13 Temmuz 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Erken Kalkmak
atakici52@hotmail.com

Her gün doğan güneş üç hasleti birleştiren Bahtiyar insanlara selam verir.

Bunlar; erken kalkan, gücünü en yararlı biçimde değerlendiren ve elindeki işi, hayatı ona bağlı imişcesine, en mükemmel şekilde yapmayı huy ve tabiat haline getiren akıllı insanlardır.

Gerçek manada şeref ve kazanç sahibi gibi, saadet ve sağlıklı bir yaşamda Allahın bunlara bir bağışı olmaktadır çoğunlukla. 

İhtiyar dünyamızın tanıdığı büyük iş ve hizmet adamlarını, başarılı, örnek insanları bulundukları verimlilik çizgisine ulaştıran en önce bu meziyetleridir.

Doğu ve batının en sağlam kaynakları, büyük insanların hayat hikAyeleri bu gerçeği daima doğrulamıştır.

Kutsal kitabımız; erken kalkmayı seçkinlerin ve kurtuluşa erenlerin vasıfları arasında saymış( Ali İmran: 16-17. Zariyat:18).

Cenabı Hak Nebe Suresinde( Ayet: 9-10-11): Uykuyu ve geceyi (yorgunların izalesi için) dinlenme vesilesi, kıldık. Gündüzü maişet (çalışıp kazanma ) vakti yaptık. Buyurmuştur.

Peygamberimiz (A.S ): Fazla uyuyan gözden Allaha sığınmışâ€¦ Sabah uykusunun maddi ve manevi kazançlara perde (engel) olduğunu, haber vermişlerdir.

Bilindiği gibi İslam da gün,  güneşin doğmasından 1 saat önce başlar (sabah namazı vakti). Bu sebeple güneşten önce kalkmak kesin Allah emridir. Hatta seçkinlerin günü, gecenin son saatini de içine alır. Ve onlar nazarında bu saatlerin kaybı affedilmez suçlardandır. Yine onlara göre; sabahı kaybeden günü, sabahları kaybeden ise hayatı kaybetmiştir. :Bu sebeple büyük fetihler gibi,  velayet kapılarının, rızık kapılarının ve hayır kapılarının ancak seherlerde açık bulunduğu bildirilmiştir.

     

Atalarımız: Erken kalkan yol alır, er evlenen döl alır.

Er davranan işine, şeker katar aşına.

Seher de gaflet eden akşam nedamet eder.

Sabah ola hayr ola.

Sabahın şerri akşamın hayrından evladır.

 

Bu düzeyde uyarıcı ve ibretli vesikaları idrak edip erken kalkanların, kazançlı çıkacağını hayra ulaşabileceğini dile getirmektedir bu güzel sözler.

 Bu gerçekleri tahlil eden: Geceyi uyanık, sabahı uykulu geçiren köpeğin rızık ve nesil darlığı vaktinde yatıp erken kalkan koyun cinsinin ise rızık ve nesil bolluğu içnide yaşadığını, beyan etmişlerdir.

Zaman ayniyle hayat ve ömür demek olduğuna göre, en büyük israf zaman israfı, en büyük ekonomi zaman tasarrfu. Zamanın en verimlisi ise mutlaka günün evvelindekidir. Bu sebeple sabahleyin geç kalkan, her işinde geç kalır, denilmiştir.

Yanlış anlaşılmasın. Uyku da canlılar için, yemek-içmek gibi, hayati bir ihtiyaçtır. Hatta insan türünün yemeksiz 40.45 gün yaşaya bildiği halde, uykusuz 10 günden fazla yaşayamadığını tıp yetkililerinden öğreniyoruz. Ancak, her şey gibi uykunun da yararlısı vaktinde ve kararında olanıdır. Ki bunu da, normal gece için de ferdi ve fizik yapıya göre, 6 ila 8 saat olduğu bildirilmektedir.

 Hekimler; Oburluk gibi fazla uykunun da maraz vesilesi olduğuna, insanın vaktinden önce yıpratıp, ihtiyarlattığına işaret etmişlerdir.

 Lokman hekim sağlığın temel şartlarını soranlara: Gece kalkıp su içme, mideni çok doldurma, fazla uyuma! Diyor.

 

 Bu Haber 1230 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI