23 Kasım 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Gerçek Dost ve Vefa
atakici52@hotmail.com

İnsan sosyal bir varlık olarak dünyaya geldiği andan itibaren yalnızlığını paylaşacağı ve güveneceği biri ya da birilerine muhtaçtır. Her insan anne babası ve diğer aile yakınları başta olmak üzere daha ileriki zamanlarda başka insanlarla tanışmak, hayatın bir takım evrelerini paylaşmak zorundadır.  İşte hayatımızın şekillenmesi ile birlikte hepimizin etrafımızda güvenebileceğimiz dostlara, bizi gerçekten seven, her zaman her halükarda, tasamızda neşemizde yanımızda olabilecek, bize ayna olabilecek dostlarımıza, sırdaşımıza, başımızı yaslayabileceğimiz dert ortağımıza, ihtiyacımız var.

Bakınız çok yakınan, hatta intihar eden insanlara, gerçek dostlarının olmadığını görürsünüz. Bakınız cezaevinde yatanlara, bakınız stresten hasta olanlara, bakınız uyuşturucunun tuzağına düşmüş olanlara, hepsinin dertlerini paylaşabilecekleri gerçek dost ve yakınlarından mahrum olduğunu görürsünüz.

Bakınız birçok mutsuz olan zengin insana, onca servete rağmen mutluluğu aradığını fakat bulamadığını, çünkü gerçek dostlarının olmadığını görürsünüz.

Aslında mutluluğu tesis etmek için öncelikle Allah'ı dost edinmek, ona dua etmek, böylece kendine güvenen sağlam bir irade geliştirmek mutluluğu ihdas etmenin en maliyetsiz yoludur.

Amerikalı bilim adamları dua etmenin kişiliğin gelişmesi ve özgüvenin sağlanmasında önemli derecede etkili olduğunu yaptıkları araştırmalarda ortaya koymuşlardır.

Günümüzde gerçek dostlukları pekiştirmenin oldukça zor olduğu bir dönemi yaşıyoruz.

Eğer dostumuz yoksa bizde yoğuz… Bizler gerçek güvenebileceğimiz yakınlarımız ve dostlarımızla ayakta kalabiliriz.

Ancak dost olmamız gereken insanları akıllı olanlardan seçmemiz lazım. Ahmak kimsenin sohbetinden ve dostluğundan hayır gelmez.

Dostlarımızı vefalı ve mert insanlardan seçelim… Onlar ihtiyacımız olduğunda bizi bırakıp gitmezler.

Dostlarımızı güzel ahlaklı olanlardan seçelim,  konuşmalarına, duygularına özenli olduklarına, nefislerine hAkim olduklarına bakalım, ondan sonra dost olalım.

Bir düşünce insanı şöyle der:  Beş tür kimseyle dost olmayın ve sohbetlerinde bulunmamaya dikkat edin. Birincisi, yalancı kimsedir ki serap gibidir. Uzağı yaklaştırır, yakını da uzaklaştırır, insanı daima aldatır.

İkincisi, ahmak kimsedir ki, menfaat sağlamak niyetiyle daima zarar verir.

Üçüncüsü, cimri kimsedir ki, elinin sıkılığından dolayı ihtiyaç zamanı size yardım elini uzatmaz.

Dördüncüsü, korkak kimsedir ki, tehlike zamanında insanı yalnız bırakıp kaçar.

Beşincisi, hırs ve tamah gösteren kimsedir ki, bundan da dost olmaz.

Günümüzde dostlukların çoğunlukla içtenliksiz, silik ve samimiyetten uzak olduğunu,  bu minvalde komşuluk ilişkilerinin de aynı şekilde sığ ve mat olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz.

Vefa ise bolca tatil yapıyor, kendini özletiyor. Ahhh, ah… Nerede bulalım hazreti Muhammed'in en büyük dostu olan, bu yüzden de Sıddık unvanıyla anılan Hazreti Ebu Bekir gibi dostu. Bırakın dost aramayı, anlattığınız en küçük bir hadise karşısında bile insanlar üç dakika sonra saatlerine bakıyorlar.

Çok işimiz var çok… Kimseyi dinleyecek zamanımız mı var. Kimseyi ziyaret edecek vaktimiz mi var. Yaşlıları ziyaret edecek zamanımız mı var. Anamız babamız ile halleşecek zamanımız mı var.  Yan komşunun halini hatırını soracak, onun hayat hikAyesini dinleyecek zamanımız mı var. Çağın gerisinde kalmış ana babamızın o mazide kalmış düşünceleriyle uğraşacak zamanımız mı var.  Bizim işimiz gücümüz var, ondan sonrada dinlenmek için maçımızı seyretmemiz, haberi dinlememiz, dizimizi seyretmemiz, bir oyun oynamamız, lazım… Daha hafta sonu maça gitmemiz, bağırmamız, çağırmamız, hakeme ve karşıt gruba küfür etmemiz ve rahatlamamız lazım.

Bizim çok işimiz var, çoooook.  Bunlardan artan zamanımız mı var? 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.  Ne oluyor lan, benim selamı veriyor yağ bu hoca. Az dur hoca!!! Heey, sana diyorum… Lütfen, bak dur hocam…Niye selamı veriyorsun?  Benim daha çoook işim vardı.  Çok.

                                         

                             

 Bu Haber 1335 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI