2 Haziran 2009 Pazar
ARİF TAKICI
İdrak
Cumartesi günü Atatürk İlköğretim Okulu’na veli toplantısına gittim. Konuşmasının hemen başında, Okul Müdürü’nün moralinin bozuk olduğunu gördüm. Müdür Bey haklıydı.

Cumartesi  günü Atatürk İlköğretim Okulu'na veli toplantısına  gittim. Konuşmasının hemen başında, Okul  Müdürü'nün  moralinin bozuk olduğunu gördüm. Müdür Bey haklıydı. Çünkü, 600  öğrencisi olan okulun genel  veli toplantısına, ancak otuz  civarında  veli katılmıştı. Ne enteresan… Benim de 400 davetiye dağıttığım Yeşilay  tiyatrosuna da böyle çok az  kişi katıldı…Hem de  biletler ücretsiz olmasına rağmen…! Ama, tiyatrocu arkadaşın, “Arif Bey davetiyeleri ücretli yapsaydın burası  dolardı, ayrıca  Yeşilay'a da gelir elde edilirdi.”  önerisini ‘tuttum !! Bir dahaki sefere öyle yapmayı düşünüyorum.

Gelelim okuldaki veli toplantısı meselesine…Müdür Bey  diyor ki;

“Hafta sonları ücretsiz kurs düzenliyoruz, çoğu veli çocuklarını göndermiyorlar. Olmaz  Beyler, böyle olmaz !!!  Sorumluluğunu ‘' İDRAK'' etmeyeceksin, çocuğun okulda ne yapar  ne eder, hal ve gidişatı nasıldır, sormayacaksın, ondan sonra da  sıra eleştiriye gelince mangalda  köz bırakmayacaksın. Okulun öğretmeninden  Müdür'ünden  başlayacak, Milli Eğitim Bakanı'na kadar eleştirecek, bilgiçlik  toslayacak, geyik muhabbeti  yapacaksın...Yok, öyle saldım çayıra, Mevla kayıra   kabilinden kolay anne-babalık!! Herkes  sorumluluğunu  idrak edecek!!.

Size tuhaf gelecek ama, evlenecek ve  çocuk sahibi olmak isteyecek  kişileri, eğitim sınav ve sağlık testlerine tabi tutacak yasal düzenlemeler yapmak lazım. Trafiğe  çıkmak isteyene ehliyet  zorunluluğu getiriliyor da, neden anne baba olmak isteyene ehliyet yani ebeveyn olma  sertifikası alma zorunluluğu getirilmesin!! Bilinçsiz anne baba olmak, bilinçsiz sürücü olmaktan daha az mı önemli? Ne yani, bir bitkiye   veya  evcil hayvana dahi özel ilgi göstermek gerekirken, adam bir sürü çocuk sahibi olacak, bilinçsiz yetiştirip sokağa salacak, bir zahmet veli toplantısına bile gitmeyecek, sonra benim çocuğum değil mi, sadece beni ilgilendirir, diyecek!!!  Yok öyle şey… Senin sorumsuzluğun yüzünden eğitimsiz yetişen çocuğun beni de ilgilendiriyor tabiî ki … Çünkü aynı ülkede, bir anlamda aynı gemide yaşıyoruz:”

 

LÜTFEN SAYIN VALİM! Yeşilay  Temsilcisi olarak gerek okullar da, gerekse halka yönelik konferans ve bilgilendirme çalışmalarımız oluyor. Bu çalışmalarımız kapsamındaki doktor talebimiz, Sayın Kaymakamımızın olurlarıyla  karşılanıyordu Geçtiğimiz günlerde  kanser konusunda  konferans vermek üzere  doktor talebim olduğunda, artık bu tür etkinliklerin kaymakamlık oluruyla olamadığını, valilik oluru gerektiğini, şaşırarak öğrendim…Tabi teyit almak için, İl Sağlık Müdürlüğü eğitim şubesini  ve ardından ilgili vali yardımcısını aradım. Evet, hadise doğruydu...Tamam da, ben her  resmi faaliyetim ve talebim için  valilik oluru mu bekleyeceğim? Sayın Kaymakamım Ünye'nin Mülki İdare Amiri değil mi? Neden  Kaymakam Bey'in olurları ile ben bir kurum amirini konferansa  ya da radyo programıma  davet  edemeyeyim, görevlendirilmesini  isteyemeyeyim!!! Saygılarımla…    Bu Haber 1588 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI