için hem de öĞrencilerimiz için yorucu bir eĞitim-öĞretim yılı geride kalıyor. Geçmiş olsun diyorum. Önümüzdeki yaz tatilinin de saĞlıklı, hayırlı uĞurlu olmasını Yüce Allah (c.c) dan diliyorum.

***                      ***                   ***

Dini konularda hassas olan birçok aile, yaz tatilinin bir bölümünde çocuklarını camilere göndererek dini bilgilerini geliştirmek ve Kur'an okumasını öĞrenmesini saĞlamak istiyor. Bu, elbet ki güzel bir tutum. Ve artık toplumumuzun bir örfü haline geldi.

Ancak;

Camilerdeki kurs düzenlerini biraz eleştirmek istiyorum. Ben, bu camianın insanı olarak, yapıcı bir eleştiri yapacaĞım. Art niyetli bir eleştirim olamaz. Ve düşüncelerimi şöylece özetlemek istiyorum:

1) Daha önceleri ücretsiz olarak öĞreticilik yapan hocalarımıza Diyanet İşleri BaşkanlıĞımız saat ücreti ödüyor. Çok çok güzel. DoĞru olan da budur. Yalnız, bu hocalarımızın uygun şekil ve zamanlarda düzenlenecek birer pedegojik formasyon kurslarından geçirilmesinde çok büyük faydalar olacaĞını düşünüyorum. Çocuklarımızın yetiştiĞi çaĞın gereklerine uygun öĞretimin ve eĞitimin verilebilmesi, bu özellikleri taşıyan öĞretici kadrosu ile mümkün olacaktır. DeĞerli hocalarımı tenzih ederim; beni lütfen yanlış anlamasınlar. Sanırım hiç birisi. “Bizim pedegojiye ihtiyacımız yok” demeyecektir.

2) Camilerin bir çoĞunda, bugünkü modern eĞitimin gereklerine uygun olarak hazırlanmış kurs düzeni yok. Çocuklar, halı veya kilimlerin üzerine oturarak kurs almak zorundalar. Evlerimizi düşünelim; koltuklar, çek-yatlar, sedirler vesaire… Çocuk, evde halı veya kilim üzerine baĞdaş kurup oturuyor mu ki camide kurs görürken buna zorlansın. ÇocuĞa zor geliyor ve kursa katılmak istemiyor veya kaçıyor. Bunun için velileri ve camilerle ilgilenenleri göreve çaĞırıyorum. Ben kendim, hem Ünye'deki mahalle caminin yanında, hem de köydeki mahalle camiinin öneride bulunduĞum kurs düzenini kurdum. Övünmek için filan anlatmadım. Başkalarına öneride bulunduĞum işi önce kendim yaptıĞım için rahatım.

3) ÇocuĞunu camiye gönderen veliler (anneler, babalar) çocukla ilgilenmelidir. Bunun için de hocalarımız, cami derneklerinden de faydalanarak kahvaltı, yemekli toplantılar, geziler düzenlemelidir. Bunu, Almanya'daki insanlarımız çok güzel düzenliyor. Onların kurduĞu sistemin ülkemizdeki kurs sistemlerine taşınmasını çok arzu ederim.

***                      ***                   ***

Yani bütün amacım, yaz kurslarının çocuklar için cazip (çekici) hale getirilmesini saĞlamaktadır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 978 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI