10 Nisan 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Adam Olmak
atakici52@hotmail.com

Adam olmanın tarifini soracağınız şahısların çoğunun sorunuza iyi iş sahibi olmak, mevki sahibi, olmak, kariyer sahibi olmak, toplumda tanınan biri olmak gibi, bu ve benzer nitelikteki hususlardan bahsedeceğinden şüphe yok.

  Diyojen, güpegündüz elinde fenerle sokakları gezerek, adam arıyorum dediği zamanlarda da adam ve adam olmayanlar vardı… Şimdi de var!  Ama sizin ne kadar adam olduğunuzun referans ölçüsü, ne kadar kariyer ve mal sahibi olduğunuz denklemi üzerinden değil,  adamlığınızı gönüllere ne kadar nakşedebildiğiniz sentezinden anlaşıla gelir.   Mevlana'nın, ne adamlar gördüm üzerinde elbise yok, ne elbiseler gördüm içersinde adam yok dediği gibi… Adam olmak yürek ister, gönül eri olmak ister, ulviyet ile beslenmiş ruh ister, dobra dobra olmayı ama tevazuu elden bırakmamayı ister. Adam olmak, Mevlana'nın dediği gibi sevgide güneş gibi, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi, tevazuda toprak gibi, hataları örtmede gece gibi, öfkede ölü gibi olmak demektir.  Adam olmak yunus gibi sevmek, Hz Ömer gibi adaletli olmak, Hz Eyüp gibi sabırlı olmak, Atatürk gibi dirayetli olmak,  Hz Ali gibi düşmanının bile hakkını teslim etmek isteyecek kadar objektif bir bakış ister. Siz adamsanız, varsın insanlar vefa göstermesinler, siz mutlaka anlaşılacaksınız.

         Hatta bırakın insanları, diğer canlılar bile anlayacaklardır sizi…2 Mart. 2012'de Afrika'daki bir insanın ölümünün ardından, akıllara durgunluk veren bir olay olur. Bir çevre koruma gönüllüsü, Afrika ‘da yaşadığı evde ani bir kalp krizi sonucu vefat eder.  Fillerle iletişim kurabilmesiyle, en sinirli filleri bile sakinleştirebilmesiyle tanınan Anthony, çabalarıyla birçok filin hayatta kalmasını sağlamıştı. Arazilerine girdiği için insanlar tarafından vurulan filler, bu şahıs tarafından sakinleştirilmiş ve tehdit olmaktan çıkmışlardı.

       Anthony'nin ölümünden 12 saat sonra kurtardığı fillerden bir grup tek sıra halinde yürüyerek evine geldi.  12 saatlik mesafeden geldikleri saptanan filler, 2 gün boyunca evinin etrafında kaldılar. Onlar gidince bir fil sürüsü daha geldi. Geldikleri yer ve kat ettikleri mesafe hesaplanınca, yola Anthony'nin öldüğü an çıktıkları anlaşıldı. Onlara özen ve saygı gösteren, iletişim kurabildikleri, sevdikleri insanın ölümüne yas tutmaya gelmişlerdi.

   

Adam gibi adam olmak şu kadar kariyer ya da makam, şu kadar servet ve kuvvetle değil, sağlam yürek, cesaret, sevgi ve vefanın tezahürüyle orantılıdır…

        Yaşlı bir asama bisikletli bir çocuk çarpmış yaralamıştı. Hemşireler, röntgen çekerek, herhangi bir kırık ya da çatlak olup olmadığını inceleyebileceklerini söylemişler. Yaşlı adam huzursuzlaşmış, acelesi olduğunu, röntgen istemediğini belirtmiş. Hemşireler acelesinin sebebini sormuşlar: Eşim huzur evinde kalıyor.  Her sabah birlikte kahvaltı etmeye giderim. Gecikmek istemiyorum'' cevabını vermiş. Hemşire'' Eşinize gecikeceğiniz haberini veririz' deyince, adam üzgün bir ifade ile karısının Alzheimer olduğunu, hiçbir şey anlamadığını, hatta kendisini bile tanımadığını söylemiş.

   Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyorsunuz? Ama ben onun kim olduğunu biliyorum.

   Dost tuttuklarımızda adam gibi olmalı. Bir düşünür der ki… Dost üç kısımdır. Biri gıda gibidir,  insan bundan müstağni olmaz. Her zaman muhtaçtır… Biri ilaç gibidir, bazen ihtiyaç olur, bazen de lüzum görülmez… Bir diğeri de hiçbir fayda görülmeyen dosttur ki böyleleriyle dost olmanız da, hastalık gibi insana ara sıra müptela ve musallat olur. Evet, insanın hastalığa katiyen ihtiyacı yoktur, fakat ara sıra ona yakalandı mı, mutlaka istemeyerek onunla dost olur. ‘' der.

      YEREL SEÇİMDE:  Yerel seçimde aday olacak olan kardeşlerim:   O kadar üniversite olmasına rağmen, maalesef adam olma üniversitesi yok. Bu anlamda emar çeken bir birimde yok. Bunu anlayacak olan vatandaşların tahlil yeteneği ama orada çok deneme yanılma var ve çoğunlukla durum sonradan negatif çıkıyor… Sonrada makama oturunca ulaşılamaz olan ve burnundan kıl aldırmayan, üstelik parmağını biraz fazlaca yalayan yönetici profili çıkıyor. Ne olur, adam gibi adam olmayanlar aday olmasınlar da... Ne olur, siz de adam olmayanları seçmeyin artık… Hiç değilse yukarıda bahsettiğim filler kadar seçici olalım!

 Bu Haber 1375 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI