5 Aralık 2013 Pazar
İSMAİL SARI
“Müslümanlar Arasında Fitne Çıkarsa Oradan Hicret Ediniz”

Din kardeşliğinin verdiği gücü azaltmak veya kırmak için, tarihin tüm devrelerinde zamanla fitne çıkmış veya özel olarak çıkartılmıştır. Bu fitnelerin bir kısmı çok ağır olmuş İslam tarihinin uzun yıllarına yayılmış (saltanat ve halifelik fitneleri gibi), bir kısmı kısa sürede bastırılarak tarihin kara sayfalarına gömülmüştür. (sahte peygamberler fitneleri gibi).

***                      ****                  ****

Günümüz müslümanları arasında da zaman zaman fitneler çıkıyor ve “pamuk ipliği ile dine bağlı olan” Müslümanlar arasında çok büyük yıkımlara neden oluyor. Fitne çıkarmak için plan yapanlar, genellikle tarikat gruplarını, dini cemaatleri ve cami cemaatlerini kullanmayı hedef alarak seçiyor ki, yıkımı büyük olsun veya amaçlanan hedefe çabuk ulaşılsın. Ne acıdır ki, Müslümanlar bu konularda çok tecrübeli olmalarına karşın çok çabuk oyuna gelmektedirler. Bunu çok iyi bilen Cenab-ı Hak (c.c.), “Fitne, savaştan beterdir.” buyuruyor. Yazıma başlık olarak seçtiğim sözde de Peygamberimiz (a.s.), “Müslümanlar arasında fitne çıktığı zaman orayı terk ediniz” buyurmuştur.

***                      ****                  ****

Dershanelerle İlgili Koparılan Kıyamet

Ak Parti iktidarlarının yaptığı, devrim niteliğindeki bir çok değişikliklerin hepsi iyi de, sıra “Dershanelerin ıslahına” gelince kötü mü oldu? Dershaneler gerçeği artık bu memlekette bir problem, çıban haline gelmiştir. Bu problem, mutlaka çözülmeli ve cerahat patlatılmalıdır. En büyük sıkıntıyı dar gelirli ve çocuk sayısı çok olan aileler çekmektedir. Dar gelirli ailelerin çocukları içinde, pırlanta mesabesinde zeka fışkıran birçok çocuğumuz, dershanelerdeki robot misali soru çözme yarışına katılamadıkları için ziyan olmaktadır. Yazıktır bu çocuklara. Sayın Başbakan, böyle bir ailenin çocuğu olması nedeniyle, konunun üzerine fazlaca eğilmekte ve “Neşteri” vurmak istemektedir. Vayyy!.. Sen misin?.. Kıyamet koptu…

***                      ****                  ****

Değerli Okuyucularım!

Ben acizane, bir eğitimci olarak dershanelerin tamamen kaldırılması taraftarıyım. Dönüştürülmesi de gelecekte, bugünkü gibi problemlere neden olacaktır. Gelecek yazımda konuyu biraz daha farklı yönleriyle anlatmak istiyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 

 

 Bu Haber 1023 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI