15 Haziran 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Gençlik Kampları ve Gezileri
atakici52@hotmail.com

Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği gençlik kampları gezileri kapsamında Ünye Yeşilay olarak İl Spor Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği nezdinde birçok ile çok sayıda öğrenciyi gezilere gönderdik. Bu gezilerin öğrencilerimizin kişiliklerini kazanmalarına ve bu anlamda sosyal olmalarına, diğer yandan ülkemiz gençliğinin kaynaşmasına önemli derecede katkısının olacağını düşünüyorum. Çok değerli Bakanımız Sayın Suat Kılıç Beyin bu anlamda mükemmel bir icraat gerçekleştirdiğini ifade etmek isterim… Zira gençliğin bağımlılıktan uzak olması, ülkesini ve kültürünü tanıması ve kişiliğinin gelişmesi için bu geziler önemli kazanımların oluşmasına vesile olmaktadır… Ancak ben Sayın Bakanımdan hassaten tüm iller için Çanakkale'ye gençlik gezileri tertip etmelerini istirham ediyorum.   Biliyorsunuz… Japonya'da bir genç yoktur ki Horişima ve Nagasaki'yi görmeden erişkin olsun.

Biz Tüm gençlerimizin Çanakkale'yi görmelerini, onlara Çanakkale ruhunu Çanakkale de anlatarak onların bu ülkenin hangi merhalelerden geçerek bu günlere geldiğini ve ülkemizin ne manada kıymetinin bilinmesi gerektiğini, ülkemize ne derece sahip çıkılması gerektiğini anlamalarını sağlamamız lazım.

    

Seyyah Ulu Çınarın İzinde:

Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Ordu Spor İl Müdürlüğü bu yaz döneminde gençlik kampları ve Seyyah Ulu Çınarın İzinde gençlik projesini gerçekleştirecektir. Bizde Ünye Yeşilay Temsilciliği olarak İl spor müdürlüğü ile işbirliği yapmak suretiyle Ünye bazında bu programa dAhil olacağız. Okul idarelerimizin ve Yeşilay gönüllüsü gençlerimizin bu geziye katılmak için Ünye Yeşilay Temsilciliğimizle irtibata geçmelerini rica ediyorum.  Yaz gezileri 1- 4 Temmuz'da başlayacak olup,  28–31 Ağustos'ta son bulacaktır.  Bu yılki gezilerde Ordu İlinden gezilere katılacak olan öğrencilerimiz Kastamonu, Erzurum, Kars, Sivas Ve Diyarbakır İllerini gezeceklerdir.   Daha geniş bilgi, İl ve İlçe spor Müdürlüğünden, ya da Ünye Yeşilay Temsilciliğinden alınabilir.

Gençlerin yaz tatilini değerlendirmeleri:  Yaz tatilinde öğrencilerimizin hiçbir sosyal etkinlik ve yararlı çalışmalar yapmadan bütünüyle tatil yapmaları zaman israfıdır, ziyandır! Bu bakımdan, öncelikle daha önce yaz okullarına gitmemiş ve dini bilgisini geliştirmemiş çocuklarımızın, yaz kuran kurslarına gitmeleri ve dini bilgilerini pekiştirmeleri elzemdir… Bu geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin ruhlarının manevi eksenden de beslenip olgunlaşmasının bir gereğidir… Diğer yandan, yine yaz tatilinde çocuklarımızın spor yapmalarına,  eğlenmelerine olanak sağlamak ve moral motivasyon olgusunu desteklemek de iyi olur. Tabi boş zamanlarda kitap okumak ve yararlı sosyal aktiviteler yapmak, verimli bir yaz tatili geçirmemize ve huzur duymamıza vesile olacaktır.

 Gençlerimize mutlaka yardımlaşma kültürünü öğretmemiz lazım… Bunu öncelikle kendimiz uygulayıp çocuklarımıza iyi rol model olarak, onlara yardımlaşmanın erdem ve fazilet değerlerinden kaynaklanan vefa iklimi oluşturduğunu anlatarak öğretmemiz lazım. Çocuklarımıza komşuluk, akrabalık ilişkilerinin ne denli önemli olduğunu yaşayarak öğretmemiz lazım… Aynı apartmanda yaşayan insanların birbirini tanımadığı ve sosyal ilişkilerin sığlaştığı günümüzde, bizi birbirimize bağlayacak ve birlik beraberliğimizi pekiştirecek bu sağlam ilişkilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bunları sağlamak için teknoloji bağımlılığından kurtulmamız lazım: 

Millet olarak aşırı derecede televizyon bağımlılığımız var.  Geçenlerde ziyaretine gittiğim üst düzey bir bürokratın dahi beni dinlerken gözünün en az beş kere karşısındaki televizyona kaydığına şaşırarak şahit oldum.  Şu teknoloji bağımlılığından kendimizi arındıralım, ailemizle, çocuklarımızla, dostlarımızla sohbet edelim… Acılar paylaşarak azalır, neşemiz ise çoğalır.

 Bu Haber 1638 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI