21 Kasım 2013 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Çamurlu Mahallesi - Saray Mahallesi mi oluyor?
msiddıkoz@gmail.com

Uzun yıllar adı Çamurlu Mahallesi olarak anılan, Ünye'nin en eski mahallelerinden biri olan bu mahalle artık bu çamurdan kurtulmak istiyor.

Yıllar önce neden bu ismi aldığı pek bilinmeyen Çamurlu Mahallesi sakinleri, artık bu ismin değişmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varmış durumdalar. Bu konuda kendisine sık sık başvuruda bulunulduğunu söyleyen Çamurlu Mahallesi muhtarı Sn. Altan Yılmaz: ”Artık bu mahallemizin adının değişme zamanı gelmiştir. Birileri öncülük etsin biz de yardımcı olalım olsun bitsin.” diyor.

30 Mart mahalli seçimlerin yapılmasına az bir zaman kalmışken bu isim değişikliğinin bir an evvel yapılmasında fayda var. Belediye başkan aday adaylarının esnafı ve mahalle sakinlerini ziyaret ederken zaman zaman bu teklifle de karşılaştıkları görülmektedir. Bazı mahalle sakinleri de artık aday adayı olmayacağı bilinen (hala olabilir diyenler de var.) Ahmet Arpacıoğlu'nun bu mahalle ismini değiştiren başkan olarak tarihe geçmesini dilerken, yine bazı mahalleliler de bu ismi değiştirecek olan adaya oy verebiliriz dedikleri de duyulmakta. Mahalle sakinlerinde yeni ismin SARAY MAHALLESİ olarak değiştirilmesinin en uygunu olacağı kanaati yaygın. Çünkü  mahallemizde eskiden Süleyman Paşa Sarayı varmış, halen kalıntıları ve sarayın surları ve de sarayın eski resimleri mevcut. Yine sarayın bahçesi olan PAŞABAHÇESİ kalan kısmıyla mevcut. Yine o yıllarda yapılmış olan SARAY CAMİİ'miz var, Saray Caddemiz var. Kalıntıları halen ortada olup restorasyon bekleyen Saray hamamımız var. Bütün bu saray isimlerinin ve kalıntılarının, eserlerinin olduğu mahallenin adının yıllardır ÇAMURLU MAHALLESİ olarak kalmış olması şaşılacak bir haldir.

Bu konuya yine mahalle sakinlerinden Yerel Tarih Gurubu kurucularından Sn. Ahmet Kabayel ile görüştüğümüzde “Çamurlu Mahallesi Ünye'nin en eski dört mahallesinden biridir. Saray surlarının dolgusu yapılırken taşınan toprak ve çamurlardan dolayı bu ismi aldığı söylenmektedir. Bu isim Eski Tahrir Defterlerinde böyle geçer. Onun için ben eskisi gibi kalmasını isterim, ancak yeniliğe de açık olduğum için bu düşünceye de neden olmasın derim. Mahallelilerin fikirlerine ve konuyu gündeme getirenlere de saygı duyarım.” demektedir.

Günümüzde, parayla pulla, hatırla gönülle şanla şöhretle cadde, sokak ve mahalle hatta köy ve kasaba isimlerinin değiştirildiği bir dönemde, belli nedenlerle ve mahalle sakinlerinin ve muhtarının arzu ve istekleri doğrultusunda bu isim değişikliğinin yapılması hiç de yanlış bir hareket olmadığı kanaatindeyim. Aslında eski ve tarihi eser, olay ve isimlere ben de Sayın Ahmet Kabayel gibi oldukça saygılı ve sevgiliyim. Ancak bu gibi değişiklik ve yeniliklere de karşı olmamak lazım diye düşünmekteyim. Bu değişiklik yani Çamurlu Mahallesi isminin yerine Belediye Meclisinin alacağı bir kararla SARAY MAHALLESİ isminin konulmasının, yapılacak bir mini anketle de destekleneceğini düşünüyorum. Bu da günümüzde hiç de zor olmayacak bir konu. Bu anketi de gazetemiz sahibi Sayın Ali Öztürk'ten rica edelim birkaç günde anketi (mahalle sakinlerinin görüşü yoklamasını) yaptırabilir.

Eğer böyle bir değişiklik yapılırsa ve Çamurlu mahallesinin ismi, SARAY MAHALLESİ olarak değiştirilirse, bence YAKIŞIR derim. Acaba eski muhtarlardan Sn. Nail BİRBEN ve  Sn. Ahmet YENİN bu işe ne derler? Katılacakları ümidindeyim. Böyle bir değişiklikte payları olsun isterim.

Bu vesile ile aziz okuyuculara  sağlık ve mutluluklar  diliyorum.  Sağlıcakla kalın.

 

 Bu Haber 1138 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI