27 Temmuz 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Çalışan Daima Genç kalır
atakici52@hotmail.com

   Gorontoloji uzmanı Dr. R. Wear: ‘İnsanların çoğu yıpranmadan paslanıyor. Bu sebeple normal yaşam süresini bile tamamlayamıyorlar' diyor. Bu branşın yetkilileri bol bol hareket etmenin sağlık için şart olduğunu, yine bol hareketin yaşlanmayı yavaşlattığını, aksine tembellik ve hareketsizliğin insanları vaktinden çok önce ihtiyarlatıp, posa haline getirdiğini söylüyorlar.     

Hareket ve çalışma bedenin hizmet ve verimlilik kapasitesini artırır, dokulara daha fazla enerji ve oksijen gider. Egzersiz, mafsalların sertleşmesini, kireçlenmesini önler, adele kemiklerini güçlendirir.     

Alman uzmanlar deneye dayanarak ‘Sinir hücrelerinin kullandıkça işlerlik ve sağlamlık kazandığını' bildiriyorlar.    

Bu arada yine sağlık ve gençliğin devamında beden hareketi kadar zihni faaliyetin de hayati önemine işaret ediyorlar. Bu uzmanların değindikleri konuları şöylece özetlemek mümkün;   

 Çalışmak insanı yıpratmaz, bilakis faal ve çalışkan kimselerin daha sıhhatli, uzun ömürlü, dinç ve hayata bağlı olduğu, her yer ve zamanda görülmektedir. Ancak işini sevip sevmemek bu konuda önemli bir faktördür. Mesleğini seven insan günde 15 saat yorulmadan çalışabilir. İşini sevmeyen ise 3 saatte yorgun ve bitkin hale gelebilir. Meslek seçimi bu nedenle çok önemlidir.     

Bu arada sağlığın en büyük düşmanı olan pekliğin yenilmesinde de hareket ve yürümenin en güvenilir bir müshil, keza sinir yorgunluklarının, asabi ve ruhi bunalımların da, hiçbir yan tesiri bulunmayan ilacının yine hareket ve egzersizler olduğu unutulmamalıdır.      

Hareket ve meşguliyet modern tıbbın bugün ortaya koyabildiği en yararlı ve masrafsız sağlık ve tedavi yöntemidir.      

Günümüzde emeklilik değerlendirilemediği için adeta bir tükenip çökme vesilesi olmaktadır. İhtiyarlık basit ve bilgisiz insanlar için ‘Hayatın kışı' kabul edilmesine rağmen yetkililerce ‘yaşlılık, olgun ve kültürlü insanların hasat mevsimi' olarak isimlendirilmektedir.      

Geçen yıllarda Notingham şehrinde (İngiltere) Raleight Firması 50 yaşın üzerinde eleman arıyor. Firmanın sözcüsü; ‘uzman ve deneylerin orta yaştakilerin daha verimli çalıştıklarını ortaya koyduğunu' söylüyordu. Bu tespit, akıllı yöneticilerin de daima itiraf ettiği bir gerçektir.     

4 yıl önce 101 inci yaşını kutlayan Amerikalı Aktör Walter Field'e uzun ömrün sırrını sormuşlardı. Cevabı özet olarak şöyle oldu: Sağlık ve ömür en önce bir Tanrı bağışıdır     

Bunun dışında benim söyleyeceğim şunlardır: Çok çalışırım. Çalışmak insana dertlerini ve kötülük yapmayı unutturur. Çalışmak başarının, başarı da mutluluğun kapısını açar. Çalışan ve başaran kimsenin morali yüksektir. Ben 10 yaşından beri aralıksız çalışırım. Halen de günde en az 8 saat çalışıyorum. Çalışma bana yaşam gücü veriyor.      

Bunun yanında, karşılıklı sevgi ve saygıyı esas alan, düzenli bir evliliğin büyük faydalarını söyleyebilirim. Hiçbir konuda aşırılığa sapmadım. Kötü olaylar karşısında moralimi bozmadım. Kötümser ve ümitsizliğe talip olmadım diyerek; güler yüzlü ve hoşgörü sahibi olmayı, moralin yüksek tutulmasını tavsiye ediyor. Bilhassa, çalışma ve başarının en geçerli mutluluk sebebi olduğunu tekrarlıyor, insanı ruhi bunalımlardan ve diğer kötülüklerden ancak bunların koruyabileceğini, söylüyordu. Yüzünüz gülerse içiniz de güler, diyen aktör, hiçbir zaman hastalık hastası olmadığını, kendisini dinlemediğini, bunlara da zaten vakti bulunmadığını sözlerine ilave ediyordu…Bu Haber 1018 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI