21 Haziran 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Yeni Göreve Seçilen Oda Başkanlarını Ziyaret ve Kısa Notlar

Gönüllülük esasına göre çalışan sivil toplum kuruluşlarındaki yönetim görevleri, çoğu zaman resmi devlet kurumlarındaki devlet memuru anlayışıyla yönetilen yönetim görevlerinden daha başarılı olduğuna tanık oluyoruz. Nedeni; seçimle göreve gelmek, temsil ettiğin kitleye karşı mahcup olmamak, aşırı bir hırsla görev almış olmak, elde ettiği yöneticilik görevini kaybetmemek ve belki en önemlisi de bir ücret veya maaş karşılığında bu görevi yapıyor olmamak(ücretle çalışanlar hariç).

Dernekler yasası uyarınca kurulmuş bulunan sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin büyük çoğunluğu, herhangi bir ücret, yevmiye veya maaş almamaktadır. Sadece, kuruluşunu temsilen seyahate çıkarlarsa yolluk (harc-ı rah) alırlar.

***                      ***                   ***

Bu hafta içinde, Ticaret Borsası Başkanımız Sayın Mustafa USLU'yu, Ticaret Odası Başkanımız Sayın Durmuş ZOR'u, Ziraat Odası Başkanımız Sayın Osman SARIKAHRAMAN'ı ziyaret ederek görevlerinde başarı dileklerimizi sunduk, Türk Hava Kurumu Yönetimi olarak Sayın Başkanlar Göreve seçileli epey bir zaman geçti ama geç ziyareti tercih ettim. Çünkü başkanlar, koltuklarına ısınsınlar da, konuşurken aralardan notlar kaparak okuyucularımızla paylaşmak istedim.

 

O Halde Neler Kapabildik :  

1) İlk olarak Ticaret Borsamız Başkan'ı Sayın Mustafa USLU'yu ziyaret ettik. Sayın Başkan ile daha önceden yakinen bir tanışmışlığımız ve ilişkimiz olmamıştı, o nedenle konuşmalarımız arasında alabildiğim notlar olamadı. Sadece yorum olarak şunu söyleyebilirim: Başkanın kendisine güveni çok güçlü. Sanki şunu diyordu: “Biz işimizi biliyoruz; Ünye Ticaret Borsasını şaha kaldıracağız…” Bizler de Sayın Başkan'a güveniyor, destekliyor ve ticaret hayatındaki başarılarının Ticaret Borsamıza da yansıyacağına inanarak Allah (c.c) utandırmasın, diyoruz.

2) İkinci olarak, Ticaret Odamız Başkanı Sayın Durmuş ZOR Bey'i ziyaret ettik. Durmuş Bey, meslektaşımız olarak önceden tanıdığımız bir arkadaşımız. Durmuş Bey, meslek olarak bir öğretmendir. Ancak öğretmenliği döneminden de tanıdığımız kadarı ile sürekli olarak ticaret hayatı ile direkt veya dolaylı bağlantısı olan bir arkadaşımızdı. Ziyaret esnasındaki konuşmalarından anladığım kadarı ile alt yapısı sağlam temellere oturan bir Ticaret odası oluşturma düşüncesinde. Bunun için çalışmalara başlamış. Ticaret odası üyesi olan esnafın iş yerlerine tanıtıcı kartlar asmış. Ünye'nin ticari yönden ekonomik profilini çıkartarak net rakamlarla üyelerini ve Ünye halkını bilgilendirmek amaçlı düşüncelerini beyan etti. Durmuş Başkan'ın, “ üyeleri birleştirmek, büyük iş merkezleri oluşturmak” amaçlı fikirlerine aynen katılıyorum. Bizim bölgemizin insanlarının birlikte iş yapması çok zor ama belki Sayın Başkan, muvaffak olur. 2007 yılında Ramazan umresinde iken Denizlili bir hacı arkadaşla tanıştık. Sohbet ederken kendisine, “Denizli, son yıllarda adeta sanayi patlaması yaptı. Çok hızlı bir sanayi atılımı yaptınız. Bunu neye bağlıyorsunuz” diye sordum. Bu hacı arkadaşım bir ticaret adamı idi. Bana verdiği cevap çok entrasandır; ve şöyle dedi: “Bizim insanlarımız şirketleşmeye yani kolektif çalışmağa çok yatkındır. İki-üçü bir araya gelir, hemen bir şirket kurarlar ve sermayelerini birleştirerek bir fabrika veya atölye oluşturup üretim yaparlar. Üretimi dayanmayan ticaret ve ekonomi, tabansız olur. Biz, Denizlililer olarak ağırlığımızı üretime veririz. Bölgemiz de, buna müsaittir.” Bu ifadeden çok etkilendim.

Darısı bizim bölgemizin insanlarının başına olsun. Yalnız, Durmuş Başkanımıza bir önerim var; Bir televizyon programından öğrendiğime göre “Evlerde çikolata üretimi” yapılıyormuş. Bizim ev hanımlarımız, bu tür işlere çok yatkındır. Bunun bir araştırması yapılarak yöremizde işlerliği sağlanabilir. Evlerde üretim atölyeleri kurulur, Ticaret Odamızın koordinesinde üretim sağlanabilir, diye düşünüyorum. Çok zor bir iş olduğunu da sanmıyorum. Çünkü ben Almanya'da şunu gördüm; Almanlar, bizim fındık tanelerinin üzerine bol sütlü çikolatayı bulamışlar, öyle çok satıyorlar ki ben hayran kaldım. Hatta, “Bize Alman çikolatası getir” diyen yakılarıma, onlardan aldım, getirdim.

***                      ***                   ***

Ben kişisel olarak, Hasan ŞİMŞEK Başkan'ın Bürokratik temsil yönünü çok başarılı buluyor ve o yönüyle destekliyordum. Durmuş ZOR Başkanın düşüncelerinden ağırlıklı olarak üyelere dönük ve yerel ticaretin koordinesi ile, Ünye'yi işgal eden yabancı menşeli büyük iş merkezlerine rekabet edecek yerel şirketlerin oluşması noktasında hırslı ve azimli olduğu kanaatine vardım. Başarılı olmasını diliyorum ve destekliyorum.

Üçüncü olarak Ziraat Odası Başkanı Sayın Osman SARIKAHRAMAN'ı ziyaret ettik. Osman Bey; çok yönlü, hırslı ve kırk tarakta kırk bezi olan bir görüntü veriyor. Becerikli oluşu kırk bezin hakkından geleceğini gösteriyor. Ancak, ziraat odamızın, üyelerine dönük çalışmalara ihtiyacı var. Fikir bazında düşünceleri hoş. Bunların, harmanlanarak belli noktalarda icraya konulması, beklentilerimizdendir. Başarılı olacağına inanıyorum.

 

Sonuç olarak:

Sivil Toplum Kuruluşlarımız, sivil siyasetin “Olmazsa, olmazları” dır. Devletin resmi siyasetinin “Olmazsa, olmazları” resmi kurumları olduğu gibi, sivil toplum kuruluşları da sivil toplumun aktif hale getirilmesi, koordinesinin sağlanması, topluca verimliliğin arttırılması, toplum gücünün daha verimli hale getirilerek etki gücünün artırılması hususlarında çok önemlidir. Devlet kurumları arasındaki iletişim, iş birliği nasıl ki devletin gücüne güç katıyorsa; sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim, iş birliği ve ortak koordineli hareketler sivil toplumun gücünü o ölçüde arttıracaktır. Bizler Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu heyeti olarak, sivil toplum kuruluşlarımızın gücüne güç katmak amacı ile karşılıklı iletişimin sağlanmasından yanayız.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1152 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI