19 Temmuz 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye'de Ramazan Şenlikleri ve Toplumun Gazını Almak

Kameri yıla (Ay yılına) göre farz kılınmış olan Ramazan Orucunun yaz aylarına denk gelmiş olması nedeni ile, yaz aylarında bir çok belediyenin uygulamakta olduğu "Festivaller" uygulanamaz hale gelince bizim Ünye Belediyemiz, iki senedir "Ramazan Etkinlikleri" adı altında "renkli" programlar uyguluyor. Her program, halkın tepkisi oranında değer ifade eder. Tepkiler, olumsuz da olur olumlu da olur. İki tepkinin ortalaması, o programın devamını veya kaldırılması sonucunu doğurur.

   ***       ***                  

Ünye Belediyemizin uygulamakta olduğu Ramazan Etkinlikleri programlarının puansal ortalaması, bana göre yüzde yetmişin üzerinde olumludur. Çeşitli nedenlerle uygun görmeyenler vardır. Bunları kısaca not etmem gerekirse (gelecek yıllarda daha güzele varmak için) şunları belirtmemde fayda olacağını düşünüyorum:

1-Yaş ortalaması 60'ın üzerinde olanlardan bir kısmı Cumhuriyet meydanının daha önce büyük mezarlık olduğunu, mezarların kaldırılarak meydanın oluşturulduğunu ve mezarların üzerinde eğlence programlarının yapılmasının doğru olmayacağını söylüyorlar. Benim bildiğim mezarlıklardan kaldırılmış olanlar; Şu anda eğitim-öğretim yapılan Ünye İmam - Hatip Lisesi binalarının olduğu yer mezarlıktı, üzerine binalar yapıldı. Merkez Büyük Caminin büyük bölümü, mezarların üzerinde oturuyor. Yani, Ünye'mizde mezarlıkları kullanma adeti, yaygın hale gelmiş.

2-Cumhuriyet Meydanı, şehrin merkezinde oluşu nedeniyle etrafta çok yakın meskenler var. Bu meskenlerde hastalar ve yaşlı insanlar oturuyor. Bu insanlar, gecenin geç saatlerine kadar rahatsız ediliyor, diye şikayetçi olanlar var. Bu tür şikayetlerin, eğlence programı uygulanan her yerde olması mümkündür.

3-Saray Camiinde hatimle teravih namazı kıldırılıyor. Bu camiye en yakın mesafede bu programların uygulanmasını doğru bulmayanlar var. Ancak, ezan saatinden namaz bitimine kadar program uygulamasının durdurulduğunu biliyoruz. Programların bir kısmının dini musiki, ilahiler ve Kur'an tilavetlerinin olduğunu da görüyoruz.

4-Ramazan Ayı, ibadet ayıdır. Eğlence programlarına ne gerek var; kötü örnek olunuyor, diyenler var.

Elbette ki, tenkidi yapılmayan programlar olgunlaşamaz. Yapıcı tenkitler dikkate alınarak daha güzele varmak için çaba sarf edilir. Yapılan her icraatta, en ideale varmak, uygulamacıların son hedefidir.

   ***       ***                  

Ramazan şenliklerinin toplumsal bir ihtiyaç olup-olmadığı yönü ile değerlendirdiğimiz zaman şenliklere katılım oranlarını dikkate almamız gerekir. Benim görebildiğim kadarı ile ilk günden itibaren halkın yoğun bir ilgisi var programlara. İftar saatlerinde bomboş olan sokaklar, iftardan sonra akın akın Cumhuriyet Meydanına yürüyen insanlarla doluyor. Meydanda program alanına varıyoruz. Her taraf insanlarla dolup taşıyor. Oturanlar, ayakta duranlar, programın başlamasını beklerken etrafı kolaçan edenler… Derken meydan doluyor ve

program başlıyor. Geceler böylece devam ediyor. Bazı sanatçıların programlarında ara sokaklar da dolup taşıyor. Örnek: Mustafa CECELİ'nin programında iğne atsak yere düşmüyordu. Bölgenin insanı toptan Ünye'ye gelmişti.

Sadede gelerek özetleyecek olursak, Ramazan eğlencelerine halkın ilgisi son derece fazla. Uygulanan programa bakıyorum; Öyle, Ramazanın ruhuna ters düşecek, uçuk şeyler yok. İlahi

programları, güzel Kur'an okuma programları, şakalı güldürüler, düşündürücü fıkralar, Halk türkü ve şarkıları.

   ***       ***                  

Biliyoruz ki Ramazan ibadet ayıdır. Ancak, Anne ile Baba camiye teravihe giderken genç grubun geziye çıktığını ve eğlence yerlerini tercih ettiğini, hiç birimiz inkar edemeyiz. Kendi çocuklarımıza veya komşu çocuklarına bakarak değerlendirme yapabi-liriz. Gerçekçi olmak durumundayız. Ortada bir enerji var, birikim var. Bir sürü gencimiz öğrenci. Dersleri bitmiş, tatile gelmişler. Oruçlarını tutuyorlar, birçoğu namazlarını da kılıyor. Ama iftardan sonra arkadaş grupları ile bir çay yudumlarken, Ramazanın ruhuna ters düşmeyecek şekilde eğlenmek de istiyorlar. Bunları hep birden teravih namazlarına götürebiliyor muyuz? Tercihimiz budur. Ancak, vakıa (gerçekleşme) böyle değildir.

 Halde ;

1- Ünye Belediyemiz, bu boşluğu doldurmak için "Ramazan Etkinlikleri" adı altında "Feshane Şenlikleri" de denilen bir uygulamayı iki senedir yapıyor. Bu şenliklere katılanların büyük çoğunluğu, 40 yaşın altındaki genç gruptur.

2- Belediyemizin "İyi niyetinden" hiç kimse şüphe duymamalıdır. Toplumun istekleri doğrultusunda bu programlar uygulanmaktadır.

3- Programlara katkı sağlamak isteyenler olursa (Ramazanın ruhuna uygun güzel şeyler düşünenler olabilir) elbette ki Belediyemiz değerlendirmeye, dikkate alacağını düşünüyorum.

4- Tenkidetmek kolay, katkı sağlamak zordur. Zor olanı tercih edersek, faydalı oluruz.

   ***       ***                  

İzmir Yüksek İslam Enstitüsünde okurken, bir arkadaşımız derste Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN Hocamıza; "Futbol topu ile ilgili halk arasında söylenti halindeki efsaneyi (şehitlerin kafaları ile oynanmasından başlanan futbol oyunu) hatırlatarak bu konuda fikrini" sormuştu. Hocamız, başını eğerek bir süre sessiz kaldıktan sonra şöyle cevap vermişti: "Acaba bu top oyunları, özellikle de futbol oyunu düşünülmemiş olsaydı bugünkü dünya gençliğinin enerjisi nasıl boşaltılırdı, diye düşünüyorum."

   ***       ***

Değerli Okuyucularım!

Toplumun enerjisini (yani argo ifadesi ile gazını) zaman zaman almakta fayda vardır. Özellikle gençlerin enerjilerini deşarj etmek gerekir ki, kendilerine ve topluma zarar verecek yollara sapmasınlar. Bu yönüyle ben kişisel olarak Ünye Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOPLU'nu ve bu programların hazırlanması ve sunumunda büyük emeği olan Sayın Sevdal TOPRAK ile ekip arkadaşlarını kutluyor, şükranlarımı sunuyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2343 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI