25 Mayıs 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Düşünceler...
Televizyon haberlerinde bir tinercinin İstanbul Ümraniye’de bir öğretmene saldırdığını izlerken, ne kadar derin üzüntü duyduğunuzu biliyorum.

Bu tür facialarla büyük şehirlerde sık karşılaşılırken, Ordu'da ya da  Ünye ‘de  olabileceği  hiç aklınızın ucundan geçmiyordu değil mi? Ordu da zaten epey  zamandır vardı. Buyurun görün bakalım, artık Ünye'de de  balici  ve tinerci var. Hem de bir hayli zamandır var! Ünye, artık o şirin küçük Ünye değil!! Şehrimiz çok büyüdü, artık vilayet  hüviyetinde  görüntü  sergiliyor. Ülkemizde üçyüzbin  sokak çocuğu, ya da sokakta yaşayan çocuk mevcut.. Bu çocukların ne zaman, kimin  hayatını karartacağı belli değil. Bir bakmışsınız, bu çocuklardan biriyle burun buruna gelmişsiniz günün birinde!! Ummadığınız  zaman kabusunuz  olurlar. Taksim'de emekli sas komandosu bir subayı bile bıçakladı bu baliciler. Evet, yakın boğuşmada uzman olan birini bile bıçakladılar. Çünkü, bu çocukların mantıklı düşünmeye pek zamanları olmaz. Siz ona merhametle yaklaşayım, derken, o size birden saldırıverir. Tiner çekmiş birine durup, nasihat vermeye falan kalkışmayın!! Çünkü, hem boşuna uğraşmış, hem de  kendinizi riske atmış olursunuz .

Şimdi bir düşünelim!! Neden son onbeş  sene içinde çoğaldı bu çocukların sayısı? Çünkü köylerde  geçim acizliği çekiliyor, yeterli derecede tarım politikası  ortaya koyamamak, miras yoluyla toprakların küçülmesi, söz konusu  bu yerlerin tarım şirketleri kurularak değerlendirilememesi nedeni ile büyük  şehirlere  göç edilmesi, madde bağımlısı gençlerin çoğalmasına sebep olmuştur ..  

Büyük şehirde ekonomik sıkıntılar içerisinde bunalan ailede yaşanan sorunlar ve buna  paralel şiddet baş gösterince, ‘'sevgi eksikliği‘' içerisinde bunalan ve yeterli ilgi gösterilmeyen çocuk, ilgiyi sokakta aradı ve  sokak çocuğu  oldu ..

Peki, ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları da madde bağımlısı olmazlar mı?  Olurlar tabi! Yoksulun çocuğu evdeki şiddetten, dırdırdan sokağa düşer, varlıklının ki  ise, sevgi eksikliği, varsa arkadaş kurbanı olur, uyuşturucunun pençesine düşer …Gençlerin uyuşturucu batağına düşmesine sebep olan en büyük etken , ‘'SEVGİSİZLİKTİR …

Aslında öncelikle eğitilmesi gerekenler, anne-babalardır. Hatta, anne-baba olmak için kursa gidip sertifika alma zorunluluğu getirmek lazım diye düşünüyorum . Tam da bu konuyla ilgili bir tiyatro  getirdim .O kadar davetiye dağıttım ki, buyurun gelin, ücretsiz,  dedim. Üstelik Belediyeden ilan da verdirttim. Maalesef  çok az kişi geldi izlemeye.

Davetiyenin üzerinde Kaymakamımızın ve  Belediye  Başkanımızın isimleri yazmasına rağmen, zira organizeyi müşterek yaptık, iki kişi hariç, kurum amirleri bile gelmedi tiyatroya..

Başınıza, madde bağımlılığından kaynaklanan bir bela  geldiğinde  ‘'Yandım  Allah ‘'diye bağırırsınız, ama… 

Efendiler… Gelin, testi kırılmadan gerekli  hassasiyetlere duyarlı olalım. Saygılarımla…

      Bu Haber 1517 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI