13 Eylül 2013 Pazar
FARUK ÖZ
Sılayı Rahim'den izlenimler

Ramazan Bayramı'na bir hafta kala Güzel Ünye'mize geldim. Yaklaşık bir ay kaldığım memleketimde, dost, arkadaş, akraba ziyaretleri yanında, Ünye'mizin hemen her köşesini gezme imkanım oldu. Bu ziyaret ve gezi sırasında gördüğüm, gözlemlediğim, yaşadığım, duyduğum bazı konuları, bir kaç başlık altında siz değerli hemşerilerimle paylaşmak istiyorum. OBBB adayı kim olacak? Gelecek yıl yapılacak olan mahalli seçimler dolayısı ile her yerde olduğu gibi Ünye'de de en çok konuşulan konunun siyaset olduğunu gördüm. Hemşerilerimi özellikle merak ettikleri, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kim olacağı idi. Tabii daha çok AKP adayının? Sokakta, sohbetlerde, basında bir kaç kişinin adı geçiyor adaylık için ve adı geçen kişiler de son on yılda Ordu ilinden AKP milletvekilliği yapmış, hatta içinde bakanlık da yapan isimler. Anlamadığım konu şu. Koskoca Ordu İlinde bu zatı muhteremlerden başka bu görevi yapacak kimse bulamıyor mu? AKP milletvekili bunlar olacak, bakan bunlar olacak, Belediye Başkanı bunlar olacak.

İşin şaşılacak tarafı da şu. Basında aday olarak dillendirilen bu isimlerden birisi de çıkıp da; arkadaşlar ne yapıyorsunuz, biz yeteri kadar görev yaptık, bu göreve de yeni bir arkadaşımızın talip olması hem ilimiz, hem de partimiz için daha hayırlı olur dememesi. Tam tersine, neden olmasın, görev düşerse seve seve aday oluruz açıklaması yaparak, adeta biz varken bu işe kimse soyunmasın havasını vermekte olduklarını gördüm.

El insaf, el insaf… İşte şuraya yazıyorum. Sayın Başbakan, yorulmuş siyasetçiler yerine, yeni ve sürpriz bir isimi Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterecektir. Çünkü O'na göre büyükşehir belediye başkanlığı için tüm ildeki seçmenler oy kullanacağından, seçim çantada keklik. Eski tüfeklere fazla hayal kurmamalarını tavsiye ediyorum. Bu arada Ünye'de AKP kulislerinde, Ünye Belediye Başkanlığına da yeni bir isim belirleneceği, şimdiki başkanla seçime girilmeyeceği söylentilerinin ağırlık kazandığını gördüm. Büyük Camii Ramazanda mahzundu Ramazan gelmeden hemen bütün camiler O mübarek Ay'a hazırlanırlar. Halıları temizlenir veya yenilenir, silinir süpürülür, badanası yenilenir ve büyük camilere mahyalar asılır.

Ünye'de ilk iftarımı yapmak için Yalıdaki, denize hakim evimin balkonuna çıktım. Hem İskeleden atılacak Ramazan Topu'nun (tabii şimdi havai fişekle yapılıyor bu iş) patlamasını, hem de Büyük Cami'nin şerefelerinin yanışını izlemekti niyetim. Ama önce, caminin minareleri arasında mahya olmadığını fark ettim. Tuhafıma gitmişti. İftar saati geldiğinde İskeleden önce havai fişeğin ateşlendiğini gördüm ve ardından- müthiş patlamayı duydum. Gözlerim hemen Büyük Camii'nin minarelerine çevrildi. Fakat şerefelerin lambaları yanmadı. Biraz bekledim, yine yanmadı. İftardan sonra hemen bunun nedenini araştırdım. Caminin minareleri badana yapılıyormuş, onun için ne mahya yapılmış ne de şerefelerin lambası yanıyormuş.   

Büyük Camii Ünye'nin en merkezi ve en büyük camisi. Bu camiyi Ramazana hazırlayamayan, hazırlıkları zamanında bitiremeyen ve Büyük Camiyi bu Ramazan mahzun bırakan, müftülük, dernek ve Diyanet Vakfının yetkililerini şiddetle kınıyorum. Böyle bir umursamazlığı Ünye'ye yakıştıramadım doğrusu. Ramazan bahane eğlence şahane Ramazan Ayı, onbir ayın sultanı, ibadet ayı, kötü alışkanlıkların terkedildiği, gönüllerin, ellerin Allaha yöneldiği mübarek ay. Ramazan yaklaştıkça müminlerin heyecanı artar, hazırlıklar yapılır hayır ve hasanatlar, daha çok sevap almak için bu aya bekletilir ve O mübarek ay sevinçle karşılanır. Yıl boyu birçok kötü alışkanlıklar içinde olanlar bile, Allah'a olan inançları ve Ramazana duydukları hürmetten dolayı, bir ay da olsa bu alışkanlıklarına ara verirler. Durum böyle iken maalesef son yıllarda Ramazan Aylarını bir eğlence haline getirmek alışkanlık haline geldi. Özellikle belediyelerin öncülüğünde yapılan bu hata, vatandaşları da adeta ibadetten alıkoymaya, ibadet ayını eğlence ayına çevirme eğilimine itiyor. Olmuyor, yanlış yapılıyor. Büyük vebalde kalınıyor. Bir tarafta bir kısım insanlar ibadette iken, bütün dünyada oluk oluk Müslüman kanı akarken, Ramazanı fırsat bilip günahlardan arınmak ve mazlumların kurtuluşuna vesile olmak için duada, niyazda bulunmak gerekirken, tabiri caizse vur patlasın, çal oynasın da ne oluyor. Bu günaha ortak olanları ne Emel Sayın, Ne Mustafa Ceceloğlu ne bilmem kim kurtarır. Kendinize gelin, kendinize ve özellikle genç nesle yazık etmeyin. Böyle dindar gençlik yetişmez bilesiniz.

Ünye'de Gezi Parkı eylemlerine destek verenlere Ünye'de, İstanbul'daki Gezi Parkı'ndan ağaçların kesilmesini protesto eden ve adı Gezi Parkı Eylemleri'ne dönen olaylara destek veren hemşerilerimizi basından öğrendik. Çevreye duyarlı olmak gerçekten önemli ve her vatandaşımızın bu duyarlılığı taşıması gerekli. Bunda hemfikiriz. Ünyeli Hemşerilerimizin de gösterdiği duyarlılığa katılıyoruz. Ünye'de yapılan destek eylemini sahilde düzenleyen grup, yürürken tam karşılarına düşen, Çimento Fabrikasının doğa katliamına hiç mi gözleri takılmadı. Orada binlerce ağacın kesildiğini, dağın çıplak hale geldiğini, hatta toprak kaymasına neden olduğunu  hiç mi görmediler. İstanbul'daki birkaç ağaçla bu kadar ilgilenip, kendi memleketinizdeki katliamı duymazlıktan gelmeniz, bu konuda akla, üzüm yemek değil bağcıyı döğmek tekerlemesini getiriyor. Ünye'ye sahip çıkmada mangalda kül bırakmayanlar, Çimento Fabrikasının katliamını ne zaman görecekler? Haydi gönüllüler, doğanıza sahip çıkmak için, yakmadan, yıkmadan bir yürüyüş de Ünye'den Çimento Fabrikası'na düzenleyin!

Çamlık güzelleşmeye başlamış Okul yıllarında piknik için gideceğimiz bir Çamlık, bir de Çakırtepe vardı. Çamlık daha çok tercih edilirdi. O zaman piknik kelimesini bilmezdik biz. Kır'dı pikniğin adı. Öyle mangal, semaver geleneği de yoktu. Okuldan kırdığımız zaman bakkaldan aldığımız kola, gazoz, peynir ekmek olurdu nevalemiz. Okulun son günlerinde Kır'a gitmek adettendi ve o zaman da nevaleler evde hazırlanırdı. Haşlanmış yumurta olmazsa olmazdı. Lokum, börek, helva ekmek bir sepete konur, üstüne de bir beyaz örtü örtülürdü. Yere serilen ya bir örtü, ya da gazete kağıdı üzerine herkes getirdiğini koyar, getirilenler birbiriyle paylaşılırdı. Öyle masa falan yoktu. Yere oturulurdu. Yemek sonrası pikap açılır, plaklar konur, Ajda Pekkan, Erol Büyükburç, Neşe Karaböcek'ten şarkılar dinlenir, akşama doğru toplanılıp, gelirken olduğu gibi tabur halinde okula dönülürdü. Zamanla Çamlık yaşlandı. Kır adı piknik oldu. Yere oturulmaz, illa masa aranır oldu. Mangallar, semaverler kullanılmaya başlandı ve piknik alanları çoğaldı. Çamlık gözden düşmeye başlamıştı. Yeniliğe ayak uyduramaz olmuştu ve bu durum Ünyelileri üzmeye başlamış, bu kötü gidişe çare aranmaya başlanmıştı. Nihayet Belediyenin geçen yıl çalışma başlattı. Ve bu yıl çalışmaların semeresini gördük. Mangal için barbeküler yapılmış, masalar için düz zeminler hazırlanmış, masalar konmuş, çevre düzenlemesi yapılmış. Biz de ailecek geçen yıl Asarkaya'da yaptığımız pikniğimizi, bu yıl Çamlık'ta yaptık. Birçok ailenin de piknik yaptığını gördük. Çamlığa yeniden kavuşmak güzel. Tabii noksanları var. Ama zamanla tamamlanır. Mesela bir mescidi yok. Namazlarımızı ağaçların altında kıldık. Bu önemli eksiğin bir an önce giderilmesi gerekir. Belediyemize Çamlık çalışmaları için teşekkür ediyorum.     Lunapark ve İskele Restaurant kaldırılmalı Ünye'nin, Samsun -Ordu yolunun Niksar Caddesine girişinde sol tarafta kurulmuş, eski, miadı dolmuş, demode olmuş araç gereçlerle dolu lunaparkın çok çirkin görüntüsü biran evvel kaldırılmalı. Ünye'ye girişe hiç yakışmamış. Görüntü kirliliği oluşturan lunapark kaldırılıp, yerine güzel bir çevre düzenlemesi yapılabilir. Aynı şekilde Yunus Emre Parkı'nın yanındaki İskele Restaurant'ta yıkılmalı, yerine, vatandaşın illa bir şeyler yiyip içmek zorunda olmadan oturabileceği bir park haline getirilmelidir. Özellikle yaz aylarında  düğün ve sünnet olduğu gün ve gecelerde kaldırımın otomobillerle işgali, sahilde gezen vatandaşların huzurunu bozuyor. Ayrıca çevre düzenlemesine dikkat edilmemesi, çirkin büfe görüntüsü de hiç hoş değil. Ünye sahiline hiç yakışmıyor.

Atatürk Parkı işletmesindeki yanlışlık Sayın vekilimiz Hasan Bey, Alpaslan ağabeyim, yeğenler, damatlar ve çocuklarla beraber Atatürk Parkı'nı gezdik. Daha sonra yeni açılan Sosyal Tesis'te birer çay içelim dedik. Kalabalık bir şekilde tesisin altbölümünün balkon kısmına girdik. Kalabalık olduğumuz için de iki masayı birleştirmek istedik. Görevlilerden biri yanımıza gelerek, masa birleştirme usulumuz yok, hem burada, sadece içerde yemek yiyenlere çay verdiklerini söyleyerek, bize karşı taraftaki kafeyi gösterip çay içmek için oraya gitmemizi söyledi. Buyurun cenaze namazına. Duvarlara baktık, böyle bir uyarı yazısı da yok. Halka açık bir mekanda oturup çay içelim derken, ne yapacağımızı şaşırdık. Gençler hemen ayrıldılar ama bizim zorumuza gitti açıkçası. Adeta kovulmuştuk mekandan çünkü. Hasan Bey,  Alp abim ve ben oturduk. Telefonla belediye yetkililerini arayarak durumu anlattık. Bize ayrılmamamız söylendi. Bir kaç dakika sonra tesis müdürü gelerek özür diledi ve derhal servis yapabileceklerini söyledi. Biz de bu uygulamanın yanlışlığını kendisine anlatarak, bu durumda orada oturamayacağımızı söyleyerek kalktık.(Yeri gelmişken dalga mı geçiyorsunuz, adam mı seçiyorsunuz?) diyemedik tabii. Bu arada, Atatürk Parkı da güzel olmuş. Bir şey dışında her şey düşünülmüş. Çamlıktaki gibi burada da bir mescid koymayı unutmuşlar. Neden hep en önemli şey unutulur anlamak mümkün değil. Evet şimdilik bu kadar. Bir dahaki gelişimde daha güzel bir Ünye görme düşüncesiyle tüm hemşerilerime mutlu günler diliyorum. Kalın sağlıcakla.

 

 Bu Haber 9463 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045