1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Belediye'nin tur otobüslerine gösterdiği park noktaları doğru yerde mi?
musakiroglu@mynet.com

Paris'in ana meydanı Concourt dünyanın en görkemli meydanlarından birisi olarak ünlüdür. Böylesi muhteşem, böylesi güzel ve estetik meydanda sadece hangi araçlar park yapabiliyor biliyor musunuz? Tur otobüsleri. Fransa içinden, ya da dışından Paris'e gezmeye gelen turistlerin otobüslerine ayrıcalık yapılmış, bu meydanda park yeri gösterilmiş. Neden mi ayrıcalık yapılmış? Para için. En azami turizm geliri sağlamak için Paris Belediyesi bu meydanda turist otobüslerine istedikleri kadar gelsinler, sayıları önemli değil, hepsine yer göstermiş.

 

Bu köşemdeki yorumlarımda zaman, zaman yazmıştım. Ünye'de turist taşıyan otobüsler için park yeri olmadığına dikkat çekmiş, böyle bir yer gösterilmesinin          önemine değinmiştim. Uzun zaman sessiz kalındı, sanırım o sıralar bir çare bulunamadı. Gazetemizin bir önceki sayısında Ünye Belediyesi'nin tur otobüsleri için park sorununu çözdüğü haberini okudum.  Ancak, gösterilen yerlerin uygunluğu ve doğruluğu ile ilgili endişelerim var. Park için gösterilen yerler bu işe uygun, rahat yerler değil diye düşünüyorum. Hem aracın parkı için rahat değil, hem de                iniş-binişler için… Kaldı ki, bu park yerleri sahil yolunun karşı tarafında olduğu için, bir de karşıdan şehir tarafına geçiş derdi var.

 

Bu araçlar, ne yapıp-ne etmeli her türlü kolaylık, hatta ayrıcalık gösterilmeli, şehrin içine sokulmalı, öyle park ettirilmelidir. Belki çok daha uygun yerler de bulunabilir, ancak ben bu araçların park etmesi için en uygun noktanın Hükümet Konağı önündeki caddenin bir tarafı olacağını düşünüyorum.

 

Tur otobüsleri büyük çoğunlukla batıdan doğuya giderken Ünye'ye uğrama düşüncesi taşıdıkları için, işaretler konsun, bu otobüsler Askerlik Şubesi yanıbaşından şehre girsinler. Oradan doğruca gelsinler, Hükümet Konağı önünde park etsinler. İlk gelen en öne, sonra gelenler sırasıyla arkaya doğru dizilsinler.

Böylelikle turist, daha işin başında şehrin içine girmiş olur.

 

Bu durum böylece şekil alır, oturursa, doğal olarak meydan civarındaki esnaflar ve yakın çevre esnafı bu turistlere yönelik yapma yoluna gideceklerdir. Diğer taraftan Müze Ev, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası ve Sayın Hasan Şimşek'in yaptığı gibi tarihi evlerden bir kaçını restore ettirir, işletmeye dönüştürür,  turizmin hizmetine sokabilirsek, bütün bunlara bağlı olarak şehrimize giren tur otobüsü sayısı da zaman içinde artar, para girişi de ona göre yükselir. 

 

Bu tur otobüsleri, işin sonunda çıkış için de yine şehir içinden devam etsinler, Hükümet Caddesi üzerinden Han Boğazı'na, oradan da restorasyon bitip hizmete geçtiğinde Kale'ye geçsinler.

 

Ben derim ki, tur otobüslerinden mutlak surette en azami şekilde faydalanmalıyız. Bunlarla ilgili de başta tur otobüslerine park yeri olmak üzere, benim yaptığım beyin jimnastiğine benzer bazı düşünceler geliştirip, en pratik ve yararlı olanlarını uygulamaya sokmalıyız.

 

Sn. Hasan Şimşek'in yaptırdığı Butik Otel sokağı granit kesme taşla döşense harika olur doğrusu…

 

Ticaret Odası'nın çiçeği burnunda Başkanı Sayın Hasan Şimşek'in bir süredir restorasyon çalışması yaptırdığı Çamurlu Mahallesi Arif Kaptan Sokak'taki tarihi ev bu sabah yine baktım, bitmek üzere. Sayın Şimşek, burayı Butik Otel olarak çalıştıracağını daha önce açıklamıştı. Açılışını da sanırım Haziran'ın 8'inde yapacakmış.

 

Ancak, bence burada önemli bir eksik var. O tarihi mekanın önünden geçen sokaktaki beton parke taşlar, oradaki harika tarihi görüntüye hiç, ama hiç uyuşmuyor. Sayın Şimşek, Belediye ile işbirliği yapmalı, bu sokağı Saray Caddesi'ne döşenen kesme granit taşla döşetmeli. Bakın o zaman orası ne kadar değişecek, nasıl muhteşem bir tarihi bölge halini alacak.Bu Haber 1486 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI