2 Kasım 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Cumhur ile Birlikte Cumhuriyet Bayramı; Ancak!...

Geçen sene, Cumhuriyet Bayramı yazıma “Cumhursuz Cumhuriyet Bayramı” başlığını atmıştım ve halkın katılımının sağlanması gerektiği üzerinde durmuştum. Bu sene halkın katılımı çok iyi idi. Tatlı bir sonbahar havasında, çok katılımlı ve güzel bir bayram yaşadık.

***                                  ***                   ***

Orta Çarşı Çocuklarının Cumhuriyet Bayramı programına katkısı, bir önceki yıla göre daha zengin ve daha doyurucu idi. Geçen seneki yazımda, bunların programı içinde bir “Anadolu Gelin Alayı” düzenlenmesi, programa canlılık ve güzellik katar diye öneride bulunmuştum. Ekibe teşekkürler, dikkate alınmış; Bir gelin alayı vardı. Çok güzel atlar ve oyun ekipleri ile her şey güzeldi ama davul-zurnasız, atlı gelin alayı hiç tad vermedi. Bu bir. İkincisi meydana girerken; gelin alayının önünde davul-zurna eşliğinde oyun ekibi oynayarak en tantanalı hava orada estirilmeli idi. Gelin, protokolün önüne getirilerek başından aşağı fındık dökülmesi ve hediyesi (Bayrak) orada o an verilmesi, meydanı alkış tufanı ile çınlatırdı. Ayrıca, bir beze yazılmış pankart ile “Gelinimizin adı: Cumhuriyet, Damadın adı: Millettir. 90 Yaşında, sizlere armağan olsun!..” şeklinde bir yenilik, çok hoş olurdu. Seneye inşallah…

Benim tenkidim yapıcıdır. Arkadaşlarımızın, değişik yaşlarda böyle bir programa katkı vermeleri büyük bir özveridir. Kutluyorum. Belki tatbikat yapamamış olmaları orada biraz kopukluk görüntüsü verdi ama bunlar, telafisi mümkün ve hoşgörü ile karşılanacak şeylerdi.

Bayram programı genel anlamda, halktan iyi puan aldı. Halkın bayramı olan bu bayramın bu sene halka inmiş olması, yani halkın çokça katılımı ile kutlanmış olması sevindirici.

Ancak;

Bayram programı bitmek üzere iken öğle ezanı başladı. Meydanımızın hemen köşesinde bulunan Saray Camiinin minaresinden ezan sesleri yükselirken, merasim geçişi bandosunun sesi, adeta ezan sesini susturmak için yırtınıyor, görüntüsü verdi. Bu manzara, çok kötü idi. Beş dakikalık bir suskunluk, gelecek seneye bayrama katılımı en az iki katına çıkarırdı. Çünkü, Cumhuriyet Bayramı, Türk Halkınındır. Ezan da, yüzde doksanı Müslüman olan bu halkındır. Ve bu halkın İstiklal Marşında “O ezanlar ki, şahadetleri dinin temeli; Ebedi Yurdumun üstünde benim, inlemeli.” Diye yazıyorsa ve çocuklarımıza bunu gururla öğretiyorsak, ona saygıyı da tam bu ortamda, dikkat çekerek öğretmeliyiz. Şimdi, bazılarımızın LAiklik duyguları galeyana gelmiş olabilir. Olayın LAiklikle hiçbir ilgisi yoktur. Cumhuriyet Bayramı da halkın, din ve ezan da halkındır. Laiklik, devletle ilgilidir. Bayramını kutlayan halk, ezanına saygı gösteren de halktır. Devletin uygulamalarından birinin veya bir kısmının “Din kurallarına uydurulması” gibi bir olay yoktur ortada. Birisi, halkın yönetim biçiminin “Cumhuriyet” oluşunun sevincini paylaşma bayramı, diğeri ise manevi değerlerinden biri olan ezana saygıyı aynı anda paylaşmaktadır. Olayları artık yerli yerince tahlil edebilecek bir toplum yapısının oluştuğuna inanıyorum. Zira, camiden namazdan çıktık; hemen kapıda, Ünye'nin tanınan simalarından birisi Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Ahmet ÇAMYAR'ın (eski başkan) koluna girdi ve aynen şöyle dedi: “Bayram kutlaması çok güzeldi ama ezan okunurken susmadılar. Niçin ilgilenmiyorsunuz?” vatandaşın ilk aklına gelen politikacılar oluyor. Halbuki bu iş, politikacının işi değil, oradaki yöneticilerin işidir. Bayramı politikacılar yapmıyor ki, halk yapıyor. Oradaki yöneticiler, Bayram programını hazırlayarak halka sunan sorumlu kişilerdir.

Değerli Okuyucularım,

Milletimizin ortak değerlerini harmanlayarak hepsine, kendi yerinde ve zamanında gereken hassasiyetin gösterilmesi halinde toplumun tamamının benimsemesi ve ortak değerlere ortak önemin verilmesi ve katılımın sağlanması mümkün olur.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

                                                                                                               İsmail SARI

 Bu Haber 898 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI